Zdeněk Kocman – 50 let

 

V červnu oslavil kulaté výročí - padesát let dlouholetý hráč, trenér a také nyní sportovní manažer fotbalového klubu FK Česká Třebová Zdeněk Kocman. Při této příležitosti  poskytl tento rozhovor.

 

1)      Kdo Tě přivedl k fotbalu?

Ke sportu a hlavně k fotbalu měl přivedl můj děda, který dříve hrával. Celé dětství jsem strávil na stávajícím hřišti „Na Skále“.

2)      Na kterého trenéra máš nejlepší  vzpomínky?

Na Standu Grunta, který mě trénoval  v žákovském věku. S kamarády jsme také hrávali denně fotbal na malých pláckách v okolí bydliště.

3)      Hráčská a trenérská činnost byla spojena jen s  fotbalovým klubem FK Č.Třebová?

Většinou ano, krátký čas  jsem působil jako trenér v TJ Lanškroun a J. Ústí nad Orlicí.

Trenérskou činnost  vykonávám nepřetržitě 22 let.

4)      Co považuješ za svůj největší fotbalový úspěch v trenérské práci?

Postup FK Česká Třebová do divize a do 1. kola poháru ČMFS, které se hrálo dne 30.8.2000 na fotbalovém stadionu „Pod Jelenicí“ se slavným klubem Slavia Praha před 6000 diváky. Za úspěch také považuji založení sportovní třídy v České Třebové na Habrmanově škole. K dnešnímu dni máme dvě sportovní třídy. Radost mi udělal také letošní rok - žáci vyhráli krajský přebor včetně poháru a postoupili do žákovské ligy.

5)      Jaké problémy Tě nejvíce ve fotbale tíží?

Těch problémů je celá řada, ale ty má každý. Nejvíce mě tíží nedostatek trenérů, kteří by chtěli pracovat a sami se také vzdělávat. Rovněž by se měla zlepšit celková kvalita hracích ploch s kvalitním sociálním zázemím.

6)      V současnosti je Tvá činnost zaměřena na výchovu mládeže - jaká je další     perspektiva?

Je třeba udržet vyšší soutěž, dále pak vytvořit do dvou let další dvě sportovní třídy. Doporučoval bych také oddělit vedení mládeže od dospělých mužstev.

7)      Tvůj fotbalový vzor?

Nemám žádný fotbalový vzor, snažím se o to, abych si v každém časovém období vzal od každého něco pro svou praxi. Ve světě, v životě a ani ve fotbale není nic ideálního.

8)      Co Ti fotbal dal a co Ti vzal?

Určitě nelituji toho, že jsem se na fotbal dal. Myslel jsem, že to v hráčské kariéře dotáhnu dál, ale totalitní režim mé plány přibrzdil a po revuluci jsem již byl fotbalově starý.Co se týká trenérské činnosti, velké ambice jsem si nedělal, protože jsem byl pracovně vázán na FK Česká Třebová. Radost mi udělalo působení u mládeže, které se mi podařilo nastartovat a rozvíjet od 1.1.1999. Málokdo mi věřil, že to půjde. Cesta je  to dlouhá a trnitá, ale myslím, že plody práce jsou již  vidět. Jsem  potěšen, že  přes

problémy, je zde perspektiva. Tato činnost je však časově velmi náročná a vzala mi hodně času - soboty, neděle, svátky, i část dovolené musí stranou. Někteří lidé jsou netrpěliví, mnozí nevědí, co vše je třeba pro kvalitu a růst úrovně mládeže udělat. Výchova je běh na dlouhou trať.

Za rozhovor poděkoval: V. Dostál

   

FK Česká Třebová děkuje oslavenci za jeho dosavadní velmi dobrou činnost na úseku trenérském a sportovním a přeje mu do dalších let hodně zdraví a úspěchy na fotbalových hřištích.