Mistr kuželek František PREJSLER ( 27.10. 1925 – 5.7. 1994 )

10 let od úmrtí

 

     Narodil se v čp. 322 na Parníku u České Třebové. Měl ještě dva sourozence. Starší sestru Marii a mladšího bratra Oldřicha, taktéž vynikajícího sportovce ( kuželky, fotbal ). Po absolvování strojnické průmyslovky v Litomyšli, nastoupil do parnické textilky jako plánovač údržby strojového parku. V údržbě působil až do odchodu do důchodu.

     Vedle svého zaměstnání rád sportoval. Na svoje sportovní začátky vzpomínal v jednom z rozhovorů pro deník Československý sport : „ Vyrůstal jsem jako každý kluk u nás na Habeši ( čtvrť města ). V létě fotbal, v zimě lyže a hokej. Abych si přivydělal na kapesném, v hospodě na Habeši jsem stavěl kuželky. Nikdy mě však nenapadlo, že by to byl jednou můj hlavní sport. Až přišla komplikovaná zlomenina klíční kosti při pádu na lyžařském můstku. Následovaly tři operace a rada lékaře – cvičit, cvičit… Lyžování a hokej jsem musel opustit, co ale s pravou rukou? Začal jsem s kuželkami a hned závodně …“

     Jaké byly jeho největší úspěchy ? Již v roce 1947 byl členem družstva KOOS Parník, které získalo titul mistra ČSR. O čtyři roky později ( 1951 ) vyhrál mistrovství republiky v Praze a současně vytvořil nový československý rekord na 200 hodů s 889 body. Ohlásila se reprezentace, ve které setrval plných 16 let. Osm let z toho ve funkci kapitána a  koncového hráče. Celkem absolvoval 45 startů v dresu národního mužstva. V roce 1956 jako jeden z prvních kuželkářů obdržel čestný titul Mistr sportu. Na mistrovství světa ve Vídni ( 1957 ) v soutěži jednotlivců skončil na druhém místě. Za tento výsledek obdržel v roce 1959 titul Zasloužilý mistr sportu. Když se v Jugoslávii konal Evropský pohár ( 1960 ), umístil se zde na 6. místě v jednotlivcích, družstvo Československa nenašlo přemožitele. V roce 1962 na mistrovství světa v Bratislavě obsadil 2. místo v jednotlivcích, družstvo získalo titul Mistra světa. Po tomto úspěchu bylo Františku Prejslerovi uděleno veřejné uznání Za zásluhy o rozvoj čs. tělesné výchovy I. stupně.

     Nebyl pouze aktivním hráčem. Byl předsedou komise mládeže při  ÚV sekce kuželek v Praze, členem trenérské rady ústřední sekce, trenérem národního družstva dorostenců a juniorů a také celostátního družstva žen Jiskry. S českotřebovským dorostem, u kterého pracoval 17 let, získal v roce 1968 titul Mistra  republiky. Působil i jako rozhodčí I. třídy a dlouholetý dopisovatel odborného časopisu Kuželky ( vydavatel : Státní výbor pro tělesnou výchovu a sport ).

     V posledních letech života byl vážně nemocen. Když v ústecké nemocnici zemřel, bylo mu necelých 69 let.

 

Jan Skalický