SEKCE PRO PAMĚTNÍKY

                                               100 a 110 let českotřebovského hřbitova

 

 

TEXT Z ROKU 2005 

Před 100 lety dne 28. října 1905 byl slavnostně otevřen nový městský  hřbitov.  Jeho výstavbu urychlil i nátlak c.k. Okresního hejtmanství v Lanškrouně. Stavbu oplocení, systému cest, márnice a domu po hrobníka provedla firma stavitele Františka Plašila, hlavní hřbitovní brána  se dvěma postranními brankami je dílem sochaře a kameníka Františka Voleského. Hřbitov byl ze tří stran ohraničen vysokou cihlovou zdí a postupně se rozšiřoval. Ve staré hřbitovní matrice se dochovaly záznamy o pohřbech prvních zemřelých, uložených na tomto hřbitově: Julianu Schafhauserovi (26. 11. 1905) a Terezii Schejbalové (18. 12. 1905 z čp. 354).

I dnes, po sto letech zaujmou návštěvníka  hřbitova nedaleko od vstupní brány hroby známých třebovských občanů. Je to jistě majestátní secesní hrobka rodiny Rybičkovy a Vyskočilovy, nedávno péčí města restaurovaná. První záznam o pohřbu do této hrobky pochází z roku 1908. Sochařská výzdoba hrobky je přisuzována žákům Myslbekovým.  Protější roh tvoří kamenná hrobka rodin Kašťákovy a Škrabalovy se sochou znaveného poutníka (autor František Voleský). Po obou stranách hlavní hřbitovní cesty odpočívají mnozí významní českotřebovští občané, z nichž možno připomenout hudebního skladatele V. V. Hausmanna, starostu Sokola a zdejšího lékaře MUDr. Antonína Pětníka, přednostu železničních dílen ing. Ludvíka Shejbala. Nalezneme zde i rodinné hrobky Mehlových, rodiny Frimlovy,  Lomovy a Preislerovy. Ozdobou spodní části hřbitova je též hrob rodiny Tykačovy a Dařílkovy s plastikou postavy anděla, vlevo od vstupu je hrob starosty Glücksmana,  Jana Tykače, spisovatele F.V. Krejčího a rodiny Hubálkovy..  

Na křižovatce hlavní hřbitovní komunikace s příčnou cestou stával (do roku 1961) vysoký kříž s Ukřižovaným, přemístěný sem zřejmě ze starého hřbitova (je opatřen letopočtem 1867). Aby ustoupil ve výhledu na nově instalovaný památník rudoarmějcům, byl začátkem šedesátých let přemístěn dolů ke hřbitovní bráně. Litinová socha Ukřižovaného podléhá nyní ve značné míře korozi a volá po restaurování. Součástí hřbitova jsou i hroby obětí válek. Při levé hřbitovní zdi připomínala řada prostých hrobů označených plechovými hvězdami oběti I. světové války. Hřbitov byl v během stoleté existence několikrát rozšiřován. V horní části hřbitova byl v třicátých letech zřízen tzv. urnový háj. Jeho slavnostní otevření proběhlo dne 6. června 1934, první pohřeb zde proběhl dne 17. 5. 1935. I v urnovém háji nalezneme hroby známých třebovských občanů např. poslance Františka Buřívala nebo obětavé Františky Honlové. Ve střední části urnového háje (v čele hřbitova) byl r. 1961 postaven  památník padlým vojákům Rudé armády. V těsném sousedství nové části urnového háje se nacházely  hroby obětí  II. světové války. Zde byli pochováni zemřelí  z německého lazaretu v budově gymnázia, ale i z vojenských transportů. V roce 2002 proběhla exhumace uložených ostatků a jejich převezení do Brna do památníku válečných obětí. Uvolněné území bylo ministerstvem obrany vyjmuto ze seznamu válečných hrobů. V roce 1991 byla na hřbitově zřízena vsypová loučka. Během sta let existence městského hřbitova se hřbitov stal místem posledního odpočinku několika generací Třebováků. Díky úpravám, realizovaným v posledních letech se daří "hlavní" městský hřbitov  udržovat jako velmi důstojné místo. Je také dobře, že správa hřbitova dbá na údržbu hrobů významných českotřebovských rodáků. Byl tak opraven hrob spisovatele F.V. Krejčího, Rybičkova hrobka, letos hrob Františky Honlové v urnovém háji, hudebního virtuosa Josefa Švenka a akademického sochaře Františka Formánka.  Je ovšem skutečností, že dříve na hřbitově byly aleje akátů  kolem hlavních cest  a další vzrostlé stromy, které vzaly s věkem za své podobně jako alej vzrostlých bříz podél hřbitovní zdi.  Tím se ráz hřbitova podstatně změnil. Na druhou stranu byl pietní ráz hřbitova zvýšen nyní velmi pěkným vzrostlým parkem  založeným začátkem  sedmdesátých let před hřbitovem v souvislosti s výstavbou městského krematoria.

 Fotografie kříže v centru hřbitova uprostřed aleje akátů je z padesátých let. Ostatní fotografie byly pořízeny v závěru měsíce září 2005, kdy probíhala úprava některých hrobů:

 


110 let hřbitova 2015

Nová informační tabule na městském hřbitově                    

Vzpomínková akce na městském hřbitově byla důstojným připomenutím významu českotřebovských občanů pochovaných na českotřebovském městském hřbitově. Nová tabule umožňuje dobrou lokalizaci hrobů označených 39 významných občanů, uvedených na tabuli vedle snímku v přehledném seznamu.  Nejde o kompletní výčet českotřebovských významných osobností, protože mnozí z nich své hroby na našem na našem hřbitově ne mají. Proto je také nápis na desce uveden "Hroby některých významných osobností". Přesto si myslím, že se mohla deska ještě o jeden sloupec rozšířit (prodloužit), aby zde nechyběly takové osobnosti jako je např. starosta města  Ing. Zdeněk Lang, starosta Ústí nad Orlicí Ing. Bohuslav Lang,  lékárník a aktivista PhMr. Josef Chmelík, výtvarník a muzikant Jan Škeřík,  "purkmistr od kostelíčka" Čeněk Hampl, kronikářka Marie Marklová.... Mnoho Třebováků také hledá hrob loni zesnulého učitele, redaktora, kronikáře a také poslance Federálního shromáždění Jiřího Musílka. Ten však na našem městském hřbitově není.  (mm)