9 věcí, které si musíte sbalit na cesty   


Chystáte si věci na příští cestovatelské dobrodružství a nevíte, kde začít? Tady je 9 základních věcí, které vám na žádném výletu nesmí chybět!
1. Rozumné oblečení
Pokud míříte na Island, kraťasy a tílka nejspíš nebudou nejlepší volbou. Přizpůsobte svou cestovní garderobu podnebí a aktuálním podmínkám ve vaší destinaci. Zvolte oblečení, které se jednoduše kombinuje s ostatními sbalenými kusy, je pohodlné a bude vypadat dobře i po vytažení ze dna batohu.
 
2. Taška na špinavé prádlo
Bydlení v kufru funguje dobře jen tehdy, když si vše dobře zorganizujete. To také znamená dát svou zablácenou mikinu a zapáchající ponožky do zvláštní tašky, aby byly oddělené od zbytku vašeho krásného čistého oblečení. Nemusí to být žádná nóbl taška na špinavé prádlo, perfektně k danému účelu postačí i obyčejný starý sáček. Ten navíc ani nezabere příliš mnoho cenného místa v kufru.
 
3. Cestovní pojištění
Ať vás ani nenapadne opustit domovinu bez cestovního pojištění pokrývajícího všechny vaše potřeby. Nejdůležitější částí je zdravotní pojištění, ale hodit se může i pojištění ztráty zavazadel a dokladů, zrušení letu nebo ubytování a další možnosti. Jako u každého pojištění i u toho cestovního platí, že si neuvědomíte jeho pravou hodnotu, dokud ho nebudete muset využít.
 
4. Léky
V cizině funguje zdravotnictví jinak a může se stát, že u nás běžné léky budou v dalekých destinacích dostupné jen na předpis nebo vůbec. Vezměte si s sebou tedy všechny léky, které potřebujete, a nejlépe i předpis od doktora na speciální léčiva. Dobrou volbou je sbalit také prášky na bolest, na zažívací obtíže a nevolnost z cestování, dezinfekci, cbn olej od cibdol.cz a obvazy. Raději ale zkontrolujte, jestli s CBD smíte cestovat.
5. Toaletní potřeby
Až sbalíte standardní deodorant a pastu na zuby, zkuste se ještě zamyslet. Co takhle kopie předpisu na brýle, abyste si případně mohli pořídit náhradní? Až vám opice ukradne brýle před asijským chrámem, těžko bez nich budete obdivovat další památky.
 
6. Hotovost
Rozhodně s sebou potřebujete mít nějakou hotovost v měně země, do které cestujete. Vždycky se najedou maličkosti, které budete muset zaplatit lokálními bankovkami či mincemi.
 
7. Náhradní platební karta
Nesázejte vše na jednu kartu a raději si sbalte i náhradní. Důležité je také nenosit všechny peníze a karty v peněžence, protože když ji pak ztratíte, může vám to zcela zkazit dovolenou. Nechat si menší částku v hotovosti nebo záložní kartu na bezpečném místě je vždycky dobrý nápad.
 
8. Nabíječka na telefon
V různých zemích se používají různé zásuvky. Zjistěte si proto dopředu informace o cílové zemi a připravte si správný adaptér do zásuvky. Nezapomeňte ani na nabíječky, abyste dokázali nabít všechna svá elektrická zařízení. Dvojitý adaptér nebo nabíjecí stanice dokážou nabíjet 2–4 zařízení najednou.
 
9. Doklady
Pořiďte si barevné kopie pasu, řidičského průkazu, cestovního pojištění a raději s sebou vezměte i náhradní pasové fotografie. Na mnoha místech budou chtít vidět vaše doklady, a když všechny ztratíte (což se stává), může být těžké přesvědčit úřady, že jste opravdu tím, kým tvrdíte, že jste.