Českotřebovský deník 159/2011  (10.6.)                                
14.- června otevřou novou poznávací stezku z Javorky do Semanína                  

Velkou zásluhu na zřízení nové poznávací stezky má ZŠ praktická v České Třebové a jistě také semanínská agentura Rozmarýn, která zajistila s pomocí školy  vlastní realizaci. je to rozhodně další zajímavost v našem okolí. Více ZDE

Nezaměstnanost na Českotřebovsku 11,2%, v okrese jen 8%  

Na konci ledna dosáhla nezaměstnanost na Orlickoústecku bezmála deseti procent. O té doby měsíc co měsíc klesala, na konci května pak už představovala „jen“ osm procent. V jednotlivých mikroregionech se samozřejmě situace liší. Českotřebovsko vykazovalo k poslednímu květnu největší míru nezaměstnanosti 11,2 procenta, Králicko 10, Ústecko 8,9, Vysokomýtsko 8,8 procenta. Naproti nim ovšem stojí s nižšími mírami nezaměstnanosti Lanškrounsko (7,2 procenta), Žambersko (7,0), Letohradsko a Jablonsko (obě 5,9). Jak soudí odborníci, za pozitivním vývojem stojí především fakt, že zaměstnavatelé nabírají pracovníky na sezonní práce, nejsou hlášena ani žádná větší propouštění. V současné době je na Orlickoústecku celkem 6106 uchazečů o zaměstnání, z tohoto počtu je pak 5890 uchazečů dosažitelných. Meziměsíčně se snížil počet dosažitelných uchazečů o 401, meziroční pokles činil 1105 osob.
Posledního května bylo v okrese Ústí nad Orlicí evidováno celkem 630 volných pracovních míst.

Den otevřených dveří na větrných elektrárnách v Anenské Studánce  

Moderní větrné elektrárny v 16 lokalitách na území celé České republiky se tuto sobotu otevřou k bezplatné prohlídce pro veřejnost, v Anenské Studánce 11. června od 10 do 16 hodin. Česká společnost pro větrnou energii tím přispívá k oslavě Mezinárodního dne větru. Široká veřejnost v České republice bude mít po roce opět možnost posoudit, jak daleko se posunula ekologická výroba elektřiny z větru
 
Nové regionální vlaky dostanou moderní tvář i na trasách z České Třebové 

Pardubice – Pardubický kraj ve spolupráci s Českými drahami představil unikátní projekt, který má zatraktivnit cestování po železnici a zároveň podpořit rozvoj cestovního ruchu. Nově získané nízkopodlažní vlakové soupravy totiž dostanou moderní tvář – budou celoplošně polepeny motivy z regionu. Pardubický kraj je v České republice prvním regionem, který se rozhodl jít touto cestou propagace. Po regionálních tratích v Pardubickém kraji budou jezdit barevné moderní vlakové soupravy polepené motivy inspirovanými historií a krásami Pardubického kraje. „Inspiroval jsem se v zahraničí, kde polepené vlaky jezdí v turistických regionech a jsou atrakcí, která láká nejenom turisty, ale i běžné cestující. Moderní a barevné vlaky zvyšují prestiž regionu a zcela určitě tak napomáhají i rozvoji cestovního ruchu,“ vysvětlil iniciátor projektu, hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. V Pardubickém kraji se cestující budou moci svézt vlakovými soupravami inspirovanými např. renesančními památkami v regionu, kladrubskými koňmi, krásnou přírodou Hlinecka, hudbou litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany, loutkovou tradicí Chrudimska nebo vlakovou soupravou věnovanou věhlasné mumii princezny Hereret z moravskotřebovského muzea. Myšlenku realizuje náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu, dopravní obslužnost a investice Jan Tichý. „Považuji tento jedinečný projekt za další přínos v rozvoji regionální dopravy. Železnici chápeme jako páteř na tratích, kde umí být výkonná, rychlá a dostatečně kapacitní. Proto také vítám aktivity Českých drah při nákupu nových souprav. V rámci chystané optimalizace dopravy prosazujeme páteřnost železnice, proto na frekventovaných linkách zvýšíme počet vlaků. Už to je dobrá zpráva pro cestující. A příjemné cestování moderními a atraktivními barevnými vlaky, to je další kamínek do mozaiky naší snahy přilákat do veřejné dopravy nové pasažéry,“ řekl Tichý.
Nové nízkopodlažní vlaky poputují do Pardubického kraje díky Českým drahám. Dopravce část vlaků pořídí za podpory spolufinancování z prostředků Regionálního operačního programu; většinu souprav však zakoupí z vlastních zdrojů. Pro Pardubický kraj České dráhy zakoupí 10 motorových vlaků a dalších 5 nízkopodlažních elektrických souprav pro spojení do sousedního Královéhradeckého kraje. Náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Českých drah Antonín Blažek k celému projektu říká: „České dráhy si váží dlouhodobých smluv s jednotlivými kraji. Právě tyto smlouvy umožňují také nakupovat nové vlaky. Vítám, že Pardubický kraj propojí efekt dodání nových vlaků s dalšími marketingovými prvky. To zcela jistě přiláká nové cestující do regionálních vlaků.“
Motorové soupravy, jejichž dodávky jsou plánovány na roky 2012 a 2013, budou jezdit na mnohých místech v kraji. „Jednu motorovou soupravu nasadíme na trať Česká Třebová – Lanškroun, další jednotku potom na vlakovou linku Česká Třebová – Moravská Třebová. Obě soupravy jsou spolufinancovány ze zdrojů Evropské unie,“ upřesnil společné plány Michal Štěpán, ředitel Krajského centra osobní dopravy v Pardubickém kraji, a dodal: „Zbývajících osm motorových jednotek bude jezdit v okolí Pardubic, konkrétně do Chrudimi, do Hlinska a do Havlíčkova Brodu a také na lince Pardubice – Moravany – Holice.“
Pardubický kraj s Českými drahami prozatím připravil motivy pro 9 motorových souprav. Téma pro poslední soupravu bude moci zvolit veřejnost. Na prázdninové měsíce je totiž plánována soutěž, ve které budou moci cestující vybírat z několika různých motivů a hlasovat o ten nejlepší. Vylosovaní účastníci ankety pak získají hodnotné ceny od obou organizátorů.
 
Roman Línek na místě požáru pneumatik v Boru u Skutče: kraj přislíbil spolupráci s obcí 

Bor u Skutče (10. 6. 2011) - Dnes se na místo požáru pneumatik v Boru u Skutče dostavil náměstek hejtmana Pardubického kraje pověřený zastupováním Roman Línek. V doprovodu starosty obce  Vlaďka Beneše, krajského ředitele profesionálních hasičů plukovníka Miroslava Kvasničky a velitele zásahu plukovníka Miroslava Poláka se seznámil s dosavadním průběhem tohoto rozsáhlého požáru. Na místě zopakoval čtvrteční usnesení rady kraje, ve kterém Pardubický kraj po ukončení celé akce přislíbil spolupracovat s obcí Bor u Skutče na případných dopadech požáru a jeho následků do samostatné působnosti obce„Oceňuji profesionálně vedený zásah příslušníků HZS České republiky i členů dobrovolných jednotek kteří neúnavně již pátý den bojují s požárem. V praxi jsem také dnes viděl novinku, která se osvědčila a značně urychluje likvidaci požáru“, řekl náměstek Línek.  Velitel zásahu plukovník Polák místopředsedovi bezpečnostní rady kraje Romanu Línkovi přiblížil unikátní řešení hasičů Pardubického kraje, které spočívá v tom, že nakladač vyklopí  plně naloženou lžíci hořící pryže do kontejneru s vodou a smáčedlem. Následně po uhašení všech plamenů a ochlazení je materiál vytažen hydraulickou rukou a umístěn na hromadu v bezpečné vzdálenosti. Náměstek Línek  slíbil také projednat možnou formu ocenění zasahujících jednotek sboru dobrovolných hasičů obcí a Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje za nadstandardně vedený zásah. V neformálním rozhovoru, při polévce podávané v polních podmínkách, se pozdravil se směnou hasičů, kteří dnes odpoledne požár likvidují.