Českotřebovský deník 262/2015 (3/11)                                  

Sociální služby Česká Třebová, přijme do pracovního poměru (zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou)

pracovníka přímé obslužné péče, pro pracoviště Domova pro seniory.
Termín nástupu -1.1.2016
Pracovní režim- dvanáctihodinové směny ve všední den, sobotu,neděli i ve svátek.
Požadované vzdělání - příslušné vzdělání , nebo  akreditovaný kurz pracovníka v sociálních službách.
Ostatní požadavky : Flexibilita, bezúhonnost, dobrý fyzický a zdravotní stav.
Žádosti zasílejte do konce listopadu na emailovou adresu: zdravotni@socialnisluzbyct.cz
Telefonické informace : PO-PÁ   8:00-15:00
Drvoštěpová D -vedoucí zdrav. úseku a přímé obslužné péče.
mobil:739 344 576, tel: 465 503 400
Hrůza v Křivolíku

Před chvílí jsem zhlédl foto dokumentující současný stav koupaliště a ten pohled mnou otřásl. Jako bývalý třebovák mám na chvíle strávené v tomto zařízení krásné vzpomínky. Nechat vše tak drasticky zchátrat znamená neúctu k těm, kteří koupaliště skvěle zasazené do okolní přírody vybudovali. Snad ty plány se zřízením rekreačního objektu s nějakou vodní nádrží vyjdou. Hlavně aby zmizely ty trosky, dívaní na ně bolí.  
Bedřich Sigl    Chotěboř
 
V žambereckém Bühleru CZ přivítali hlavu státu. Prezident se potkal i s učni

Strojírenskou firmu Bühler CZ, která v podhůří Orlických hor dává práci téměř pětistovce lidem a svoje textilní a potravinářské stroje posílá do celého světa, navštívil 3. listopadu prezident České republiky Miloš Zeman. Žamberská společnost s tržbami dosahujícími k jedné miliardě korun patří pod švýcarský holding Bühler AG a v rámci dvaceti závodů koncernu zaujímá vždy přední místa v hodnocení.   „Prezidenta jsem přivítal spolu se zástupcem švýcarského majitele Bühler Group panem Holgerem  Feldhege v nové hale plechárny, kterou jsme uvedli do provozu v roce 2014 a kde pracujeme s unikátními technologiemi při zpracování plechu. Zde jsem hosty seznámil s produkcí naší společnosti a s jejím rozvojem a plány do budoucna,“ uvedl generální ředitel Bühler CZ Jiří Appeltauer. „Poté jsme nastoupili do vláčku a společně s hejtmanem Martinem Netolickým projeli některé další naše provozy. Největší výtahem v České republice jsme sjeli dolů do lakovny a prohlídku jsme ukončili na montáži, kde se pan prezident potkal na krátké besedě se zaměstnanci.“
Historie firmy sahá do roku 1908, kdy zde vznikl první textilní závod. Z někdejší výroby textilií firma postupně přešla na produkci textilních strojů. V současné době dodává do celého světa komponenty do strojů na zpracování rýže, obilí, kukuřice a kakaových bobů, těstovin, čokolády, krmiva pro domácí zvířata, ale také do strojů pro tlakové lití hliníku. „Jsme také výrobcem poloautomatických robotů pro dopřádací stroje v textilních linkách a převodovek pro prstencové stroje. Naši zákazníci jsou s námi spokojeni,“ uvedl generální ředitel, který nikdy nezapomene vyzdvihnout ty, bez nichž by nevznikl žádný výrobek, své spolupracovníky: „Jsme dobří díky tomu, že tady pracuje obrovská parta nadšenců a fandů do řemesla.“
Prezident se setkal také s učni. Firma Bühler CZ jako první v Pardubickém kraji úzce spolupracuje na zavedení technického oboru obráběč kovů, který od září 2015 vyučuje Střední odborná škola obchodu, řemesel a služeb v Žamberku. Žáky zde prakticky vzdělávají dva týdny v měsíci přímo v tréninkovém centru firmy. „V takzvaném „duálním vzdělávání“ v Pardubickém kraji jsme byli první. S dalšími firmami v regionu spolupracujeme při modelování a zavádění dalšího technického oboru strojírenský technik, tentokrát při Střední průmyslové škole v Letohradě,“ doplnil Jiří Appeltauer.
Návštěva hlavy státu znamená pro firmu Bühler CZ příležitost pro šíření jejího dobrého jména. „V dnešním konkurenčním prostředí je to velmi důležité, především pro nábor dalších kvalitních spolupracovníků potřebných profesí a také pro další spolupráci se středními školami a rozvoj technického vzdělávání v regionu.“
Zdenka Hanyšová Celá  

Chráněné bydlení Domova pod hradem Žampach zahajuje od listopadu také v Žamberku

Domov pod hradem Žampach poskytuje službu chráněné bydlení od roku 2013, a to ve městě Letohrad. V souladu s transformačním plánem sociálních pobytových služeb domov postupně navyšuje kapacitu této služby, která je určena především pro zdravotně postižené osoby s nižším stupněm závislosti na pomoci a podpoře. Jedná se o osoby s předpoklady pro bezproblémové soužití v domácnostech umístěných v bytech v běžném společenském prostředí.
Smyslem změn v poskytování pobytových služeb je nastavení služeb tak, aby odpovídaly naplňování potřeb jejich uživatelů. V ústavních zařízeních máme stále osoby, které díky svým schopnostem a přípravě mohou žít mnohem plnohodnotnější život v běžném společenském prostředí. Přestože dochází k postupnému snižování kapacity pobytových služeb poskytovaných v zámeckém areálu na Žampachu, je v transformačním plánu počítáno i v dlouhodobém výhledu se zachováním těchto lůžek. Plánováno je také, že menší část této kapacity bude do budoucna sloužit jako služba pro děti se specifickými potřebami, vč. služby odlehčovací, podporující možnost setrvání těchto dětí v rodině.
Ředitel žampašského domova Luděk Grätz k tomuto na vysvětlenou říká: „Do roku 2018 plánujeme navýšit počet uživatelů ve službě chráněné bydlení na 25, což by představovalo přibližně čtvrtinu z celkové kapacity našich pobytových služeb. Avšak tento náš záměr také zahrnuje realizovat plánovanou výstavbu dvou dvojdomků, tedy čtyři domácnosti v připravované stavební lokalitě Nad Bažantnicí v Letohradu. Pokud jde o připravovanou specializovanou službu pro děti, tak zde chceme zaměřit menší kapacitu naší pobytové služby na pomoc rodičům s dětmi s poruchami autistického spektra. S naším zřizovatelem jsme si vědomi, že tato služba je mimořádně náročná, ale současně v Pardubickém kraji velmi chybí.“
Služba chráněné bydlení v Žamberku bude mít v nejbližší době k dispozici tři malometrážní byty v lokalitě pod radnicí a uživatelům zde bude dána možnost společného, párového bydlení. „Změnám, které nás v nejbližší době čekají, předcházely opravdu důkladné přípravy. Pracovali jsme na nich v týmu téměř dva roky, jednali s uživateli, zákonnými zástupci, zástupci měst a obcí, čerpali zkušenosti z jiných zařízení a vše se snažili vymyslet a navrhnout tak, aby to bylo ku prospěchu uživatelům služeb domova. Velmi podstatný byl pečlivý výběr a příprava klientů, ověřování jejich schopností. Samozřejmě zajišťujeme nezbytnou asistenční péči v potřebném rozsahu“, dodává Jaromír Fabián, vedoucí sociální péče domova.