Českotřebovský deník 178/2017  (28/6)
Patrik Vebr získal mistrovský titul na 5000 m

 
Jablonec nad Nisou hostil ve dnech 24. a 25. června nejlepší mladé atlety na Mistrovství České republiky juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek na dráze, kterého se zúčastnili atleti z tréninkové skupiny Jana Vencla z Jiskry Ústí nad Orlicí. První den mistrovství v bězích na 1500 m závodili juniorka Eliška Kalousová, která se umístila na 5. místě a junior Vojtěch Vondra, který doběhl na 11. místě. V podvečer nastoupil ke svému závodu na 3000 m překážek junior Michal Kačerovský, který byl 5..
Druhý den ozdobily MČR výkony juniorů Patrika Vebra a Vojty Mlynáře, kteří získali mistrovské tituly. Patrik Vebr vyhrál skvělým finišem velmi zajímavý, dramatický a vyrovnaný nejdelší závod mistrovství na 5000 m. Vojtěch Mlynář, v rekordu mistrovství, po dominantním výkonu vyhrál závod 800 m a stal se prvním juniorem v historii, který dokázal na MČR běžet 800 m pod 1:50. Oba se na základě svých výsledků nominovali do reprezentačního družstva juniorů a budou reprezentovat ČR na mezistátním utkání juniorů na Slovensku.   Ing. Jan Vencl, trenér
 
Výstava kaktusů v Ekocentru Podorlicko - nenechte si ujít

Poslední dny června je v ekocentru Podorlicko otevřena tradičně velmi zajímavá výstava kaktusů, sukulentů a bylinek. Instalace byla provedena  v úterý 27. června odpoledne a na výstavě  je opravdu  na co se dívat. Své výpěstky zde vystavují čtyři kaktusáři  z našeho regionu: Jiří Grund z České Třebové, Milan Polcr z Městečka Trnávka,  Jiří Mička z Lanškrouna a Jaroslav Fojtů z Damníkova.  Na výstavě najdeme unikátní exempláře z  Latinské Ameriky, především z Mexika, Brazílie, Chile nebo Argentiny, jsou zde vystaveny i zajímavé sukulenty ze Sokotry. Celý článek a fotografie najdete  ZDE 
 
Letošní Vesnicí roku Pardubického kraje je obec Lukavice

Pardubice – Která obec se může chlubit vítězstvím krajského kola Vesnice roku 2017? To už je nyní jasné. Zlatou stuhu si zasloužila obec Lukavice, nacházející se v okrese Ústí nad Orlicí. Ta bude také reprezentovat Pardubický kraj v celostátním kole.
Do letošního ročníku Vesnice roku se přihlásilo celkem 27 obcí, tedy nejvíce v celé republice. Oproti minulému roku, kdy jsme se potýkali s malou účastí obcí, a proto porota podle pravidel nemohla ani udělit všechny stuhy, je to opravdu pozitivní změna. Věřím, že se nyní neztratíme ani v celostátní soutěži,“ řekl radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil.
Krajská hodnotitelská komise navštívila v Pardubickém kraji všechny přihlášené obce mezi 12. a 22. červnem. Zlatou stuhu za vítězství v krajském kole, kterou porota uděluje za nejlepší a nejvyváženější prezentaci ve všech posuzovaných oblastech, získala obec Lukavice. Právě v této obci bude 12. srpna slavnostně předána nejen Zlatá stuha, ale i další ocenění, která komise udělila.
Všechny obce, které jsme navštívili, byly výborně připravené a dobře prezentovaly všechny své aktivity, za což jim děkujeme,“ komentovala členka krajské hodnotitelské komise z odboru životního prostředí a zemědělství Jaroslava Žáková.
Modrou stuhu za společenský život v letošním ročníku získala obec Poběžovice u Přelouče v pardubickém okrese. Bílou stuhu za zapojení dětí a mládeže do života obce si zasloužily nedaleké Břehy. Zelenou stuhou za péči o zeleň a životní prostředí se bude pyšnit obec Poříčí u Litomyšle ze svitavského okresu, Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu dostal Hradec nad Svitavou.
 
Galerie nabídne v létě na zámku Emila Fillu a jeho žáky

Pardubice (28. 6. 2017) – S mimořádnou pozvánkou přichází na letní měsíce Východočeská galerie na Zámku Pardubice. Představí díla kubistického malíře, grafika a sochaře Emila Filly a jeho žáků.
„Je mimořádnou skutečností, že většina vystavovaných děl je z majetku naší Východočeské galerie tak, jak se je v průběhu několika desetiletí podařilo získat. Celkem je ve sbírkách galerie více než stovka děl Emila Filly, ať už to jsou malby, skici nebo grafiky. Návštěvníci si tak mohou uvědomit, jaké mimořádné bohatství ve sbírkách máme,“ uvedl patron výstavy Roman Línek, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje.
Některá z těchto děl, především plátna Zátiší s mandolínou (1926), Žena (1933) či Hudebník (1931), byla opakovaně reprodukována a zapůjčována na významné přehlídky. Ve zdejších sbírkách se rovněž nachází nejrozměrnější Fillova malba, známá kompozice Tři ženské akty se psem (1929), k níž galerie vlastní i přípravnou skicu.
Přehlídka se zaměří na konfrontaci Fillova zralého a pozdního díla s ranou tvorbou jeho žáků, kteří v letech 1946–1953 prošli jeho ateliérem monumentální malby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Mezi těmito osobnostmi byli Čestmír Kafka, Milan Grygar, Vladimír Jarcovják, Jaroslav Klápště, Zbyněk Sekal, Karel Vaca, Jitka a Květa Válovy, nebo kupříkladu Václav Menčík či Václav Kiml.
Výstava je ve spolupráci s Ústavem dějin umění AV ČR doplněna o ukázky z cenného cyklu pozdních fotografických portrétů Emila Filly, jejichž autorem je Josef Sudek.
„Pro Emila Fillu představuje patrně nejkomplikovanější životní a tvůrčí etapu období jeho pedagogického působení na VŠUP po jeho návratu z koncentračního tábora a následném nástupu komunistické diktatury k moci. S tím se dodnes pojí množství nezodpovězených otázek o vztahu této mimořádné osobnosti k dobové situaci a ideologii,“ řekla autorka výstava Marcela Rusinko z Východočeské galerie. Výstava potrvá do 15. října.

 

SOUKROMÝ SECOND HAND

 

Zveme Vás na náš Second Hand výprodej

dne 26.8.2017 - sobota   od 9.00 - 14.00 hodin

dne 27.8.2017 - neděle   od 9.00 - 14.00 hodin

dne 2.9.2017 - sobota     od 9.00 - 14.00 hodin

Najdete u nás bundy, svetry, trička atd. - vše v dobrém stavu

pro muže, ženy i děti.

Adresa:   U Javorky 1082, Česká Třebová - Pajerovi - od hudebního pavilonu v Javorce nahoru na křižovatku - rohový dům vlevo

Co se změní 1. července 2017?

zákon o daních z příjmů
zákon o DPH (přístupné zdarma - podívejte se, jak jsou zákony ve Fulsoftu zpracovány)
daňový řád
zákon o spotřebních daních
zákon o důchodovém pojištění
zákon o rezervách
insolvenční zákon
zákon o insolvenčních správcích
zákon o správních poplatcích
zákon o státní službě
zákon o silničním provozu
a stovka dalších významných zákonů!