Českotřebovský deník 15/2021 (15/1) 
Kraj žádá o další vakcíny

Očkovací látky, které stát dodal Pardubickému kraji, dochází. Tempo očkování v kraji je rychlejší, než závozy vakcíny, které jsou navíc nepravidelné, a tak je těžké plánovat i kapacity očkovacích center. Pardubický kraj proto požádal stát o další dodávku, aby bylo možné plynule pokračovat v očkování.
„Aktuálně se nám podařilo plně očkovat první dávkou záchranáře a lékaře Zdravotnické záchranné služby, dále lékaře, sestry, sanitáře se všech nemocnicích akutní péče, a nyní probíhá vakcinace ambulantních lékařů a sester. Náš kraj prozatím za tři týdny obdržel od státu příděl přibližně tří tisíc vakcín. Pokud nepřijde další příděl, nemáme od úterý 19. ledna čím očkovat, a to jsme mobilizovali všechny síly, abychom ustavili ve všech nemocnicích akutní péče a následně mimo nemocnice očkovací týmy,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Proto jsme včera prostřednictvím koordinátora pro očkování požádali o další plato vakcín mimo plánovaný příděl, aby nedošlo k přerušení očkování. Po všech peripetiích s organizací vakcinačních center by to byla škoda. Vše jsme rozjeli, a to i za situace, kdy nemáme v kraji státní fakultní nemocnici, která vakcinační centrum organizuje z rozhodnutí státu, nikoliv kraje,“ řekl hejtman Netolický.
Podle náměstkyně hejtmana Michaely Matouškové tak prozatím nepokračuje obvolávání praktických lékařů. „Děkuji všem kolegům na krajském úřadě, kteří telefonicky kontaktovali praktické lékaře, dětské lékaře, stomatology a ambulantní specialisty a domluvili s nimi termín očkování. V tuto chvíli jsme museli skončit pondělkem 18. ledna. Jakmile budeme mít jistotu, že nám vakcíny dorazí, budeme obsazovat také úterý 19. ledna,“ řekla Matoušková. "Celý systém nám může ještě ovlivnit dnes odstartovaná registrace k očkování prostřednictvím centrálního registračního systému, kdy nám budou přicházet požadavky na očkování od lidí nad 80 let, kteří mají prioritu."
Strategie očkování v kraji má podmínku: dostatek vakcín 

V Pardubickém kraji dostalo vakcínu proti onemocnění Covidem 19 do dnešního dne asi 3000 lékařů, sester a dalšího zdravotnického personálu z nemocnic i ze specializovaných ambulancí, všeobecných lékařů a stomatologů. Denně lékaři zvládnou naočkovat v Nemocnicích Pardubického kraje až 600 lidí. Na příští týden je k očkování nahlášeno až 3 500 osob, většinou klientů domovů pro seniory, avšak na pondělí nám v tuto chvíli zbývají poslední stovky vakcín. Proto Pardubický kraj požádal už včera ministerstvo zdravotnictví o mimořádnou dodávku.  „Požádali jsme tedy ministerstvo o alespoň jedno plato, což je 195 ampulí, tedy necelých 1000 dávek. To by nám do čtvrtku 21. ledna, kdy obdržíme další pravidelnou dodávku vakcín, mělo vystačit,“ uvedl hejtman Martin Netolický
Jak bude očkování pokračovat?
Při dodržení státní strategie očkování počítáme s fází IA a IB. Ve fázi IA dle této strategie budou očkováni profesní zdravotničtí pracovníci a klienti domovů pro seniory a také občané nad 80 let věku z řad veřejnosti.V těchto dnech jednáme se starosty měst, kde máme nemocnice akutní péče, o zřízení velkokapacitních očkovacích center. První očkovací centra II. typu v Pardubickém kraji by měla být v případě dostatku vakcíny spuštěna od 1. února v Pardubicích, Chrudimi, Litomyšli, Svitavách a v Ústí nad Orlicí. Jejich provoz bude 8 hodin denně 5 dnů v týdnu,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Na začátku příštího týdne Pardubický kraj zkušebně zahájí provoz velkokapacitního vakcinačního centra v Sále Jana Kašpara v Pardubicích. Jeho provozní doba bude zpočátku 8 hodin denně 5 dnů v týdnu a v následném ostrém provozu od začátku února pak 12 hodin denně 7 dnů v týdnu. Personál bude zajištěn zčásti z Nemocnice Pardubického kraje. Administrativní pracovníky částečně zajišťuje Pardubický kraj.“
Očkovací místa v obcích s rozšířenou působností
„Se starosty obcí s rozšířenou působností jednáme o možnosti zřízení očkovacích míst či návštěvě mobilního týmu, který však bude velmi omezen. Na časté dotazy našich občanů, starostů a starostek, sdělujeme, že mobilní očkovací týmy dle vládní strategie nebudou moci jezdit do jednotlivých domácností. V této věci předpokládáme jednání se starosty, kteří znají své občany i jejich potřeby. Budeme dále jednat o možnostech, jak co nejrychleji proočkovat jejich občany,“ uvedla náměstkyně pro zdravotnictví Michaela Matoušková a dodala: „Důležité je zdůraznit, že jsme limitováni počtem vakcín, které do našeho kraje přijdou, a tedy v závislosti na nich budeme v budoucích dnech zvažovat možnost zřízení dalších očkovacích míst či mobilních týmů. Je tedy dost možné, že vzhledem k nedostatku vakcín budeme i v tomto omezeni.“
S prosbou o spolupráci ve vakcinačních centrech oslovil Pardubický kraj všeobecné praktické lékaře pro dospělé, praktické lékaře pro děti a dorost, ambulantní specialisty a stomatology, i jejich zdravotní sestry, aby v očkovacích centrech vypomáhali. „Do pomoci očkovat v očkovacích místech se nám přihlásilo během několika dnů 262 lékařů a 161 nelékařských zdravotnických pracovníků. Těší mě, že jejich reakce jsou velmi vstřícné a děkuji jim za to. Samozřejmě uvítáme i možnost očkovat přímo v ordinacích praktických lékařů, ale s tím státní očkovací strategie počítá až u dalšího typu vakcíny, a to vzhledem ke skladovacím podmínkám.“
Infolinka Pardubického kraje už od pondělí
Dnes, 15. ledna, byl spuštěn centrální rezervační systém pro očkování. Už od rána se ukazují potíže s jeho přetížením. „Formulář dotazníku, který občané vyplňují právě přes centrální systém, je podle našeho názoru zvláště pro starší občany složitý a usoudili jsme, že bude nutností našim seniorům v této věci pomoci. Proto Pardubický kraj zprovozní od pondělí 18. ledna od 8 hodin krajskou infolinku 466 026 466,“ vysvětlila Michaela Matoušková. Tato krajská infolinka pomůže občanům s registrací k očkování a bude v provozu PO + ST  8 – 17 a v ÚT, ČT, PÁ 8 – 14. Týká se opravdu jen pomoci s registrací k očkování. Pro zodpovězení dalších dotazů v souvislosti s očkováním bude nutné kontaktovat státní linku 1221.
 
DDM Kamarád informuje 

Filmový festival
Dům dětí a mládeže Kamarád ve spolupráci s Kulturním centrem v České Třebové připravuje pro děti a rodiče Filmový festival. Konat se bude v týdnu od 15. 2. do 19. 2. 2021. V případě nepříznivé epidemiologické situace může být akce zrušena.
 
Připravujeme:
17. – 19. 3. 2021 Bazar dětského oblečení
16. – 17. 4. 2021 Cykloburza

Na svitavském zimáku se s omezením trénuje, jinde to "balí" 

Končíme! Města v Pardubickém kraji vzdala čekání na zimní sezonu a končí s provozem zimních stadionů. Led rozpouští v Poličce nebo Moravské Třebové. V Litomyšli a Chrudimi čekají do 22. ledna, kdy má skončit nouzový stav. Bruslí se naopak ve Svitavách, kde trénuje juniorka z Pardubic, Olomouce i gólmani z Prahy.
Zimní stadion ve Svitavách nemá žádnou výjimku, ale na rozdíl od jiných sportovišť v kraji je vedený jako venkovní. „Náš zimní stadion byl zkolaudovaný jako venkovní sportoviště, protože má odnímatelné boky. Takže jsme aktuálně jediní v Pardubickém kraji a dá se říci, že jsme unikátní i v celé České republice. Pronajímáme stadion. Jedeme podle vládních opatření, kdy může být na ledové ploše maximálně šest lidí,“ uvedl svitavský starosta David Šimek. Podobně je jako venkovní stadion kolaudovaný zimní stadionek v Ústí nad Orlicí.
 
Srovnání poplatků za odpady v Pardubickém kraji  v roce 2021 

Česká Třebová je třetím nejlevnějším městem
Vyšší má Moravská Třebová 680, Litomyšl 744, Svitavy  792, Ústí nad Orlicí 690,  Choceň 700, Hlinsko 660, Žamberk 600, Skuteč 600, Heřmanův Městec 600, Polička 708, Lanškroun 660 (dosud 540), Chrudim 600. Pardubice 650, Letohrad 650, Přelouč 600. Holice 600. (V některých městech jsou stanoveny slevy)  Nižší poplatek má jediné  Vysoké Mýto 520 a Chrast (580Kč) V různých městech jsou ovšem nastaveny různé systémy svozu dopadu, Všude však musí systém nějak dotovat.   Více ZDE
V celém kraji můžeme sledovat jak platby měst za likvidaci netříděných odpadů rostou a rychle se začnou zvedat zejména v příštích letech. Radnicím tak nezbývá, než zvýšit občanům platby za vyvážení popelnic.  Letos je zvýšila polovina radnic v kraji. Zpravidla ty, ve kterých byly sazby doposud podprůměrné. Ve výsledku se tak výše poplatků přiblížila. Ve větších městech kraje se pohybují zpravidla mezi 600 – 750 Kč na osobu a rok. Nejvyšší ze sledovaných měst budou letos ve Svitavách, a to 792 Kč. Česká Třebová zůstává třetím nejlacinějším městem což na druhou stranu znamená, že ze svého rozpočtu na likvidaci komunálního odpadu nejvíce doplácí. A navíc do systému investuje, první na řadě bude investice do nové kompostárny. (mm)