Českotřebovský deník 201/2021 (19/7) 
Na kaktusy !

Od úterý do soboty je v ekocentru Podorlicko otevřena zajímavá výstava kaktusů. Opravdu unikáty! Byl jsem se dnes podívat, je to Opravdu moc pěkné podívání. Jsou zde kaktusy, které zde ještě vystavovány nebyly.   Také to je šance pro začínající kaktusáře, ale najdete zde i exempláře, které by se daly prodat za desítky tisíc korun!  Jsou prázdniny a moc toho ve Třebové k vidění není, proto proč nezajít na kaktusy do ekocentra, na podívanou z exotických krajin zejména z latinské Ameriky.

Na sídlišti Trávník se připravuje zavedení rezidenčního parkování

Vážení občané Trávníka, na základě požadavků některých bytových družstev chystáme podklady k případnému zavedení rezidenčních parkovacích zón ve Vaší oblasti.
Dovoluji si proto připojit několik základních údajů, které by Vám měly pomoci k vytvoření názoru na tento záměr. Na 8.9.2021 (16:00 malý sál KC Česká Třebová) pak chystáme setkání se zástupci SBD, SVJ i ostatních občanů z Trávníka, kde bychom chtěli celý záměr prodiskutovat. Teprve potom se rozhodne, zda k zavedení rezidenční zóny dojde, či nikoliv a za jakých podmínek.
Co to je rezidenční parkování:
v určitých částech města se vymezují oblasti, kde mohou parkovat za stanovených podmínek jen ti, kteří tam mají trvalé bydliště (=rezidenti) a mají na sebe přihlášené auto
Rozsah připravované rezidenční zóny Trávník:
- vymezen zhruba ulicemi Litomyšlská – Sadová – Kozlovská – Smetanova – Riegrova
- toto vymezení se týká pouze parkovacích ploch, které jsou ve vlastnictví města Česká Třebová  
Termín:  nejdříve od 1.1.2022
Podmínky pro získání rezidenční karty:
- stejné jako v dosavadních rezidenčních oblastech s poplatkem 300 Kč ročně za první vozidlo
Parkování pro návštěvy:
- Je třeba prodiskutovat a rozhodnout, zda zůstaneme u současných pravidel, kdy může návštěvník zastavit, naložit či vyložit osoby a náklad a poté musí odjet zaparkovat na nejbližší veřejné parkoviště
- druhou možností je stanovení poplatku za hodinu parkování v rezidenční zóně, který by umožnil nechat vozidlo stát v zóně i delší dobu i těm, kteří tam nebydlí. Diskutuje se výše poplatku a skutečnost, že to pak samozřejmě znamená úbytek volných míst pro rezidenty. Případný poplatek by bylo možné hradit pouze prostřednictvím mobilní aplikace MPLA.
Další parametry k rozhodnutí:
- udělat z celé vymezené zóny jednu parkovací oblast, kde by mohli parkovat všichni, kteří splní na celém Trávníku podmínky
- druhou možností je rozdělení na více částí, kde by pak mohli rezidenti parkovat jen v ulicích a parkovištích přiléhajících k jejich domům
Prosím proto, abyste svoje náměty a názory předali svým předsedům SBD, SVJ či je adresovali přímo na dalibor.zeleny@ceska-trebova.cz.
Dalibor Zelený, místostarosta města 
 
Na třebovském zimáku byl zahájen hokejbalový camp talentované mládeže

Na další ročník Campu talentované mládeže v kategorii do třinácti let dorazilo čtyřiasedmdesát hráčů, z nichž je hned šestnáct brankářů. V rámci prvního tréninku čekal na celou skupinu kondiční trénink pod vedením všech třinácti trenérů. Na rozhýbání byly připraveny pohybové hry, při kterých si hráči hned pěkně zamakali. V rámci různých soutěží si zaposilovali a dostali svá těla na provozní teplotu. Více ZDE
 
B tým FK Česká Třebová bude hrát okresní přebor II. třídy 

Rozlosování soutěží OFS Ústí nad Orlicí 2021/2022
Okresní přebor (od 7. srpna): 1 – Jehnědí, 2 – Rudoltice, 3 – Albrechtice, 4 – Sruby, 5 – Česká Třebová B, 6 – Verměřovice, 7 – Sopotnice, 8 – Dolní Čermná, 9 – Brandýs nad Orlicí, 10 – Klášterec nad Orlicí, 11 – Rybník, 12 – Řetová, 13 – Dolní Dobrouč, 14 – Mistrovice.
Okresní přebor starších žáků 8 + 1 (od 4. září): 1 – Rybník, 2 – Dolní Čermná, 3 – Rokytnice v Orlických horách, 4 – Dolní Dobrouč, 5 – Ústí nad Orlicí B, 6 – Sruby, 7 – Žichlínek, 8 – Dlouhoňovice, 9 – Česká Třebová B, 10 – Jehnědí.
Okresní soutěž Bambini (od 4. září):  Účastníci: Choceň, Žamberk, Letohrad, České Heřmanice, Česká Třebová A, Česká Třebová B, Vysoké Mýto A, Vysoké Mýto B, Libchavy, Žichlínek, Ústí nad Orlicí.


Exposlance Pavla Severu čeká ještě ve věci směnek odvolací soud

Více si přečtete v článku ZDE. Případ to je jistě zamotaný, ukazuje však na to, jaké peníze kolují mezi politiky a jejich kamarády a vede k přemýšlení, kde jsou asi takové zdroje těchto finančních prostředků. Pavel Severa je z Litomyšle a pracoval také i českotřebovské Armaturce nebo Sigmě.  O to nás více zajímá.  Určitě by se daly najít i další půjčky poskytnuté Pavlem Severou, dokonce i k nám do České Třebové a jsou dohledatelné ve spisových insolvenčních materiálech. Obyčejným lidem se takové věci nestávají.
 
K ohlasům na úmrtí bývalého předsedy MěNV v Ústí n.O. Pavla Sedláčka

Pavel Sedláček byl znalec orlickoústeckých poměrů, v oblasti kultury byl jako doma a má za sebou dlouhou řadu úspěšně dotažených nápadů, dnes se říká projektů. Působil  ve vedení ústeckého závodního klubu, byl redaktorem Ústeckého zpravodaje, byl vybrán do čela ústecké radnice. To vše ještě v době před tím, než město začalo o sobě rozhodovat samo. Jenže se ukázalo, že svou práci dělal dobře a tak ve funkci zůstal až do voleb do prvního popřevratového zastupitelstva a i zde pak na radnici zůstal ve funkci místostarosty. Takové štěstí měli v Ústí na své vedení již před sametovou revolucí.
Přesto si v této souvislosti připomeňme, že Ústí nad Orlicí bylo v té době okresní město se všemi s tím spojenými prioritami, o kterých si např. Česká Třebová nemohla ani zdát, byla totiž označena jen jako sídlo "místního významu" a přes okresní rozdělovník peněz se k nám dostávalo skutečné minimum. A tak třeba českotřebovský předseda MěstNV Otakar Heger byl vedle svého ústeckého kolegy Pavla Sedláčka jen "takhle malinký!"  A tak mu nezbývalo než spolupracovat s místními podniky, které ovšem musely především plnit své zadané "ukazatele" a problémů bylo všude neuvěřitelně mnoho. A tak není divu, že Česká Třebová byla v době po sametové revoluci jedno nejpostiženějších měst čtyřicetiletým působením  komunistického režimu.  Zatímco v Ústí šlo všechno jako "po másle", u nás byl se vším  čím dál tím větší problém.  A Českotřebováci, byť umístění na vyšších patrech alespoň okresního formátu, ctili především prorežimní nekonfliktní soužití, místo toho, aby aspoň trochu bojovali za svoje město. Vždyť skutečným vládcem okresu byl přece OV KSČ a jeho vedoucí tajemník byl dlouhá léta Českotřebovák Miloslav Vašina.
To v Ústí měli jiné zastání a také uměli ve věcech chodit. Připomeňme ještě neblahé působení Zdeňka Fierlingera (byť nebyl ústeckým, ale olomouckým rodákem), poválečného předsedy vlády a člověka, který zavlekl sociální demokracii do komunistické partaje.  Nevyčítal bych nijak jeho vlastně dodatečné zřízení gymnázia v Ústí pozdě na podzim roku 1945, byla to hektická doba. Ale právě jeho přičiněním se podařilo uhájit pro Ústí nad Orlicí k 1.1. 1949 sídlo okresu a to změnilo pak situaci vlastně celá následující desetiletí. 
Ještě jsem chtěl upozornit na jedno jméno, na ústeckého rodáka Jana Zelenku (*1923, +1998), vzdělaného člověka, pak novináře, zakladatele Večerní Prahy a dlouholetého ředitele Československé televize.V KSČ zastával různé významné stranické posty, dlouhodobě zasedal v nejvyšším zákonodárném sboru, v  roce 1973 získal Řád práce, roku 1983 Řád Vítězného února.  Byl to (všeho)schopný manažer, oddaný komunista „Husákovec“, který bez skrupulí vyhazoval nepohodlné pracovníky, díky jehož pečlivé práci byla do miliónů diváků dvě desítky let „nalévána“ propaganda nejhrubšího zrna, nelze mu upřít usilovnou snahu o rozvoj televize.
Jako někdejší publicista je autorsky podepsán i pod řadou pořadů, z nichž některé vydržely ve vysílání i po jeho odchodu z televize – například Hudba z respiria (1971 až 1991), Vysílá studio Jezerka (1974 až 1990) nebo Křeslo pro hosta (1980 až 1989). A málokdo ví, že z jeho hlavy pochází námět i název cestovatelského pořadu Objektiv, který se vysílá dodnes. Málokomu se poštěstí, aby mohl dvacet let určovat, na jaké pořady se budou dívat milióny diváků a kdo je bude vyrábět. Zanechal tím za sebou nesmazatelnou (a ne vždy pozitivní) stopu, která je dodnes otisknutá v každém z nás.
Dokázal pro režim, ale také pro Ústí nad Orlicí také všechno možné. Bylo by možné najít mnoho konkrétních příkladů. Vše ve vzácné symbióze s ústeckou radnicí.  To se pak za této situace dalo městu Ústí nad Orlicí, byť nemělo vlastní majetek ani rozpočet, dobře vládnout, protože na svůj rozvoj dokázali využít kdejaké plánované prostředky z okresu i kraje. Co si umanuli, to prostě měli.
Jsou to jen vzpomínky, napsané na základě podnětů, doplňků a upozornění po zveřejnění nekrologu Pavla Sedláčka. (mm)

Taneční škola - PRÁZDNINOVÉ CVIČENÍ PRO ŽENY
Každý čtvrtek  Studio Taneční školy, 18:00-19:00h
Přijďte si posílit a protáhnout tělo. Pomůže vám to udržet kondičku během léta. Pro přihlášení, informace a rezervaci místa, pošlete SMS na číslo 604972458 (jméno a počet míst). Akce je přístupná široké veřejnosti.
Těší se na vás Šárka Prossová
 

Opatovice nad Labem řeší neútěšnou dopravní situaci

Opatovice nad Labem – Zástupci Pardubického a Královéhradeckého kraje se sešli na jednání na obecním úřadě v Opatovicích nad Labem. Řešila se nelehká dopravní situace, která trápí nejen opatovické občany.
„S náměstkem pro dopravu z Královéhradeckého kraje jsme se sešli proto, abychom společně s obcí řešili neúnosnou hustotu dopravy v obci. Napojení zrušené silnice z Hradce do Pardubic na velkou křižovatku je problematické z hlediska napojení části Hradce Králové na dálnici D11. Řidiči si cestu zkracují přes benzinovou pumpu právě v Opatovicích. A to rozhodně není dlouhodobě udržitelné,“ uvedl Michal Kortyš, náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pardubického kraje.
V tuto chvíli Ředitelství silnic a dálnic připravuje napojení na dálnici vedené přes Labe a také napojení u Březhradu. Takto rozsáhlá investice je však dlouhodobou záležitostí.
„Pravdou je, že tato dopravní úprava, byť na území Pardubického kraje, by významně snížila hustotu silničního provozu zejména v Hradci Králové. Toto řešení by zároveň významně pomohlo plynulosti silničního provozu mezi Hradcem Králové a Opatovicemi nad Labem směrem na Pardubice i s napojením na D11. Zásadní výhodou projednávané varianty oproti dlouhodobě připravovaným projektům je nižší náročnost na vynaložené finanční prostředky i dobu trvání její výstavby. S dlouhodobými investicemi do dopravní infrastruktury v této oblasti ze strany ŘSD souhlasíme, nicméně tento záměr může ulehčit dopravě v obou městech v mnohem kratším časovém horizontu. Velice děkuji náměstkovi hejtmana Pardubického kraje Michalu Kortyšovi, náměstkovi primátora Hradce Králové Jiřímu Bláhovi a zástupcům ŘSD za konstruktivní přístup,“ řekl radní Královéhradeckého kraje pro oblast dopravy a majetku Václav Řehoř.
„V takovém případě, jako jsou Opatovice nad Labem, by se mělo jednat ideálně ihned. Proto se mi navrhované řešení líbí. Došlo by k výstavbě spojnice mezi bývalou silnicí Hradec Králové – Pardubice, která je nyní slepá, prostřednictvím inundačního mostu pod novou silnicí I/37 mezi Pardubicemi a Hradcem. Silnice by vedla okolo areálu Siko s napojením na velkou patrovou křižovatku.  Osm set padesát metrů dlouhá spojnice by byla rychlým a účelným řešením,“ doplnil náměstek Kortyš.
Cílem jednání bylo vybrat zpracovatele jednoduché studie, která by sloužila k projednání a případnému zadání projektové dokumentace. Pardubický kraj chce v jednání pokračovat a domluvit se na dalších krocích, včetně rozdělení si úkolů a rozhodnutí o způsobech financování všech zúčastněných stran.

Retro 2019: Díky za Výtvarnou Svinnou  - škoda že už není !

Připomeňme si  úžasný plakát zpodobňující  paní doktorku Kesselgruberovou v rouše renesančním za přispění velkého Leonarda, aniž by ten o tom věděl,napovídala, že půjde o akci milou a pohodovou. Sluníčko, krásná příroda, skvělé publikum napříč generacemi, zajímavá díla výtvarníků. Zajímavý hudební program, neopakovatelná událost. Ztišení s krásnými písněmi legendárního Luboše Pospíšila a za doprovodu Páji Táboříkové. Chci poděkovat .....

Tak  psal Českotřebovský deník v roce 2019. Škoda, že to nepokračuje. Covidem to nebude.

Loni se zde stavělo zázemí, brigády byly i v tvrdém lockdownu. Letos je postaveno....