Co nového na českotřebovském gymnáziu (4)                                                 

Návštěva firmy Contipro

Dne 22. 9. se výběr žáků ze tříd 7. A a 3. C, navštěvující biologická cvičení, vypravil do Dolní Dobrouče, kde sídlí firma Contipro. Celý den byl nabitý atraktivním programem, který byl zaměřený na trávicí soustavu a vše s ní spojené. V dopoledních hodinách pro nás byla připravena přednáška s názvem „Leží nám věda v žaludku?”, z které jsme si odnesli, že mít zdravý mikrobiom, je více než důležité. Jak by se nemuselo zdát, ovlivňuje naše zdraví, chování, a dokonce i myšlení. Poté následovala stanoviště, která byla zaměřena na fyziologii buňky, fermentaci, formy hyaluronanu a fyzikální chemii. Zde jsme si své nové poznatky prakticky vyzkoušeli.
Moc děkujeme za skvělý den strávený trávicí soustavou.  Barbora Štosová, Evelína Voleská, Zuzana Mastíková, Vendula Hrdličková, Josef Bureš a Matěj Štantejský
 
Matěj Ešpandr ve finále soutěže České Hlavičky 2023

Matěj Ešpandr je nadaným studentem gymnázia Česká Třebová. Pro své přírodovědné nadání studuje podle individuálního vzdělávacího plánu a má tak čas se věnovat terénním výzkumům. V minulém školním roce získali Matěj Ešpandr a Ondřej Vaněk jako spoluautoři druhé místo v Národním kole SOČ za obor Biologie. Jejich práce zabývající se ekologickým potenciálem pískoven byla následně navržena k nominaci do soutěže České Hlavičky 2023. V této soutěži se jedná o prestižní ocenění pro mladé vědce a umělce, kdy se v rámci oborové kategorie vybírá laureát ceny. Účast v soutěži obnáší sepsání stručného výtahu práce ze Středoškolské odborné činnosti a přiložení odborných posudků od recenzentů. Finále soutěže se uskutečnilo na Vysoké škole ekonomické v Praze v srpnu 2023. Na základě prezentace a ústní obhajoby byli studenti odbornou porotou oceněni v kategorii GENUS 2. místem.
 
Exkurze do Osvětimi a Krakowa

Auschwitz-Birkenau, koncentrační tábor Osvětim-Březinka, továrna na smrt, všemi těmito slovy lze pojmenovat místo, na němž byly páchány zločiny tak ohavné, že je dodnes těžké o nich mluvit, ba dokonce si je představit. Právě toto místo bylo první ze dvou zastávek na naší polské exkurzi. Krátce po poledni nás vítal cynický nápis na bráně samotného tábora „Arbeit macht frei“ („Práce osvobozuje“). I přestože byl den jako vymalovaný, dobrá nálada z něj plynoucí nás brzy opustila. První část prohlídky nás provedla částí nesoucí jméno Auschwitz. Navštívili jsme budovy, v nichž se nachází tematická expozice s osobními věcmi obětí. Prohlídka nás zavedla i do táborové věznice s přilehlým popravištěm. První úsek prohlídky končil na místě snad nejhrůznějším – navštívili jsme plynovou komoru s na ní napojeným krematoriem. Po krátkém přesunu jsme stanuli před místem, jehož fotografii viděl každý snad alespoň jednou. Byla před námi hlavní brána tábora Birkenau a koleje, které do ní vbíhaly. Za ní nás čekalo obrovské otevřené prostranství s dlouhou výstupní rampou, zbytky zničených domů, střechy odpálených plynových komor. Oba tyto tábory jsou místem posledního odpočinku pro více jak milion nevinných lidí, kteří zde přežívali v nelidských podmínkách zbaveni vší důstojnosti, aby zde nakonec byli zavražděni.
Po tomto silném zážitku jsme vyrazili do nedalekého Krakova, abychom alespoň trochu zahnali chmurné myšlenky. Perla na Visle nás přivítala v záři světel. Právě nad zmiňovanou řekou se tyčí Wavel, původně gotický hrad, který byl v průběhu let přestaven na zámek. Jeho brány však již byly zavřeny. To ale vůbec nevadilo, jelikož Krakov má i bez něj co nabídnout. Malebnými a rušnými ulicemi s obchůdky jsme se propletli až na Rynek Główny, což je hlavní náměstí, na němž se vyjímá kostel Nanebevzetí Panny Marie. Po nákupech jsme rychle zahnali hlad. Pak nás už čekala cesta zpět domů. A právě návštěva tohoto krásného místa nebyla již tak pochmurnou jako cesta z Osvětimi.   Lukáš Šilar
 
Gymnazisté ve Španělsku díky programu Erasmus

Vybraní žáci naší školy měli možnost ve dnech 29. 9. – 7. 10. navštívit Španělsko v rámci výměnného pobytu díky programu Erasmus +, který pro nás zařídily paní učitelky Lenka Filová a Michaela Židková. V pátek 29. 9. jsme dojeli na pražské letiště. Po odbavení jsme nastoupili do letadla a vzlétli do vzduchu. Přistáli jsme v Málaze a šli na hotel. V sobotu jsme si prošli památky Málagy (Alcazaba, přístav) a zašli jsme se podívat na místí pláž. Pak už jsme si vyzvedli kufry z hotelu a minibusem jeli do vesniček, kde naši španělští studenti bydlí. V neděli jsme navštívili MiniHollywood v poušti Tabernas, což je vystavené westen městečko, kde jsme měli možnost poznat místní faunu a flóru, projít si výstavy a zhlédnout představení westernové přestřelky a vystoupení s tancem kankán. V pondělí proběhlo oficiální zahájení na dvoře školy v Canjáyaru. Poté jsme vyráběli krystaly se španělskou učitelkou chemie, provedli nás městečkem a my jsme odpoledne španělské studenty seznámili s Českou republikou pomocí prezentace v anglickém jazyce. V úterý jsme navštívili Granadu. Tam jsme měli domluvenou prohlídku Alhambry, kde jsme strávili čtyři hodiny. Následoval oběd a nákup suvenýrů. Ve středu jsme navštívili Almeríi, kde jsme měli opět domluvenou prohlídku po městě a v Alcazabě. Ve čtvrtek jsme jeli do pobřežního národního parku Cabo de Gata, kde jsme dělali různé aktivity spojené s mořem. Pluli jsme s kajaky podél pobřeží, šnorchlovali, stavěli vor a nakonec jsme měli volný čas na pláži, který jsme strávili hraním vodních míčových her. Než jsme odjeli do vedlejší vesnice, udělali jsme zastávku u majáku, kde byl nádherný výhled na celé pobřeží.
V pátek nás čekaly rozlučkové aktivity, kde každý řekl, co se mu na pobytu ve Španělsku nejvíce líbilo, a napsal vzkaz na památku. Také jsme se podívali, jak dopadly naše krystaly. Na dvoře nám pak školní soubor žáků zahrál na hudební nástroje španělské písně, při kterých jsme si společně zatančili. Poté jsme šli na náš poslední společný oběd. Se slzami v očích jsme se rozloučili a nastoupili do minibusu, který nás zavezl zpět do Málagy. Odletěli jsme do Česka s tříhodinovým zpožděním a přistáli jsme v sobotu brzy ráno v Praze. Byla to pro nás úžasná příležitost nahlédnout do kultury a každodenního života Španělska a zároveň si procvičit jak jazyk španělský, tak i anglický.                                           
Tobiáš Březina

Přehled článků a videí o dění na českotřebovském gymnáziu publikovaných ve školním roce 2023/24

1) Co nového na gymnáziu 1 - Publikováno 18. září 2023
2).Co nového na gymnáziu 2 - Publikováno dne 27.9. 2023
3) Co nového na gymnáziu 3 - publikováno dne  4.10. 2023
4) Co nového na gymnáziu 4 - Publikováno dne 24.10. 2023
5) Video ze slavnostní imatrikulace primy - publikováno  4. 9. 2023
Další videa z roku 2023
Předávání maturitních vysvědčení oktáva 2023
Předávání maturitních vysvědčení IV.C 2023
Majales 2023