ČD 341/2023 úterý 5. prosince 2023


Nové video Českotřebovského deníku:  Rozsvícení vánočního stromu 2023

Chcete zažít znovu nedělní podvečerní atmosféru na Starém náměstí? Odkaz na video (14 minut) najdete ZDE

K zimní údržbě komunikací:
problém dělá koordinace údržby s krajskou správou a údržbou silnic.

Ve včerejším deníku vzbudila pozornost vzorná údržba cyklostezky a neuklizený chodník v Podbranské ulici.  Vysvětlení jsem obdržel jak od jednatele Eko Bi Martina Brejchy, tak od tiskového mluvčího naší radnice Jiřího Holého. Není to rozhodně tak, že by město Podbranskou ulici neuklízelo!
Přesto mohou vznikat problémy, které bude třeba nějak  řešit. A dovedu pochopit, že to nebude jednoduché.  Jedná se o problém koordinace činnosti vozidel Eko Bi a krajských silničářů. Ekobi se opravdu snaží, vyjíždí na údržbu včas a jak komunikace, tak chodníky kolem krajem udržovaných silnic mají prioritu a proto se uklízí jako první a teprve následně zde jezdí (o bohužel  vyšší rychlostí) silná vozidla krajské SÚS a sníh pak  přehodí zpět na chodník, někde i ve velmi slušné vrstvě.
U dalšího článku je ilustrační fotografie techniky Správy a údržby silnic v akci. Ze snímku je zřejmé, že uklizený chodník po projetí takového vozu nemůže obstát....
A pak to vypadá, jako by město chodníky neuklízelo. A nejde jen o Podbranskou ulici, zejména pak o ulici Kubelkovu, kde na některých místech měla zpět na chodník vyhrnutá vrstva mocnost až 30 centimetrů. Dokonce jsem obdržel od Ekobi fotografie, které situaci potvrzují Snímky uvádím, jsou v mnohém vypovídající.  Tyto nově zaházené chodníky má Ekobi vedeny jako uklizené a tak nezbývá, než znovu zjišťovat jejich stav během dne. To nejen zdražuje úklid, ale takém komplikuje řízení prací.
A proto to vypadá, že se největší péče věnuje cyklostezce. Zde krajská SÚS nejezdí a tak zde popisovaný problém nehrozí. Tak pěkně by při dobré koordinaci práce mohly vypadat  chodníky všude. Z fotografií je zřejmé, že město dokáže dobře uklidit i chodník v Podbranské, stejně jako jinde, a další snímky ukazují jak potom chodník vypadá pro zimní údržbě  SÚS.

Perný víkend pro silničáře 

První adventní víkend byl pro silničáře v letošní zimní sezoně zatím tím nejnáročnějším, najezdili 61 tisíc kilometrů. Sněžilo na celém území Pardubického kraje, kde napadlo 20 až 35 centimetrů mokrého sněhu.
Správa a údržba silnic Pardubického kraje (SÚS Pk), která zajišťuje zimní údržbu na komunikacích II. a III. třídy, musela do terénu poslat téměř všechnu techniku. „Od pátečního odpoledne do nedělních ranních hodin byly skoro nepřetržitě na výjezdu všechny sypače. Probíhalo pouze střídání řidičů a doplňování pohonných hmot a posypových materiálů,“ řekl náměstek hejtmana zodpovědný za oblast dopravy Michal Kortyš.
Na silnice vyjížděly i traktory s pluhy a napříč celým krajem bylo současně v terénu i 150 strojů zajišťujících sjízdnost. Celkem najezdila vozidla SÚS Pk 61 tisíc kilometrů, spotřebovala 2178 tun soli, 670 tisíc litrů solanky a 1717 tun zdrsňovacího posypu. „Pro představu, v porovnání se stejným obdobím minulého týdne, se jedná o více než dvojnásobné výkony a například spotřeba suché soli se navýšila dokonce třikrát,“ sdělil ředitel SÚS Pk Zdeněk Vašák.
Práce silničářů pokračovala i v době, kdy už sněžení ustalo. V noci z neděle na pondělí silničáři obnovili posyp na všech udržovaných úsecích. „Děkuji za nasazení a velké úsilí řidičů a dispečerů na všech cestmistrovstvích, díky kterému se podařilo zabránit vyhlášení kalamitního stavu na komunikacích v naší správě,“ řekl náměstek hejtmana zodpovědný za oblast dopravy Michal Kortyš.  Tento týden by měl být v Pardubickém kraji z pohledu zimní údržby klidnější. Meteorologové zatím neočekávají silnější sněžení.

Vajíčko & pořadatelská služba při zahájení adventu na náměstí

Při informaci o incidentu s hozeným syrovým vejcem, na který doplatila jedna malá zpěvačka jsem napsal větu:  "Byla zde také pořadatelská služba z řad hasičů, škoda, že nebyla poblíž jeviště." Hasiče v uniformě jsem zde viděl, měl jsem tedy dojem, že  drží službu. Zřejmě však o pořadatelství požádáni nebyli. Vyplývá to z reakce Michala Daňka:
Musím reagovat na vaši nepravdivou informaci ohledně pořadatelské funkce hasičů při slavnostním rozsvěcení vánočního stromu na Starém nám. S touto akcí mají hasiči společné jen to, že si na náměstí otevřeli stánek se svařákem a zajistili dětem z vystupujících sborů na žádost Kulturního centra malé občerstvení ve formě čaje a tatranky. Městem, ani městskou policií (jako je běžné při akcích jako je týden sportu nebo Silvestr) hasiči nebyli požádáni  o jakékoli zajišťování bezpečnosti  akce a už vůbec né jakoukoli pořadatelskou činností či službou. Navíc ještě jednotka zasahovala v této době u dopravní nehody v Semaníně. Situace nás samozřejmě mrzí. Na naši vesničku střediskovou to je nezvyklé.
Protože je zahájení adventu rok co rok stále více navštívenou akcí, tak bych chtěl v této souvislosti napsat, že by nějaká pořadatelská služby zřídit měla. Velké shromáždění lidí mohou využít  i různí nečestní lidé a vytvořit problémy, které do adventu nepatří. Bylo by také vhodné vymezit před jevištěm se zpěváky dostatečně velký volný prostor, který umožní např. bezpečnou práci sbormistra. V neděli nic takového nebylo a tak Pavla Skopalová při řízení 50-tičlenného sboru stála v davu na vlastních přivezených sáňkách, aby byla zpěváky z jeviště vidět. Takovým způsobem (viz foto) se ale nedá dobře pracovat! Na Týdnu sportu i na Vinobraní je před jevištěm instalováno ochranné zábradlí, tady nebylo nic. Podobně to bylo i loni, ale bylo bez sněhu. Z obou akcí máme natočené video. Z toho vyplývá, že pořadatelská služba je nezbytností. Pak by také nemusel starosta města a administrátor farnosti vystupovat při slavnosti skrytě za početným pěveckým sborem. K tomu stačily schůdky a volný prostor před pódiem. Myslím, že pořád je co zlepšovat....(mm)

Rekonstrukce společenského sálu technické školy v České Třebové by mohla začít příští rok

Rekonstrukce společenského sálu technické školy v České Třebové by mohla začít příští rok Pardubický kraj je v rámci svých středních škol vlastníkem dvou velkých společenských sálů. Jedním je Sukova síň Domu hudby v Pardubicích a tím druhým pak konferenční sál Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana v České Třebové. Rekonstrukce druhého ze sálu je nyní opět o krok blíže, jelikož krajští radní na svém pondělním jednání schválili zahájení výběrového řízení na stavební práce, které by podle projektové dokumentace měly vyjít na 68 milionu korun včetně daně.
 „Velký společenský sál v areálu Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana v České Třebové je využíván velmi hojně nejen pro potřeby školy, ale také pro různé konference, školení, burzy škol, ale také pro plesy, jelikož v rámci města není k dispozici sál s obdobnou kapacitou a možnostmi. Technologie sálu, ale i jeho stavebně technický stav jsou odpovídající době vzniku, a proto nutně potřebují kompletní obměnu, stejně jako tomu bylo v případě Sukovy síně Domu hudby v Pardubicích. Našim cílem je kultivovat nejen sál samotný, ale také prostory od školní recepce přes schodiště, mezipatro, kde jsou zasedací místnosti či sborovna, až po samotný společenský sál. Součástí investice je také rekonstrukce sociálních zařízení jak v prvním, tak i ve druhém nadzemním podlaží,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Předpokládané náklady celé investice jsou nyní podle projektové dokumentace 68 milionů korun včetně daně s tím, že s ohledem na výsledky výběrového řízení počítáme s rozložením stavby do let 2024 a 2025,“ řekl hejtman Netolický s tím, že kraj bude investici hradit ze svého rozpočtu. Celý článek s dalšími obrázky ZDEPavel Langhas obveseluje advent v Českotřebovském deníku

        
Pavel Langhans moc zdraví Českotřebováky, už pár let bydlí v Nekoři  "Na Vejrově", dobře se sžil s tamní komunitou a stále občasným kreslířem, což lze zjistit např. na obálkám tamního Nekořského zpravodaje. Rád přijímám Pavlovu nabídku na publikování jeho obrázků, už jich poslal několik do zásoby. Obrázky se neztratí, budu je postupně doplňovat od jeho oddílu, vlastně  webu "Pavel Langhans", který jsme kdysi začali, ale  nedokončili, nebo neaktualizovali.   Takže současně zde budeme zaslané obrázky  pokud možno přehledně skladovat  Další obrázek je tady a navíc i nové pérfka, na které najdeme domeček, ve kterém Pavel bydlí už deset let! Do Třebové ovšem vždy rád dojede, zrovna právě dnes........ (mm)


Chystá se udělení cen Mladý talent Pardubického kraje

Slavnostní předávání ocenění Mladý talent Pardubického kraje se bude konat ve středu 6. prosince v odbavovací hale Letiště Pardubice. Ocenění je udělováno talentovaným žákům základních a středních škol za dlouhodobé dosahování mimořádných výsledků v humanitním, uměleckém, technickém, přírodovědné a sportovním oboru.
Ceny se udělují jednou ročně ve dvou věkových kategoriích:
1.       kategorie: žáci 5. až 9. ročníků základních škol a žáci odpovídajících ročníků víceletých gymnázií
2.       kategorie: žáci středních škol a žáci 5. a 8. ročníků víceletých gymnázií

Přijměte prosím srdečné pozvání  do Litomyšle na komentovanou prohlídku výstavou Tajemný kabinet profesora Beneše, která se uskuteční ve čtvrtek 7. prosince od 17.30 v domě U Rytířů.
Koncept výstavy je založen na dialogu mezi rozsáhlou entomologickou sbírkou profesora Vladimíra Beneše, předního českého neurochirurga a výtvarnými díly ze sbírky pražského Musea Montanelli.
V rámci komentované prohlídky Vám blíže představíme umělecká díla Luboše Plného, Anny Zemánkové, Daniela Pešty, Xénie Hoffmeisterové, Jana Švankmajera, Anke Röhrscheid, Romana Franty a Jakuba Nepraše. O entomologické části výstavy promluví pan Oldřich Pakosta.
Těšíme se na Vás v domě U Rytířů v Litomyšli

    

Kraj pokračuje v přípravách na rozšíření parkovacích ploch v Pardubické nemocnici
Pardubická nemocnice stávala v době svého vzniku před 120 lety na okraji tehdejších Pardubic. Dnes je součástí zástavby města, což výrazně limituje možnosti rozšíření areálu. I v těchto podmínkách se snaží vedení Pardubického kraje ve spolupráci s Nemocnicí Pardubického kraje hledat řešení na rozšíření kapacit pro parkování pacientů. Krajští radní na svém pondělním jednání schválili investiční záměr na rozšíření parkovací kapacity v areálu nemocnice, který je rozdělen do několika etap.
„Areál Pardubické nemocnice je dnes sevřený ze všech stran, což je samozřejmě limitující z hlediska potenciálního rozvoje parkovacích ploch. Naším primárním cílem bylo především investování do objektů přímo zajišťujících zdravotní péči, což se nám i díky výraznému přispění evropských fondů podařilo. Vedle toho také chceme systémově lépe řešit dopravu směřující do areálu nemocnice a především parkování jak v nemocnici samotné, tak v její bezprostřední blízkosti,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast investic Roman Línek s tím, že nyní radní kraje schválili nový investiční záměr na rozšíření parkovací kapacity v areálu nemocnice. Ten je rozdělen do několika samostatných etap.
V rámci první etapy by mělo dojít k rozšíření nemocničního areálu směrem k železniční trati. „O nabídce na převod části pozemku města jsme hovořili s panem primátorem Nadrchalem, který s touto nabídkou přišel, a následně jsme začali řešit konkrétní postup pro rozšíření parkování v oblasti u spodní vrátnice a železniční trati, které se jeví jak ekonomicky, tak časově jako nejjednodušší. Na základě posouzení možné kapacity chceme dále rozpracovávat variantu s příčným stáním v obou směrech, což by nám umožnilo navýšit v této etapě počet parkovacích míst o přibližně 57. Předpokládané náklady jsou nyní odhadovány na 15 milionů korun, ale částku budeme postupně upřesňovat,“ řekl hejtman Martin Netolický.
Další rozšíření parkovacích ploch by měl přinést parkovací dům. Na jeho stavbu není možné čerpat žádné dotační prostředky, proto kraj uvažuje také o vstupu soukromého investora. „Po dokončení stavby centrálního příjmu chceme realizovat v prostoru současné plochy pro přistávání helikoptér nový  parkovací dům o předpokládané kapacitě do 200 parkovacích míst s lehkou konstrukcí ve výšce maximálně čtyř nadzemních podlaží,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast investic Roman Línek s tím, že se jedná o záměr a nyní je nutné jej posunout do fáze projekční přípravy, která upřesní předpokládané náklady stavby. Ve výhledové realizaci je pak i druhý velký parkovací dům, který by mohl stát napravo od dnešního spodního vjezdu nemocnice.
Podle náměstkyně hejtmana Michaely Matouškové je stávající snížený počet parkovacích míst způsoben výraznou investiční činností v areálu nemocnice. „Bohužel nemůžeme každému zajistit, aby zaparkoval přímo před ambulancí, ale chceme, aby pacienti nemuseli kroužit po nemocnici a hledat volné místo. Samozřejmě dílčí snížení počtu parkovacích míst přináší také stavební činnost v nemocnici, a to především nyní stavba centrálního příjmu, která omezila možnosti parkování v prostorech horní vrátnice. Vzhledem k tomu, že stavba jde nyní do finále, tak i po dostavbě pavilonu bude opět více parkovacích míst a bude také usnadněný pohyb v rámci samotného areálu,“ řekla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.