Českotřebovský deník 31/2023 (30/1) 
Nová videa Českotřebovského deníku - Basketbalový víkend v hale Skalka
SKB Česká Třebová - Basket Kohouti Brno  (junioři U19)

   Basketbalový víkend 28. a 29. ledna v hale Skalka nabídl shlédnout celkem 7 zápasů týmů SKB Česká Třebová. Své soupeře zde vyzvali v sobotu junioři SKB tedy tým U19. proti Kohoutům z Brna se jim nedařilo a měli také velkou smůlu. Tak třeba v 1. zápase po 40 minutách hry byl stav nerozhodný 80 : 80. Při pětiminutovém prodloužení však Kohouti své soupeře neohlídali a výsledkem byla nakonec prohra o 2 body 86:88. V druhém zápase se stejným soupeřem nakonec také vítězství nezaznamenali. Přesto že v úvodu zápasu se Českotřebovákům dařilo, tak od 2. části hry postupně ztratili přesnost a iniciativu převzal hostující tým. Výsledek 55:64 pro hosty napovídá, že juniorský tým SKB nebude na tento víkend vzpomínat v dobrém. SKB hraje v nadregionální lize ve skupině D.  Odkaz na video ZDE

SKB Česká Třebová - Válečnici Děčín (juniorky U19)

Basketbalový víkend 28. a 29. ledna v hale Skalka obohatily hned třemi zápasy také juniorky, hrající celostátní nadregionální ligu. Dva zápasy s týmem Válečníci Děčín hrály v sobotu a další zápas v neděli odpoledne. Celý víkend bylo tedy možné v hale Skalka shlédnout ukázky práce trenérů SKB Česká Třebová. Pro zajištění zápasů byli ovšem třeba ještě další posily pro měěření času, zápisy z utkání.  V sobotu odpoledne hrály juniorky proti vzdálenému soupeři Válečnice Děčín. Oba zápasy vyhrály a v jednom zápase padla dokonce i stovka. Tým Válečnice Děčín ovšem nepatří v nadregionální lize k nejsilnějším soupeřům. Z obou zápasů juniorek uvádíme v tomto videu ukázky - první čtvrtinu 1. zápasu a závěrečné minuty zápasu druhého. V neděli dopoledne se pak uskutečnil zápas SKB Česká Třebová - Bizoni Náchod v 11. kole Východočeského smíšeného přeboru mladšího žactva v kategorii U14. a trochu mimo víkend je pak úterní zápas 31. ledna mezi juniorkami SKB Česká Třebová a BK Slaný.  Odkaz na video juniorek najdete ZDE

Desetikusová série završena.
Polský dopravce PKP Intercity získal poslední EffiShuntery 300

Společnost CZ LOKO dodala poslední dvě lokomotivy EffiShunter 300 polskému státnímu dopravci PKP Intercity. Završil se tak kontrakt z roku 2020 na desetikusovou sérii těchto vozidel.
 „Jejich výroba připadla na loňský rok poznamenaný globální krizí, rozpadem dodavatelských řetězců, růstem cen energií a vstupů což tento projekt velmi negativně ovlivnilo. I přesto jsme smluvní termíny dokázali dodržet, byť to bylo pro celý projektový tým velmi náročné. Věřím, že si vozidla nový majitel oblíbí a v provozu budou úspěšná,“ říká Jan Kutálek, obchodní ředitel CZ LOKO.
PKP Intercity, který provozuje dálkovou osobní dopravu, české lokomotivy využívá především pro lehký posun v depech a odstavných stanicích. Prvních osm firma převzala v posledním čtvrtletí loňského roku. Nasazovány jsou v důležitých železničních uzlech Varšava, Gdaňsk a Krakow. Poslední dvě lokomotivy dodané v lednu zamířily do Wroclawi. Celý článek najdete ZDE


Zemřela paní Zuzana Nováková - Ševčíková

Když jsme v závěru loňského roku přinesli smutnou zprávu o úmrtí Václava Ševčíka, netušili jsme, že se zanedlouho rozloučíme s dalším z původních obyvatel kozlovské chaloupky. V pátek 27.ledna zemřela v Praze  ve věku 92 let pedagožka, muzikoložka a spisovatelka paní Zuzana Nováková – Ševčíková.
V roce 2013 vydalo město Česká Třebová, k 125. výročí narození malíře Rudolfa Vejrycha,  publikaci Švabinský, Vejrychovi a Kozlov. Tato zdařilá biografie vznikla na základě vzpomínek Josefy Vejrychové, Ely ŠvabinskéZuzany Švabinské a Zuzany Novákové, žen čtyř generací, které v kozlovské chaloupce prožily v kruhu své rodiny a přátel mnoho nezapomenutelných chvil.
Celý článek Mgr. Milana Michalského najdete ZDE

Kraj chce s obcemi koordinovaně řešit odpadové hospodářství po zákazu skládkování

Poprvé po loňských komunálních volbách se uskutečnilo setkání starostů obcí s rozšířenou působností v Pardubickém kraji. Na pozvání starosty hostitelské Litomyšle Daniela Brýdla se setkání zúčastnil také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Řeč byla o problematice bytové politiky, odpadového hospodářství nebo nákladech na fungování městských úřadů.
„Intenzivnější setkávání starostů obcí s rozšířenou působností v našem kraji samozřejmě vítám, jelikož mohou sdílet zkušenosti ze svých obcí a pomoci například nově zvoleným kolegům s rychlejší adaptací na celou řadu problémů a výzev. Vedle formálně zavedených organizací jako Sdružení místních samospráv ČR a Svaz měst a obcí ČR je i tato forma setkávání jednoznačně užitečnou pro rozvoj celého území kraje. Od počátku koronavirové pandemie navíc máme se starosty vytvořenou skupinu na jedné ze sociálních sítí, která nám slouží k operativní komunikaci. Tu jsme využívali nejen v prvních měsících pandemie, ale přetrvává do současné doby pro výměnu zkušeností či řešení konkrétních témat, která před starosty stojí,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Velkým tématem jednání bylo odpadové hospodářství v kontextu plánovaného zákazu skládkování. „Osobně jsem přesvědčený, že problematika odpadového hospodářství by měla být řešena koordinovaně mezi obcemi a krajem, jelikož vytváření samostatných malých spaloven ve městech nedává smysl jak z investičního, tak následně provozního hlediska. Pro nás je zároveň důležité, aby nevznikaly nové zdroje na zelené louce a bylo zajištěno energetické využití využívání vytříděného zbytkového komunálního odpadu. Z mého pohledu je také nutné, aby byla využita například kvalitní železniční síť v našem kraji včetně vleček s potenciální revitalizací překladišť v konkrétních železničních stanicích,“ sdělil hejtman Martin Netolický.
Jedním z témat jednání byla problematika bytové výstavby ve městech a podpora bydlení, jelikož v mnoha obcích dochází k postupnému snižování počtu obyvatel. Starosta Svitav a poslanec David Šimek informoval o připravovaném programu na podporu bydlení z Národního plánu obnovy, u kterého nyní probíhá připomínkování parametrů a nastavení spoluúčasti. „Jednou ze zásadních připomínek bylo zvýšení míry spoluúčasti státu z 20 na 50 procent s tím, že 10 procent by byla spoluúčast obce a na 40 procent by obec získala úvěr na 30 let s předem garantovaným úrokem,“ řekl David Šimek.
Starostové hovořili také o analýze finanční nákladnosti fungování městských úřadů, kterou na konci loňského roku z veřejně dostupných informací zpracoval hejtman Martin Netolický.