Českotřebovský deník 324 / 2024 

                                                      Sobota 23. listopadu 2024 


 


Nové video Českotřebovského deníku

Hejtman Martin Netolický zahájil návštěvy významných měst na domácí radnici

Přidaná hodnota = prohlídka stavby (rekonstrukce) multifunkčního sálu na Skalce


Video se nakonec natáhlo na 22 minut.
 Cílem je představit záměry kraje a informovat o stavu rozpracovaných investičních  záměrů, které podle sděleného budou pokračovat i  v našem městě:  Tedy rekonstrukcí sportovního areálu gymnázia a sálu na Skalce to končit nebude. O jaké další akce se jedná?
Jde jednak o rekonstrukce komunikací (Kubelkova, II. etapa) a příprava na rekonstrukci silnice III. třídy od křižovatky ve Skuhrově po nově upravený úsek silnice do České Třebové  v lokalitě u bývalé vodárny Hejtman také přislíbil připravit úpravu Lidické ulice.
Připravují se další investice, především výstavba výjezdové základy Zdravotnické záchranné služby u benzinové pumpy na Moravské ulici a velká investice bude určena pro rekonstrukci objektu bývalého provozu MIKA na Třebovsko-Orlický Podnikatelský inkubátor (TOPINK), kde se záměr připravuje na velkou přestavbu za využité evropských fondů. Zde nějaký další přesnější údaj nebylo poskytnut. 
Další záměry jsou ve výhledu, ale bude také třeba začít s přípravou - výměna střešní krytiny na památkově chráněné budově gymnázia a rekonstrukce Lidické ulice od mostu na konec zástavby. První část jednání proběhla na radnici v nově upravené zasedačce za účasti starosty Zdeňka Řeháka, místostarostky Petry Válkové vedoucích odborů a oddělení MěÚ, navazovala jednání na školách - na gymnáziu a v areálu Skalka střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.  Video z návštěvy bude publikováno na webu Českotřebovského deníku s premiérou v sobotu dopoledne v 7 hodin ráno.
K tématu byly publikovány širší informace, které najdete na odkazech ZDE: 
1. Jednání na radnici ZDE   2. Návštěva škol zřizovaných Pardubickým krajem ZDE 
Video  je připraveno, premiéra bude v sobotu 23. listopadu 2024 7:00 hodin ráno ZDE

Nehoda na českotřebovském nádraží -  Ráno před šestou na výhybce vykolejila při posunu souprava Regionovy

K Vykolejení jednotky Regionova Českých drah došlo při posunu kolem půl šesté ráno. Souprava byla bez cestujících, nikdo nebyl zraněn. Nehoda komplikovala od rána provoz na koridorové trati po dobu několika hodin, ale stanice byla ale částečně průjezdná. Vlaky Praha – Česká Třebová – Brno jezdily odklonem mimo nástupiště stanice Česká Třebová nákladní nádraží, náhradou zastavovaly v Ústí nad Orlicí. Vlaky na  Olomouc mohly využít výhradně první nástupiště ve stanici. Vlaky mimořádně zastavovaly v Rudolticích pro obsluhu Lanškrouna Nejezdily regionální osobní vlaky do Letovic, do Zábřeha na Moravě, Moravské Třebové i Lanškrouna. Došlo i k poškození kolejiště. Dopoledne probíhalo vyšetřování, zjišťování následků škod. Záběry zachycují nakolejení vozu  soupravy pomocí kolejového jeřábu v době kolem půl dvanácté.  Nehodový vlak to neměl k tomuto zásahu ze svého stanoviště daleko. Nehoda neušla pozornosti České televize.

Spolek Hurá na výlet hlásí rezignaci předsedy

Tomáš Martinek po 10 letech v roli předsedy resignoval a předal předsednictví spoluzakladatelce Michaele Müllerové.
„Jsem si jistý, že spolek bude v dobrých rukou, Míšu podporuji a podporovat ji vždy budu. Nejen že je organizačně schopná, ale především má velké srdce. Členem spolku nadále zůstávám a jsem připraven pomáhat jako dobrovolník, například jako průvodce, muzikant anebo řidič autobusu“. Uvádí Tomáš.
S respektem k práci, kterou Tom pro spolek a naše seniory za posledních 10 let udělal, přijímám tuto významnou roli dále pokračovat v tom, co jsme spolu rozjeli. Těším se na výlety a akce, Hurá!“, sděluje nová předsedkyně Mgr. Michaela Müllerová, MBA.
Tomáš nám zanechal nesmazatelnou stopu, nejen svou energií a nápady, ale i hlubokým lidským přístupem. Jeho desetiletá práce nás všechny inspirovala a motivovala posouvat hranice toho, co je možné. Jsem odhodlaná pokračovat v jeho vizích a zároveň přinášet nové nápady, které obohatí naše členy i komunitu.
Spolek je nejen o organizaci akcí, ale především o propojení lidí a šíření radosti – a v tom budeme společně pokračovat. Věřím, že spolu s vámi, členy a dobrovolníky, vytvoříme další nezapomenutelné okamžiky,“ dodává Mgr. Michaela Müllerová, MBA.

Návrh krajského rozpočtu na příští rok je připraven. Provozními úsporami vytváří prostor pro investice

Rada Pardubického kraje schválila návrh krajského rozpočtu na rok 2025. Ten je sestavován s vědomím, že nedojde ke změně rozpočtového určení daní pro kraje od 1. ledna 2025. Proto byla učiněna úsporná opatření na výdajové stránce, a to jak s ohledem na provozní výdaje, tak směrem k dotačním programům kraje. Rozpočtované příjmy krajského rozpočtu bez přímých dotací do školství či sociálních služeb činí 5,924 miliardy korun z toho daňové příjmy ve výši 5,750 miliardy korun, výdaje pak na 5,060 miliardy korun.
„S ohledem na vývoj ekonomiky, kdy nelze očekávat, že bychom mohli rozpočet na počátku příštího roku výrazně posílit převodem daňového inkasa, jsme velmi detailně procházeli jednotlivé položky v rámci kapitol krajského rozpočtu a hledali možné vnitřní úspory. Provozní náklady na chod úřadu i samosprávy se i přes vnější vlivy nijak nezvyšují, ba naopak je držíme na velmi nízké úrovni. Stejně jako v předchozích letech probíhala jednání o podobě rozpočtu v několika kolech. Vzhledem k tomu, že nastavujeme parametry pro tvorbu rozpočtu na celé čtyřleté období, tak jsem rád, že jsme s kolegy z krajské rady dosáhli plné shody. Děláme navíc maximum proto, abychom si vytvořili rezervy pro pokračování aktivní investiční politiky kraje, a to zvláště pro projekty, u kterých víme, že je nebude možné financovat z evropských zdrojů. Proto se také snažíme velmi aktivně pracovat s v dané době volnými zdroji, které nám neleží na účtech, jak mnozí tvrdí, ale pracujeme s nimi v rámci produktu bankovního sektoru. To jsou kroky, které jsou pro mnohé kraje jako z oblasti sci-fi,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Pardubický kraj se i s ohledem na rozpočtové určení daní neobejde bez úvěru. K 1. lednu 2025 bude nesplacená jistina z dvoumiliardového úvěru ve výši 1,275 miliardy korun s tím, že 250 milionů korun by mělo být v příštím roce splaceno.
Krajský rozpočet by pak na počátku roku měly posílit prostředky ze zvýšeného inkasa daní letošního roku a zapojení nevyčerpaných rezerv. „Převody zvýšeného inkasa daní z roku 2024 na rok 2025 předpokládáme v rámci prvního zastupitelstva příštího roku, avšak v tuto chvíli neznáme ještě přesné parametry. Nicméně je zcela zřejmé, že všechny prostředky, které budeme schopni převést, budeme alokovat do investičních projektů kraje napříč jednotlivými gescemi s dominancí v oblasti dopravy a zdravotnictví,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který netrpělivě sleduje také jednání o změně rozpočtového určení daní v Poslanecké sněmovně.
Rozhovor na toto téma naleznete zde:
https://www.pardubickykraj.cz/aktuality/127072/o-zmene-rozpoctoveho-urceni-dani-je-nutne-premyslet-bez-ohledu-na-barvu-politickeho-dresu-apeluje-hejtman-netolicky-na-poslance

Pardubický kraj navázal nové kontakty na podnikatelském fóru

Na mezinárodním fóru v Karpaczi představila radní Pardubického kraje úspěšné projekty spolupráce s Polskem v oblasti cestovního ruchu. Díky podpoře z evropských fondů se mohou rozvíjet turistické atraktivity v česko-polském pohraničí, které do regionu lákají nové návštěvníky.
V polské Karpaczi proběhlo v polovině listopadu již 31. podnikatelské kooperační fórum, které každoročně malým a středním firmám umožňuje výměnu zkušeností a navazování přímých obchodních kontaktů. Pardubický kraj se tohoto fóra účastní pravidelně, letos jej reprezentovala radní Petra Šimečková. S partnery z Polska, Německa, ale i z České republiky diskutovala mimo jiné o spolupráci v oblasti energetických úspor či cestovního ruchu.
Jedním z témat panelové diskuze byla úloha místní samosprávy při podpoře energetické účinnosti a regionálního rozvoje a s některými zástupci firem, které se zabývají energetickými úsporami, jsme také hovořili,“ řekla radní Petra Šimečková, zodpovědná za majetek a cestovní ruch, a dodala: „Na stánku Pardubického kraje jsme navíc návštěvníkům podnikatelského fóra nabízeli naše lokální potraviny a propagační materiály, které se setkaly s jejich velkým zájmem.“
Díky mezinárodním projektům se v posledních letech podařilo významně zlepšit spolupráci mezi českými, polskými a německými partnery. Jedním z projektů spolufinancovaných z evropských fondů je Interreg Česká republika – Polsko 2021–2027. Zaměřený je na podporu oblastí, jako jsou ekonomický rozvoj, ochrana životního prostředí, kultura, turismus a doprava.
V rámci Pardubického kraje je dlouholetým úspěšným žadatelem o dotace z programu Interreg CZ-PL v oblasti cestovního ruchu také Destinační společnost Východní Čechy, která již třináct let spolupracuje s Dolnoslezskou turistickou organizací (DOT) z Wroclawi. Společně už bylo uskutečněno několik marketingových projektů na podporu cestovního ruchu v česko-polském pohraničí, aktuálně jsou v realizaci další dva. Hrady a zámky II navazují na úspěšný projekt Hrady a zámky nás spojují z let 2019–2022 a prostřednictvím moderních marketingových nástrojů propagují významné památky z české i polské strany. 
Dalším aktuálním projektem je Objev skryté skvosty II. „Tento program má za cíl zvýšit návštěvnost méně exponovaných, přesto turisticky zajímavých míst v česko-polském příhraničí, a tím částečně přesunout zájem turistů z přetížených lokalit,“ uvedla Petra Šimečková.

Kulturní sezóna pokračuje:  Zítra Kajetánek slaví třicetiny! Začíná se v 19:00 v Malé scéně

Přijďte se podávat třeba 30.11. zde bude zajímavý a tradiční večer trampských písní "Písně dávnejch cest". Petr Kulda uvede i letos zase jiné muzikanty: skupinu Carramba Česká Třebová, kytaristu Štěpána Raka a pražskou skupinu  Nové struny Praha. (mm)

 Nová smlouva mezi Nemocnicí Pardubického kraje a VZP je schválena

V rámci pondělního jednání Rady Pardubického kraje v pozici valné hromady Nemocnice Pardubického kraje byl učiněn poslední nutný krok v rámci schvalovacího procesu pro podpis nové pětileté smlouvy se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou o poskytování a úhradě zdravotních služeb. Smlouva bude platná od ledna 2025 do roku 2030 s možností automatického prodloužení o jeden rok. Hlavním parametrem nové smlouvy je snížení počtu akutních lůžek v pěti zařízeních Nemocnice Pardubického kraje o 122, což plně koresponduje s přístupem současné moderní medicíny. Jedná se především o lůžka, která jsou dlouhodobě neobsazená, tudíž se nejedná o jakýkoliv dopad na dostupnost a kvalitu poskytované péče.
„Snížení počtu lůžek v rámci všech pěti nemocnic akutní lůžkové péče v kraji je spíše tabulkové. Nemá smysl se tvářit, že máme rozsáhlý lůžkový fond v oblasti akutní péče, když v řadě případů došlo ke skutečnému snížení, a to ne na základě nedostatku personálu, ale reálné potřeby. Jedním z faktorů je snaha o zkracování délky hospitalizace, tedy pobytu pacientů v nemocničním prostředí. Naopak je zřejmý akcent na domácí doléčení. Na druhé straně nelze považovat akt za čistě formální. Jedná se o výsledek složitých jednání mezi krajem, Nemocnicí Pardubického kraje a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Nový počet nasmlouvaných akutních lůžek zohledňuje dostatečné rezervy, zvláště tam, kde došlo vlivem personální situace k dočasnému utlumení péče. Naší snahou je maximální dostupnost a zároveň kvalita poskytované péče, byť v aktuálních podmínkách, a to nejen personálních, ale také legislativních. Když se zpětně díváme na akt fúze nemocnic, je naprosto zřejmé, že se jednalo o správný krok, protože při jednáních s pojišťovnou vystupujeme jako jedna akciová společnost a ne jako pět samostatných a vzájemně si konkurujících nemocnic. Vyjednávací pozice je tedy nesrovnatelně silnější. I proto se podařilo dosáhnout dobrého výsledku. Zároveň se potvrzuje, že rozsah poskytované péče v našem kraji je i nadále rozsáhlý i díky tomu, že nemocnice zůstaly ve  veřejných rukou. Je to signál jak dovnitř nemocnic z hlediska zaměstnanosti a navenek z hlediska poskytované péče,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Podle statistiky je v České republice v mezinárodním srovnání nadbytek akutních lůžek. Podle dat OECD za rok 2021 je v České republice 6,7 lůžka na 1 000 obyvatel, průměr OECD je 4,3 lůžka. V průměrné délce hospitalizace v Evropě v roce 2021 je české zdravotnictví v datech Eurostatu s 9,8 dne na druhé příčce, delší hospitalizace jsou jen v Srbsku.
Podle generálního ředitele Nemocnice Pardubického kraje Tomáše Gottvalda probíhala jednání v několika etapách a předcházela jim důkladná příprava, do níž se zapojil nejen vrcholový management, ale i ředitelé léčebné péče jednotlivých nemocnic. „Současná medicína má k dispozici moderní metody a v čase se mění i obecný přístup k pacientovi. Zákroky jsou čím dál tím méně invazivní, zkracuje se doba, po kterou je nutná pacientova přítomnost v nemocnici, a více se zohledňuje i jeho psychická pohoda. Víme, že se mnohem rychleji uzdravuje, když je obklopen svými blízkými. Dlouhodobě tak klesá tzv. obložnost. Lůžková kapacita nemocnic v Česku byla historicky dimenzována na úplně jiné medicínské požadavky a přístup. Před několika lety sice již lůžkový fond prošel jistou racionalizací, ukazuje se však, že i tak existují rezervy. Dojednané snížení počtu lůžek v krajských nemocnicích tak z našeho pohledu tyto rezervy reflektuje. A to i s ohledem na stavebně technický vývoj jednotlivých lokalit, a především schválený Program rozvoje Nemocnice Pardubického kraje,“ sdělil Tomáš Gottvald.
Další výhled s vazbou na lůžkový fond nastínil náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Pavel Štefka. „Naší společnou dlouhodobou vizí je postupná transformace lůžkových kapacit vybraných oddělení v návaznosti na Program rozvoje Nemocnice Pardubického kraj, tedy společné lůžkové fondy, navyšování počtu ambulantních zákroků bez nutnosti hospitalizace a jednodenní operativy s krátkodobou hospitalizací. Ke všem krokům však budeme přistupovat postupně podle realizace stavebních a rekonstrukčních prací a podle vývoje personální situace či neplánované poptávky po zdravotních službách,“ řekl Štefka.

Videa Českotřebovského deníku: Ohlédnutí za národní přehlídkou seniorského divadla Česká Třebová 2024


Třídenní přehlídka skončila v neděli odpoledne. Z natočeného materiálu jsme připravil asi hodinové videoohlédnutí, na kterém  navštívíme čtyři inscenace, seminář po  představení jednoho zajímavého představení, projdeme kuloáry a poptáme se na  delegátky NIPOS ARTAMA Praha na všeobecné zhodnocení dění v českotřebovském kulturním centru.  Byly to krásné dny plné divadla, Přehlídka se koná jednou za dva roky jako bienále, v České Třebové byla po páté.   Můžeme porovnávat také s přehlídkou, která byla před dvěma roky - to na dalších videích:... Odkaz na videoohlédnutí je ZDE    

Připomeňme si na videu jaké byly Jabkancové poutě v letech 2022 - 2024

 

Videa Českotřebovského deníku: Koncert  pro kamarády na městském hřbitově. Tradiční akce: muzikanti hrají muzikantům...

Tradiční akce, při které českotřebovští muzikanti vzdávají v termínu Dušiček holt českotřebovským muzikantům se letos uskutečnila za krásného podzimního slunečného počasí v neděli 10. listopadu 2024. Uvádíme Zkrácenou verzi koncertu,  Odkaz na video ZDE Přidáváme ještě obdobné akce z loňského a předloňského roku.

Cyklopecky Východní Čechy stále baví! Výherci si odnesli atraktivní ceny

13. ročník cestovatelské soutěže Cyklopecky Východní Čechy 2024 byl v pondělí 18. listopadu zakončen v multifunkčním sále Gočárovy galerie v areálu Automatických mlýnů slavnostním vyhlášením výsledků a předáním cen dvaceti šťastným výhercům.
„Účast bezmála tisíce soutěžících ukazuje, že tato letní cestovatelská soutěž je i po tolika letech stále velmi oblíbená. S kolegy nás těší, že si Cyklopecky už třináct let neustále získávají velkou přízeň aktivní veřejnosti. Díky této akci mohou lidé spojit sport s poznáním více i méně známých míst našeho kraje,“ uvedla Petra Šimečková, krajská radní zodpovědná za cestovní ruch, a poděkovala také všem organizátorům, kteří soutěž připravují.
Hlavní lákadlo, tedy horské kolo značky KELLYS SPIDER 50, získala Anna Jeřábková z Lidečka. „Kolo už si zamluvil vnuk,“ sdělila s úsměvem vítězka letošního ročníku, která kromě hlavní ceny získala i tričko za projetí všech 15 tras.
Organizátoři připravili zajímavý program
Destinační společnost Východní Čechy, která soutěž organizuje ve spolupráci s Pardubickým krajem, ještě před samotným slavnostním předáváním připravila pro vylosované výherce prohlídku Zámku Pardubice – Východočeského muzea. Hlavní program proběhl v multifunkčním sále Gočárovy galerie, kde nechybělo hudební vystoupení v podání studentů Konzervatoře Pardubice nebo zajímavá retrospektivní prezentace organizátorů. „Byla jsem u zrodu této tradiční akce, a tak vím, že velká skupina soutěžících je s námi už od začátku. Takže už jsme taková velká Cyklopecková rodina,“ zavzpomínala Alena Horáková, ředitelka Destinační společnosti Východní Čechy. Po slavnostním předání cen pokračoval program neformální diskuzí, debatovalo se o právě skončeném ročníku, ale i o těch minulých. „Jsem tu poprvé a děkuji vám za tuto akci. Jsem nadšený, jaký máte perfektní program. Pokud budeme zdraví, budeme pokračovat i v dalších letech,“ slíbil pan Roman Diblík ze Sopotnice, který vyhrál 5. místo.
Jaký je princip soutěže
Soutěž, která probíhala od 1. května do 30. září, měla opět nadregionální přesah do dalších krajů České republiky – Královéhradeckého a Olomouckého. Soutěžící si mohli vybrat trasu dle náročnosti a lokality, kam chtěli zavítat. Připraveno bylo patnáct tras, procházejících nádhernou přírodou, okolím hradů, zámků a dalších zajímavostí Pardubického kraje. Mezi letošní nejoblíbenější patřily Do středověké Poličky, Po stopách koňských kopyt a Za rozmanitostí hor a podhůří, všechny v délce přibližně 50 kilometrů.
Principem soutěže je nasbírat minimálně pět razítek z pěti vybraných tras. Soutěžící mohli už podruhé sbírat nejenom razítka do papírové hrací karty, ale pomocí chytrého telefonu i QR kódy na svou elektronickou hrací kartu. Papírovou kartu použilo letos 82 % soutěžících, zbylí použili QR kódy.
Široká podpora „nejen“ regionálních partnerů
Do soutěže se zapojilo velké množství partnerů. Hlavním je společnost BIKEMAX, která věnovala cenu pro vítěze. Dalšími partnery jsou Hrad Svojanov, Penzion a autokemp V Zátiší Dolní Morava, Penzion Vasury Kolesa, Hotel Kraskov, Aquacentrum Pardubice, Dostihový spolek, Lanové centrum Pardubice, Infocentrum Pardubice, Východočeský památník celnictví, Kulturní centrum Letohrad, BIG PAPA Grill bar Luže, Hrad Rychmburk, Koulier Oflenda, Kramářova chata a Partnerství o. p. s.
Na webových stránkách www.cyklopecky.info najdete seznam výherců letošního ročníku, ale také všechny trasy soutěže, které mohou v mimosezónní době sloužit jako inspirace k výletům.

 

Nedávno publikovaná videa Českotřebovského deníku:


Termíny podzimních výlovů Rybářství Litomyšl 2024
26. listopadu 2024 - úterý - výlov rybníka Zálešský Prodej ryb na hrázi od 09,00 do 15,00 hodin
28. listopad 2024 - čtvrtek - výlov rybníka Lodrant  Prodej ryb na hrází od 09,00 hodin do 13,00 hodin

Video Českotřebovského deníku: Velkou událostí byl Národní den železnice  2024

     

Program Kulturního centra
Program akcí Městského muzea
Program městské knihovny
Souhrn plánovaných akcí  listopad
Program DDM Kamarád - listopadu
Jabkancová pouť  16/11 2024
Benefiční koncert  KOJK pro Jeseník
Dámský turnaj ve hře PRŠÍ - Hliníky 9. 11 2024
Národní přehlídka seniorského divadla 8. - 10. 11. 2024


Úmrtí v listopadu -  aktualizace 18/11:  

Věra Leierová, 75 let, Ostrov, Květa Orlichová, 86 let, Lesní ul. Jiřina Hájová, 67 let, Dlouhá Třebová. Oldřich Kopecký, 78 let, Jelenice, Č. Třebová, František Štusák, 87 let Chrudim, Jaroslav Špatenka, 84 let, Lhotka (zemřel již v červnu v sociálním zařízení Jimramov), Hynek Beran, 89 let, ČT Ústecká 151, MUDr. Ladislav Skalický, 87 let, ČT V zahrádkách 1844, Vlasta Sedláčková, 72  let, Česká Třebová U Stadionu 580 Marie Jansová, 95 let, Česká Třebová, Jarmila Borková, 73 let, Opatov. Jana Krofová. 67 let,.  Více v rubrice Úmrtí ZDE)


V  Ústí nad Orlicí besedovali  se seniory o OSOBNÍ bezpečnosti

Ve středu 20. listopadu se v Centru sociální péče města Ústí nad Orlicí uskutečnila tradiční beseda pro seniory na téma "Osobní bezpečnost seniorů a jaké mají možnosti se bránit".
Preventistka Policie ČR Lenka Vilímková a preventista městském policie se zaměřili nejen na podomní a pochůzkový prodej a s tím spojená rizika při nabídkách různého zboží, ale také na časté telefonické podvody i podvodné praktiky na internetu. Povídání bylo doplněno praktickými zkušenostmi ze služby a radami, jak se případnému protiprávnímu jednání bránit.
Po ukončení besedy obdrželi účastníci drobné propagační materiály a kalendář pro seniory, plný rad pro rizikové situace v oblasti zdraví, dopravy, ochrany obydlí  a bezpečnosti.

Nedávno prezentovaná videa Českotřebovského deníku:

 

  

 Viděli jste nedávno publikovaná videa Českotřebovského deníku?