Českotřebovský deník 335/ 2024 

                                                      Středa 4. prosince 2024


 
 

Nové video Českotřebovského deníku:  Výstava na Nádraží

 
Budova českotřebovského nádraží slavila 3. prosince 2024 100. narozeniny. Jako dárek k tomuto velmi kulatému výročí dostala výstavu, kterou jí společně věnovali Pavel Stejskal, jako autor a realizátor záměru a Správa železnice, které pro pořádání výstavy vytvořila dobré podmínky. Dnes 3. prosince, na který připadá stoleté jubileum, se konala vernisáž výstavy. Na vernisáži promluvilo autor výstavy aby komentoval výstavní panely s fotografiemi a výstižnými texty uspořádané tak, že zachycují rozvoj železniční stanice Česká Třebová od data první jízdy vlaku v srpnu 1845 do současnosti. Na vernisáži nebyla velká účast, ale významná zejména pro nadšence železnice v našem městě a zástupce médií. Stoleté výročí přece slaví budova jedné z nejvýznamnějších železničních stanic v republice. . Zúčastnil se také přednosta železniční stanice, (správně vrchní přednosta provozního úseku Česká Třebová), Petr Zelený. Součástí výstavy je také elektronická prezentace celé historie a vývoje českotřebovského nádraží, která funguje automaticky a nepřetržitě od 8 - 16 hodiny v době otevření výstavy. Výstava je otevřena do 14. prosince a žádné vstupné se nevybírá. Více se dozvíte na 25ti minutovém videu na odkazu ZDE.

Reakce společnosti Metrans: Modul II  navyšuje kapacitu pro překládku vagón - vagón

Dovolte mi reagovat na Váš článek v Českotřebovském deníku z pátku 22. listopadu, kde reagujete na podepsanou smlouvu mezi městem Česká Třebová a naší společností METRANS, a.s.
Vhodné pozemky pro vybudování zázemí pro nákladní vozidla hledáme již delší dobu a není to spojené s výstavbou nového modulu II. terminálu v České Třebové. Důvodem je předpokládaná investice do dobíjecích stanic pro elektrická nákladní vozidla a naše připravenost na budoucí dobu, kdy budeme chtít místní rozvozy provozovat zcela ekologicky bez dieselových vozidel a výrazně zlepšovat ekologické dopady na naší činnost v České Třebové. Pro nemalou počáteční finanční investici jistě pochopíte, že bychom rádi stavěli na vlastních pozemcích.
Co se týká výstavby modulu II terminálu, o které se v článku také zmiňujete, tak můžeme znova opakovat již dříve uváděné, kapacitu navyšujeme pro železniční překládku vagón - vagón, tedy HUB železniční terminál.  Česká Třebová má pro nás výjimečnou pozici v naší síti evropských linek kombinované dopravy, a to tím, že je na křižovatce hlavních koridorových evropských tras, jak od severu na jih, tak od západu na východ Evropy. Kontejnery tak můžeme překládat na navazující kontejnerové vlaky a zajisti rychlé a spolehlivé řešení napříč celou Evropu. Vždyť právě Česká Třebová je v samotném středu Evropy, tak proč toho nevyužít a nevrátit tak slávu největšího železničního uzlu. Vzhledem k historii si to město jistě zaslouží.  
Martin Hořínek člen představenstva a COO    (Reaguje na článek uvedený na tomto odkazu ZDE)

S plyšákem na hokej

Hokejový oddíl TJ Lokomotiva Česká Třebová uspořádá v sobotu 15.12.2024 v rámci domácího utkání Oblastní ligy mužů mezi TJ Lokomotiva Česká Třebová vs. Závodní hokejová Pardubice o.s., akci

  S plyšákem na hokej

V průběhu utkání budou na led od fanoušků vhozeny plyšové hračky, které se následně rozdají na dětské oddělení nemocnic Pardubického kraje a případně do dalších míst, kde mohou dětem udělat radost.
Jedná se o akci házení plyšových hraček na ledovou plochu, což je každoroční sbírková akce, která je populární hlavně v severoamerických nižších a juniorských ligách ledního hokeje. Diváci si na předem určený předvánoční zápas přinésou plyšové medvědy a jiná zvířata a na smluvený signál – tradičně první gól vstřelený domácím týmem – jimi zasypou ledovou plochu. Plyšáci jsou sesbíráni a darováni do nemocnic a charitativním organizacím. Samotní hráči obvykle osobně předávají část darů v nemocnicích.
S myšlenkou udělat tuto akci přišli hráči A týmu Lokomotivy a ve velmi krátké době a za podpory mnoha zúčastněných se podařilo dojednat, že právě 15.12.2024 od 17:30 na zápase 11. kola Oblastní ligy na Zimním stadionu v České Třebové se tato akce s názvem

 Lokomotiva pomáhá aneb S plyšákem na hokej"

uskuteční. S přihlédnutím k tomu, že na normální zápasy do České Třebové chodí 200-300 fanoušků, předpokládáme, že podobný počet plyšáků se podaří nasbírat. Aby ovšem byla účast fanoušků co největší, tak už na sociálních sítích facebook a instagram (lokomotiva hockey  a lokomotiva hockey muži) běží kampaň na prezentaci tohoto utkání. Je přislíbena prezentace ze strany OIK, Deníku, Českého rozhlasu i Českotřebovského deníku. Plakáty budou rozmístěny po celé České Třebové.
Po skončení utkání budou veškeré plyšové hračky zkontrolovány, přepočítány a rozděleny pro jednotlivé nemocnice a případně další místa, kde by mohli dětem dělat radost. Výsledek celé akce bude následně prezentován na sociálních sítích. Ještě před Vánoci, dle preferencí jednotlivých nemocnic, budou hračky za přítomnosti hráčů klubu předány na dětská oddělení dle předem rozděleného poměru.
Akce by neměla probíhat jen v České Třebové, ale připojí se k ní o víkendu 14.-15.12  i někteří další účastníci Oblastní ligy.
Hokejisté z TJ Loko Česká Třebová si vybrali jako své prioritní obdarované Orlickoústeckou a Pardubickou nemocnici, ovšem jsou v kontaktu i s ostatními nemocnicemi Pardubického kraje.
Cílem akce je vybrat 200 až 300 plyšáků a účelem je udělat radost dětem, které nemohou hlavně v době vánoc trávit čas doma s rodinnou a kamarády, ale jsou z jakýchkoliv důvodů v nemocnici. Produktem je dětský úsměv.
KDY: 15.12.2024 v 17:30
KDE: Zimní stadion Česká Třebová
Bližší a aktuální informace: FB nebo Instagram Lokomotiva Hockey muži
Proč: protože dětský úsměv je k nezaplacení.  S sebou: plyšáky!!!

Videa  z posledního týdne

Ve Skuhrově zahájili advent rozsvícením Vánočního stromu a koncertem trubačů v kostele 

Fotografie ze slavnosti vypovídají o vysoké úrovni přípravy a velkém zájmu o tuto událost,  vlastně srovnatelnou  s tím co bylo dole ve městě. Děkuji Daniele Fricové za zaslaní fotografií.
   

Ad: Rozsvícení Vánočního stromu

První adventní neděle byla letos 1. prosince. Vánoční strom, větší a mohutnější než v jiných letech se dočkal slavnostního rozsvícení. Tento okamžik je již několik let v České Třebové spojen se zaplněným náměstím a pěveckým programem.
PROBLÉM VAJÍČKO  - Jsem rád, že se jej nakonec podařilo vyřešit, najít "autorství" této hloupé akce. Jde o nezletitou mládež, nelze k tomu víc dodat, že označení za kretény vyslovené při zjištění problému stále platí. Vše bude  řešeno s rodiči a nebude "zameteno pod koberec". Jde nesporně o přestupek, který musí být potrestán. Je třeba zaručit, abychom se všichni při takových akcích cítili bezpečně a ti co to chtějí jinak ať tam nechodí. 

Aktuální adventní videa Českotřebovského  deníku  

1. video obsahuje rozhovor redaktora Českotřebovského deníku s Otcem Adamem Grabiecem 2.  Parnické Vánoce   3. Adventní jarmark v Přívratu 4. Rozsvícení stromu na náměstí, 5. Vernisáž adventní výstavy v muzeu
   

Adventní akce  na Českotřebovsku

    
      

Jaké bylo cestování a rozsvícení vánočních stromů v České Třebové v letech 2020 - 2024


Hrad Rychmburk se návštěvníkům otevře ještě během adventu a mezi svátky

Radní Pardubického kraje projednali provoz na hradu Rychmburk, který je už řadu let v krajském majetku. Toto bývalé šlechtické sídlo ze 13. a 14. století bylo od 2. světové války sídlem sociálních ústavů a od roku 2021 jej Pardubický kraj spolu s Regionálním muzeem v Chrudimi otevřel návštěvníkům a postupně ho upravuje pro nové účely. Stal se vyhledávaným turistickým cílem a hostí i řadu akcí pro veřejnost.
„Letošní sezóna byla pro hrad rekordní, přišlo na 16 tisíc návštěvníků. Celkově za čtyři letní sezóny jsme zde přivítali na 55 tisíc lidí. Nejvíc jich sem přijede vždy v červenci a v srpnu, a pokud je pěkné počasí, tak i v září,“ okomentoval pomalu končící rok na hradě radní pro kulturu Roman Línek. „Přesto bychom rádi zájemce pozvali i v zimě, a pokud na Rychmburku nasněží, bude to zase docela jiný zážitek. Advent na hradu Rychmburk se uskuteční o víkendu 14. a 15. prosince a na komentované prohlídky se můžete těšit 27., 29. a 31. prosince, podrobnosti se dozvíte na webových stránkách hradu,“ dodal Línek.
Je na co koukat i co ochutnávat
Na hradě je za čtyři roky od jeho otevření veřejnosti instalováno několik výstav od historie, přes útrpné právo, pivovarnictví, až po nejnovější mimořádnou expozici o gotických oltářích z Chrudimska. Návštěvníci milují také nyní už devítipokojový byt správce, který spolu s pivovarnictvím přibližuje atmosféru První republiky.
Proslulá Hradní spižírna se dostala už do zorného pole Gastromapy Lukáše Hejlíka. V letošním roce dostala nové nerezové gastrovybavení a začala nabízet i vybranou teplou kuchyni.
Opravy čekají most i výtah
V následujících letech chce Pardubický kraj vyřešit v několika etapách havarijní stav mostu, který je jedinou spojnicí pro zásobování hradu postaveném na skalním ostrohu. „Na první etapu už máme vybraného dodavatele a rekonstrukci nosné desky mostku včetně zaizolování a zpětného položení dlažby chceme stihnout do začátku sezóny na jaře 2025,“ uvedl 1. náměstek hejtmana pro investice Dušan Salfický.
Další velkou investicí bude obnova hradního výtahu, který je v historické stavbě ojedinělý právě z toho důvodu, že zde sídlily sociální služby. Díky němu je ovšem hrad bezbariérový. Kraj bude investovat také do protipožárních opatření a výměny stávajících plynových kotlů za nové kondenzační.
700 let bude Rychmburk slavit v červnu
První písemná zmínka o hradu Rychmburku pochází z roku 1325, kdy ho v gotickém slohu nechal na rulovém návrší vystavět Tas z Rychmburka. Oslavy připomínající sedm století trvání hradu se soustředí do víkendu od 13. do 15. června,“ řekl Roman Línek. „Chystáme pro návštěvníky řadu atrakcí, do kterých se budou moct sami zapojit., takže pokud už přemýšlíte o termínech v příštím roce, určitě si tyto oslavy nenechte ujít,“ doplnila ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi Klára Habartová.

Kraj využívá miliardy z evropských fondů

Radní Pardubického kraje se na svém jednání seznámili se statistikou využití evropských fondů na investičních akcích kraje a jeho příspěvkových a zřizovaných organizací za posledních 10 let. Týká se to programového období Evropské unie 2014-2020 a současného období 2021-2027.
V našem kraji jsme ve využívání evropských fondů velmi úspěšní. Za zmiňované období máme hotových a ve fázi udržitelnosti 149 projektů za 6 miliard korun. Na ně jsme získali bezmála tři a půl miliardy korun z evropských dotací,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
„Více než polovina všech dotací šla do modernizace silnic v kraji. Mezi největší stavby patří modernizace silnic u Kojic, mezi Vršovem, Sečí a Trhovou Kamenicí, dále v okolí Ústí nad Orlicí, Poličky či Křenova a Pohledů. Další projekty jsou nyní v realizaci nebo v přípravě. Kraj za ně zaplatí 5,3 miliardy korun, z čehož chce získat 3,2 miliardy z evropských fondů,“ řekl Roman Línek, radní pro regionální rozvoj a evropské fondy
Doprava
V oblasti dopravy například nyní vybíráme zhotovitele na modernizaci silnice z Jedlové na hranici kraje za půl miliardy, připravujeme modernizaci silnice Chrast – Hrochův Týnec za 330 milionů korun nebo obchvat Sezemic za 280 milionů. Věříme, že díky výběrovým řízením tyto ceny o něco klesnou. Z evropských dopravních projektů se nyní aktuálně pracuje na úsecích Třemošnice – hranice kraje, Staré Hradiště – Hrobice, a na dvou mostech v Nových Hradech,“ dodal náměstek hejtmana pro dopravu Ladislav Valtr.
Informatika
Velké projekty jsou hotové také v oblasti informatiky.  „Patří mezi ně například Digitální technická mapa, která nyní pokračuje další etapou  a má umožnit snadnější plánování investic obcím. Další projekty se týkaly například zabezpečení dat úřadu a jeho komunikační infrastruktury,“ sdělil hejtman Netolický.
Kultura
„Co se týká kultury, máme dokončené projekty za tři čtvrtě miliardy koruna a v realizaci jsou další projekty za 670 milionů korun s půlmiliardovou dotací z Unie. Pracuje se na druhé etapě Technického muzea Pardubického kraje ve Vysokém Mýtě, na společenském sálu a návštěvnickém centru na pardubickém zámku a na dvou projektech na Králicku,“ vyjmenoval kulturní projekty radní Roman Línek.
Sociální péče
Plynule pokračují i projekty pro sociální účely, dvanáct je hotových a dalších osm za 430 milionů s dotací 335 milionů korun se realizuje a připravuje. „Většina projektů se týká transformace sociálních služeb, ale jedním z nových projektů jsou například Komunitní pobytové služby pro seniory v sousedství Domova U fontány Přelouči nebo zpřístupnění a úprava místního parku,“ konstatoval náměstek hejtmana Pavel Šotola.
Zdravotnictví
Některé velké projekty ve zdravotnických zařízeních uskutečnil v minulých letech kraj prostřednictvím své akciové společnosti Nemocnice Pardubického kraje. Kromě toho dokončil ve své režii 21 projektů za půl miliardy korun a pracuje na dalších 13 projektech za 400 milionů korun. „V současné době probíhá například výběr zhotovitele projektu Kybernetická bezpečnost poskytovatelů zdravotních služeb následné péče Pardubického kraje a žádost o dotaci na projekt interoperability zdravotnických záznamů, který bude důležitým krokem v elektronizaci našeho zdravotnictví a pomůže jak zdravotníkům, ta i pacientům,“ vysvětlil hejtman.
Školství
Ve školství pomohly evropské fondy 58 projektům za 1,2 miliardy téměř půlmiliardovými dotacemi. Téměř stejně hodnotné projekty jsou připravené. „Z těch největších byla zahájena stavba ateliérů Střední školy umělecko-průmyslové Ústí nad Orlicí v areálu Perla a příští rok zahájíme náročnou rekonstrukci areálu Do Nového Střední průmyslové školy elektrotechnické v Pardubicích,“ prozradil radní Kozel.
Regionální rozvoj
Pro regionální rozvoj považuje kraj za podstatné dva připravené projekty, které by měl být zahájeny v příštím roce. „Tím prvním je pardubické výzkumné inovační centrum za 324 milionů korun a zhruba poloviční Třebovsko-orlický podnikatelský inkubátor,“ řekl na závěr Roman Línek.

 

  Orchestr bývalých žáků ZUŠ Česká Třebová  má ve svém programu tři adventní koncerty                    


   



Připomeňme si na videu jaké byly Jabkancové poutě v letech 2022 - 2024

 

Videa Českotřebovského deníku

 

    

Video Českotřebovského deníku: Velkou událostí byl Národní den železnice  2024

     



Úmrtí v listopadu -  aktualizace 1/12:  

Jiří Luža 86 let, Masarykova 1400 Česká Třebová, Josef Starý, 58 let,Česká Třebová Křib, Vladimír Hrdina, 64 let, Moravská ulice Česká Třebová (nekrolog ZDE), Miroslav Tomeš, 79 et, U stadionu 580 Česká Třebová, Miroslav Barbořák, 84 let, Příční 1865 Česká Třebová, Věra Leierová, 75 let, Ostrov, Květa Orlichová, 86 let, Lesní ul. Jiřina Hájová, 67 let, Dlouhá Třebová. Oldřich Kopecký, 78 let, Jelenice, Č. Třebová, František Štusák, 87 let Chrudim, Jaroslav Špatenka, 84 let, Lhotka (zemřel již v červnu v sociálním zařízení Jimramov), Hynek Beran, 89 let, ČT Ústecká 151, MUDr. Ladislav Skalický, 87 let, ČT V zahrádkách 1844, Vlasta Sedláčková, 72  let, Česká Třebová U Stadionu 580   Více v rubrice Úmrtí ZDE)


Nedávno prezentovaná videa Českotřebovského deníku:

 

  

 Viděli jste nedávno publikovaná videa Českotřebovského deníku?