ČD 101/2025 pátek 11. dubna 2025


Zápis dětí do 1. tříd na ZŠ Habrmanova 

Rodiče budoucích prvňáčků zapsali děti přes aplikaci Zápisy Online, kde si rezervovali termín a čas návštěvy ve škole.
V termínech 4. 4. a 5. 4. se společně dostavili do školy, kde nejdříve absolvovali administrativní část zápisu a poté se děti s rodinnými příslušníky vydaly plnit úkoly v motivační části zápisu, kde děti čekal velký úkol najít Sluníčko.
Nejdříve dostaly sluníčkové hodinky a vydaly se na cestu plnou úkolů, cílem bylo nalézt tolik očekávané Sluníčko. V závěrečné místnosti na děti čekaly budoucí paní učitelky 1. tříd, usměvavé Slunce a odměna za splněné úkoly. Celou cestu děti doprovázeli žáci 2. stupně v kostýmech, snažili se, aby se budoucí žáčci ve škole cítili příjemně. Na závěr se mohli všichni na památku vyfotit. 
Vše probíhalo v přátelské atmosféře díky všem zúčastněným zaměstnancům školy a žákům 2. stupně, kterým patří velké poděkování za klidný a pohodový průběh zápisu.  Pedagogové ZŠ Habrmanova

Nové video: Kajetánek zpíval vítězům okresní soutěže "Požární ochrana očima dětí a mládeže"

Vyhlašovatelem soutěže Požární ochrana očima dětí a mládeže je Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Slavnostního Vyhlášení výsledků okresního kola soutěže se konalo v českotřebovském Kulturním centru za účasti místostarosty Martina Formánka.
Soutěže se mohou zúčastnit děti, žáci a mládež do věku 18-ti let v rámci činnosti školní i mimoškolní  Soutěž je letos pořádána již 51. rokem a má  část výtvarnou, literární a audiovizuální. Celkem má 19 druhových a věkových kategorií.  Do soutěže bylo přihlášeno 970  prací z různých typů škol, od mateřských až po školy střední, velký počet přihlášených pak byl z jednotlivých sborů dobrovolných hasičů v okrese. Vyhlášení se koná každý rok  v jiném městě, letos v České Třebové. Na vyhlášení k nám přijeli děti a rodiče z celého okresu, z České Třebové je však tristní, že se do soutěže s tak velkou tradicí  bohužel nikdo  nepřihlásil.
 V doprovodném kulturním programu vystoupil ve dvou blocích dětský pěvecký sbor ZUŠ Česká Třebová  Kajetánek, sbor řídila Pavla Skopalová, klavírní doprovod Milada Hamplová. Pořadatelé měli celý program velmi dobře připravený po organizační i technické stránce , pro všechny oceněné byly připraveny  velké barevné diplomy  a věcné dary a  Jistě před 95% oceněných si pro ceny do České Třebové přijelo, chyběli snad jen 3 soutěžící z Králík. Pro všechny pak bylo v předsálí také připraveno občerstvení. Celý rozsah soutěže a vyhlašování můžete posoudit z výsledkové listiny na tomto odkazu. Vítězové dále postupují do krajského kola soutěže, které  bude vyhlášeno 15.5. v Hernychově vile v Ústí n.O.
Odkaz na  video, zaměřené především na vystoupení Kajetánku najdete ZDE

Od květinových šperků po zelené pivo – takový bude Velikonoční Flerjarmark

V neděli 13. dubna se opět zaplní Staré náměstí řemeslníky a Fler tvůrci. Rovnou třicítku z nich přitom na Flerjarmarku v České Třebové uvidíte vůbec poprvé. Pozor – trhy začínají tentokrát již ve 12 hodin! Letošní květnou neděli s vámi chceme oslavit v duchu přírodních produktů a kosmetiky, léčivého bejlí a vůbec všeho, co nám příroda nabízí. Užitečné rady vám přinese bylinkářka Klára Lee, chybět nebude celá řada domácích dobrot, včelí produkty, pěstitel chilli papriček pan Petera a také zelené pivo a dalších 9 druhů piv z Kyjovského pivovaru. A propos, víte, jak vzniká takový keramický korbel či hrnek na čaj? Přijďte. Keramička Míla Vacková vám hrnčířské řemeslo předvede přímo na náměstí.
Stejně jako loni s vámi upleteme pomlázky, v dílně u Adél si můžete vyrobit vlastní barefoot sandály, ve floristické dílně pak velikonoční dekorace a v Městském muzeu si vyzkoušíte výrobu ručního papíru, staročeské štípané holubičky či zdobení kraslic. Ručně vyřezávaný zábavný ansámbl řezbáře Matěje samozřejmě nemůže chybět, kuličkovou dráhu hledejte poblíž kolotoče. A krom oblíbeného malování na obličej letos nabízíme i úžasné copánky od Veru. Mezi novinkami se těšte například na ručně malované motýlí šperky od LauryK, populární květinové šperky Limonium a veselý papírenský sortiment od Divoké tužky, ECO svíčky LAAV Candles, na Drhané kvítí či Jijínkův svět, na Filcové království Evy Nevrlé nebo na zajímavé šperky z le haného skla od SKLO Podlipka. I tentokrát máme radost z účasti místních, nově se vám představí studentská firma JA LIBERÉR!
Pod ruce můžete koukat nadějnému košíkáři Timmy Moravcovi, přadlence či karetkářce. Ruční dřevosochání představí sochař Zdeněk Macháček, zkusit můžete ještě jednou práci kameníka a skvělá bude i vzácná návštěva paní Evy Tatouškové, která vám přiveze součásti lidových krojů, modrotisk, secesní košile a vůbec všelijaké dobové oblečení, které již 50 let vlastnoručně šije a umí o něm i úžasně vyprávět. Nejen její oděvy si vyzkoušíte v pohodlí v našem uzavíratelném zkušebním stanu se zrcadlem.  Prima oběd uvaří Rokytnické dobroty, hamburgery, poctivé langoše a original BBQ zařídí Fainé, výběrovou kávu pak brněnská pražírna Penerini coffee roastery. Ochutnáte také výběrové čaje Oxalis nebo dobrůtky místních Tří fazolek a nesmíme zapomenout na řemeslnou zmrzlinu, osvěžující sorbety nebo stánek s tropickým ovocem Uganda Farmers.
Prodejců a řemesel pro vás máme opět téměř osmdesát, sledujte proto sociální sítě Flerjarmarky Česká Třebová, kde Vám jednotlivé prodejce představí.
Pro inspiraci: Podrobný program pondělního jednání zastupitelstva v Ústí nad Orlicí  - najdete na odkazu ZDE
V České Třebové máme ve stejný den 14/4 také jednání zastupitelstva, ale žádný podrobný program zveřejněn není a nebyl ani na minulé jednání zastupitelů v únoru t.r.  Zde v odkazovanmém dokumentu pro Ústí nad Orlicí jsou zveřejněny přesně i návrhy usnesení, které rada města doporučila k projednání a schválení. U nás si můžeme o něčem takovém jen zdát.
Českotřebovský Ámos v uplynulých pěti letech:

 Videa z uplynulého týdne

 

Koncerty v Přívratu v letech 2025, 2024, 2023 a 2022   (koncert 2025 byl po opravě technických problémů obnoven)

     

Jarní návštěva Olawy (28. – 29. 3. 2025)


První mezinárodní akcí v letošním roce, kterou pořádal 3. chlapecký oddíl střediska Javor Česká Třebová, byla ve dnech 28. 03. – 29. 03. 2025 jarní návštěva harcerů z partnerského města Olawa. Po příjezdu a ubytování jsme podebatovali o plánovaných akcích v letošním roce. První bude v termínu 25. – 27. 4. pálení čarodějnic u nás v České Třebové. Další akcí bude tábor v Lubiatowu, kam se vydá skupinka našich členů. Poslední akcí budou na podzim oslavy 80 let skautigu v Olawě, kam jsme byli pozváni.
V sobotu ráno jsme se po snídani vydali do Wroclawi, kde jsme letos měli v plánu navštívit aquapark. Zde jsme strávili celý den. V aquaparku bylo zrovna slavnostní otevření nového tobogánu, tak byl také zajímavý doprovodný program. Pak nás již čekala jen zpáteční cesta.
Pro doplnění našich družin mohou přijít kluci od 5 let. Schůzky máme každý pátek – dopředu nás prosím kontaktujte. Více o oddílu a fotografie z akce lze najít na našich stránkách http://trojka.e-skaut.cz Akce spolupráce s harcery z Olawy a skauty ze Svitu jsou podporovány Pardubickým krajem a městem Česká Třebová, kterým tímto děkujeme.

Úterý 8. dubna: Návštěva hejtmana Martina Netolického v Litomyšli

Návštěva firmy ORION.  Příkladem úspěšné české rodinné firmy, která nadále roste a expanduje i za hranice republiky  je společnost VELKOOBCHOD ORION z Litomyšle. V rámci své návštěvy města se s vedením firmy setkal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, a to za doprovodu starosty Daniela Brýdla. Firma aktuálně dokončuje přesun do nového moderního areálu na okraji Litomyšle. Výrobky společnosti ORION, která má své kořeny právě v Litomyšli, zná téměř každý. Nabízí široký sortiment v počtu více jak 10 tisíc položek kuchyňských a domácích potřeb. Kromě 152 kamenných prodejen využívá také  e-commerce  a velkoobchodní kanály pro expanzi na domácím, ale i slovenském a polském trhu. Firma aktuálně zaměstnává více než 450 lidí a neustále se rozvíjí. Právě proto vybudovala nové zázemí v lokalitě Pohodlí mezi Litomyšlí a Poličkou, neboť dosavadní areál v Nedošíně již kapacitně nestačil,“ uvedl hejtman Martin Netolický.  Společnost VELKOOBCHOD ORION byla založena v roce 1993 jako místní prodejce v centru Litomyšle. Dnes je z ní prosperující firma, která si i přes svůj růst zachovává silný vztah k regionu. Během návštěvy byla projednávána také otázka zajištění autobusové dopravní obslužnosti nového areálu směrem od Poličky a Litomyšle. Nový provoz se totiž nachází v průmyslové zóně, která se postupně zaplňuje dalšími zaměstnavateli.
BUDUJE SE NOVÝ VÝJEZDOVÁ ZÁKLADNA ZZS. Jednou ze dvou aktuálně budovaných výjezdových základen Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje je základna v Litomyšli. Stejně jako v případě Svitav je jedním z cílů lepší napojení na silniční síť, v tomto případě budovanou dálnici D35. Celkové náklady stavby činí 46 milionů korun s tím, že kraj získal 32 milionů z Integrovaného regionálního operačního programu. „Stejně jako v případě Svitav bylo hlavním motivem přestěhování výjezdové základny zlepšení dopravní dostupnosti, protože se se sice přesouváme z prostoru v blízkosti nemocnice, ale z budovy kde sídlí profesionální hasiči a která je na hlavní silnici připojená úzkou a poměrně dlouhou ulicí. Základna tak bude mít zkrácenou dojezdovou dobu s návazností na budovanou dálnici D35. Jedná se o jednopodlažní budovu se dvěma garážovými místy. Je určená pro jednu výjezdovou posádku v nepřetržitém provozu. V budově budou standardně také společné provozní místnosti s kuchyňským koutem, šatny, odpočinkové místnosti pro řidiče, záchranáře a lékaře, dezinfekční místnosti, sklad zdravotnického materiálu a léků, sociální zařízení a technické místnosti,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Náklady stavby včetně vybavení a dalších souvisejících služeb činí necelých 46 milionů korun s tím, že téměř 32 milionů korun jsme získali z dotace Integrovaného regionálního operačního programu. Předpokládané dokončení stavby by mělo být v průběhu srpna letošního roku,“ doplnil hejtman. Pozemek pro výstavbu základny poskytlo kraji zdarma město. Pardubický kraj v posledních letech vybudoval několik moderních výjezdových základen, například v Chrudimi, Holicích, Vysokém Mýtě, Seči či Moravské Třebové. Všechny mají jednotný design, který je rozpoznatelný a přizpůsobený specifickým podmínkám dané lokality.
NÁVŠTĚVA NA  VOŠP A SPGŠ  LITOMYŠL. hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil v rámci výjezdu do Litomyšle Vyšší odbornou školu pedagogickou a Střední pedagogickou školu. S ředitelem Milanem Motlem řešil především aktuální investiční potřeby školy. Nejbližší velkou investicí bude v příštím roce oprava fasády a střechy, výměna oken a zateplení půdy. Předpokládané náklady činí 61 milionů korun, ze kterých 16 milionů pokryje evropská dotace. Řeč byla také o energetických úsporách na domova mládeže či úpravě půdního prostoru historické budovy. „Aktuálně finišujeme přípravy na velkou investici do historické budovy na Komenského náměstí. Součástí projektu je výměna stávajících dřevěných oken za repliky. Ty jsou samozřejmě navrženy s výrazně lepšími tepelně izolačními vlastnostmi, aby nedocházelo k úniku tepla. V souvislosti s výměnou oken bude opravena fasáda a pískovcový sokl objektu. Budou vyměněny vnitřní parapety oken. Repliky nebo repase budou provedeny rovněž u mříží, fasádních žebříků a konstrukcí zábradlí. Budou upraveny hydroizolační poměry kolem objektu. Zateplení stopu posledního nadzemního podlaží je navrženo tak, aby zásahy do střechy byly minimální. Celkové předpokládané náklady činí 61 milionů s tím, že máme přiznanou dotaci z Modernizačního fondu ve výši 16 milionů korun. Pokud vše půjde podle plánu, tak bychom do konce školního roku zahájili výběrové řízení s možností zahájení prací v prvním čtvrtletí příštího roku,“ řekl hejtman Martin Netolický, který s ředitelem školy Milanem Motlem řešil také některé provozní investice včetně těch do domova mládeže. Řeč byla také o možné úpravě půdního prostoru a jeho adaptaci na multifunkční prostor. VOŠP a SPgŠ v Litomyšli je škola se 120letou  tradicí (zal. 1905). Je jedinou střední školou tohoto typu v Pardubickém kraji a jedinou vyšší odbornou školou v České republice, která poskytuje vzdělání v oblasti předškolní a mimoškolní pedagogiky se zaměřením na speciální pedagogiku.
 Součástí návštěvy byla i předváděčka velmi úspěšného školního smíšeného pěveckého sboru KOS, který vede právě ředitel školy Milan Motl. Sbor vystupoval také např. pro krajany v Americe a známe jej i z koncertu Kruhu přátel hudby v České Třebové. Korepetitorka  přijela na akci až z Ostravy!
AUGUSTOVA TISKÁRNA jedním ze zajímavých míst v blízkosti litomyšlského zámku je Augustova tiskárna. Tu její stávající majitelé postupně obnovují, aby se stala dalším z kulturních stánků v Litomyšli. S aktuálním stavem prací se v úterý v doprovodu vedení města seznámil hejtman Martin Netolický.  „Augustova tiskárna je mimo jiné spojena s pobytem Boženy Němcové v Litomyšli a její poslední tvorbou. Jedná se tak o velmi významný objekt, který si zaslouží obnovu. Rodina Šimkova, která historický objekt vlastní, postupně vdechuje bývalé tiskárně nový život. Náročné práce zahrnují v tuto chvíli především bourání uvnitř budovy. Hotová je však již oprava střechy, části půdních prostor a výměna některých oken. Jednou z dominant je monolitické schodiště, které propojí čtyři patra objektu. Na tuto investici jsme z krajského rozpočtu poskytli 400 tisíc korun. Obdobnou částku žádají majitele v letošním roce v rámci našich programových dotací,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že součástí projektu jsou kromě výstavních prostor také například dvě bytové jednotky.
Augustova tiskárna.  První písemná zmínka pochází z roku 1493, kdy byl jejím majitelem Matouš Soukeník, nejstarší části domu jsou ale patrně ještě o něco starší. Jen v 16. století měnil dům majitele přinejmenším desetkrát, někdy dokonce po pouhém měsíci, a i v následujících staletích tomu nebylo jinak. Majiteli objektu se postupně stali významné osobnosti českého knihtisku Adam Graudenc, Matouš Březina, Jan Arnolt Hradecký, Daniel Kamenický z Hiršfeldu či Václav Tureček. V roce 1852 se poprvé setkáváme se jménem Augusta, to když František Bergr předal tiskárnu svému zeti Antonínu Augustovi. A právě s Augustovým jménem jsou spojeny i nejdůležitější literární okamžiky tiskárny v 19. století, když pro jeho časopis Obrazy života pracuje Jan Neruda a Augusta vydává druhé vydání Babičky Boženy Němcové i další její díla v sebraných spisech. Zároveň ale tiskárnu Augusta téměř zruinoval. Zadlužený podnik koupila Augustova tchyně Josefa Bergrová, po její smrti ji vedla její dcera a Augustova manželka Františka.
V roce 1889 převzal tiskárnu Vladimír Augusta, syn Antonína a Františky Augustových, a pod jeho vedením začal podnik vzkvétat. Vladimír Augusta byl také posledním z majitelů, který objekt zásadně přestavěl. Zprvu se jednalo o menší stavební úpravy, v roce 1911 ale nechal přistavět na stávající objekt na straně ke kostelu tři podlaží. V roce 1922 byla tato část rozšířena ještě o místnost pro elektrický sázecí stroj a východní křídlo tiskárny tak získalo dnešní podobu.
Po roce 1948 i v 90. letech 20. století už docházelo v objektu jen k menším stavebním úpravám, které nijak zásadně nezměnily jeho rozsah z dob Vladimíra Augusty.
LITOMYŠLSKÁ NEMOCNICE - PLÁNY A ROZVOJ A REKONSTRUKCI. Operační sály v Litomyšlské nemocnici čeká v budoucnu rekonstrukce. V nemocnici tak budou k dispozici tři standardní operační sály pro chirurgické obory a jeden operační sál pro oční oddělení. V letošním roce se má dokončit zpracování projektové dokumentace. Téma bylo součástí setkání hejtmana Pardubického kraje a zástupců nemocnice. Chirurgické obory mají v Litomyšli tradiční silné zastoupení, zdejší oční a ortopedické oddělení jsou jedněmi ze dvou, jimiž Pardubický kraj disponuje. „Obnova zdejších operačních sálů je tak strategickým krokem, který zohledňuje úlohu Litomyšlské nemocnice v kontextu všech pěti našich nemocnic akutní lůžkové péče. Projekt rekonstrukce operačních sálů je již delší dobu součástí širšího rámce témat stavebního rozvoje jednotlivých nemocničních areálů a je pravidelně diskutován. V tuto chvíli počítáme se čtyřmi sály a čtyřmi stavebními etapami rekonstrukce, které mají proběhnout tak, aby měly co nejmenší vliv na chod nemocnice,“ říká hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.  
V současné době je projekt ve druhé polovině přípravy projektové dokumentace. Rozvržení postupu však již Nemocnice Pardubického kraje zná. „Jako první dojde k zřízení samostatného sálu pro oční oddělení. V úvahu přicházelo několik variant řešení, ekonomicky i provozně nejlepší je ale to, kdy se nejprve zřídí nový sál pro oční operativu, který se svou povahou a funkcí od tří zbývajících odlišuje,“ uvádí Vratislav Dědek, oblastní ředitel pro zdravotní služby Orlickoústecké, Litomyšlské a Svitavské nemocnice, a dodává, že navazovat bude rekonstrukce jednoho chirurgického a dvou sálů ortopedických.
„Vzhledem k poměrně širokému spektru výkonů, které v Litomyšli provádíme, potřebujeme mít k dispozici sály tři. Jeden tzv. superaseptický, čistý, pro operativu endoprotetickou a úrazovou, druhý artroskopický a třetí potencionálně tzv. septický, tedy pro chirurgickou a ortopedickou septickou operativu, což jsou například revize infikovaných totálních endoprotéz, abscesy a podobně,“ vysvětluje Vít Heblt, ředitel léčebné péče Litomyšlské nemocnice

 


Vzpomínka
A lesy stále šumí,
které jsi měl rád
Tvůj hlas ztratil,
úsměv vitr vzal
Stromy rostou
a kytky stále voní,
jen ten kdo zažil,
porozumí....
Dne 12. června uplyne 10 let nás navždy opustil milý manžel,
milující táta a dědeček, dobrý kamarád,
pan Zdeněk Rousek.
Nic z toho hezkého, co pro nás vykonal, se neztratilo.
Vše zůstává v našich srdcích a vzpomínkách.
Marie, manželka, Hana a Zdena - dcery s rodinami.

U příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel proběhnou prohlídky nepřístupných prostor a přednášky


Blížící se velikonoční svátky oživí interiéry státních památek – na řadě objektů čeká návštěvníky tematická výzdoba a také průvodcovský výklad bude doplněn o povídání o tradicích a zvycích, které se vztahují k Velikonocům. Otevřeno bude od Zeleného čtvrtka až do Velikonočního pondělí bez zavíracího dne. V letošním roce se Velikonoce termínově potkávají s Mezinárodním dnem památek a sídel, který připadá na 18. dubna. „Velikonoční prohlídky a akce zahájíme již tento víkend oblíbenými velikonočními trhy na Sychrově a tematickou výzdobou Zimního okruhu na Zákupech, postupně se přidají i další památky. Velikonoce byly hlavně svátky duchovní a tak ani na šlechtických tabulích nechyběl beránek jako symbol Ježíše Krista a samozřejmostí byl půst. Vajíčka se zdobila například vyškrabáváním, kdy se nejdříve obarvila v odvaru z olšové kůry“, přibližuje zvyky Miloš Kadlec, ředitel Územní památkové správy na Sychrově, pod jehož vedení spadá osm hradů a zámků v Libereckém kraji, čtyři v Pardubickém a pět památek v kraji Královéhradeckém.
V bezdězské hradní kapli budou 18.-21. dubna vystaveny vzácné dřevořezby, které byly kdysi umístěny v kapličkách lemujících cestu na hrad, u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel bude zpřístupněn i ochoz v kapli. Na hradě a zámku Frýdlant se 19. dubna bude péct - každý návštěvník, který absolvuje prohlídkový okruh Frýdlantský zámek ochutná zámecký koláček. Od 17. do 21. dubna bude velikonoční výzdoba na hradě Grabštejn, 21. dubna jsou připraveny dílničky pro dětské návštěvníky. U příležitosti Dne památek proběhne 18. dubna kastelánská prohlídka se zaměřením na kapli svaté Barbory. I na Hrubém Rohozci bude výklad doplněn o velikonoční zvyky a velikonoční výzdoba zde potrvá od 17. do 21. dubna. Vyhlášené velikonoční prohlídky jsou na zámku Lemberk – clam-gallasovské apartmá provoní polévka s nasekanými kopřivami a další ukázky pokrmů na šlechtickém sídle v termínu 17.-21. dubna, v tento termín bude zpřístupněna i středověká věž.
Velikonoční trhy na Sychrově proběhnou již o tomto víkendu (12.-13. 4.), Zimní okruh na zámku Zákupy bude nazdoben až do 27. dubna, kdy se tato trasa uzavře a správa zámku nabídne prohlídkové okruhy Zámek za Ferdinanda Dobrotivého a Zámek za Františka Josefa I. Trvalou součástí nabízených okruhů je prohlídka obnovené konírny v hospodářském dvoře.  
Na Královéhradecku nabízí speciální velikonoční prohlídky správa zámku Hrádek u Nechanic (17.-21. 4.), 20. dubna zámecký areál ožije Řemeslnými a farmářskými trhy. Jan Městecký z Opočna  - to je název přednášky chystané na zámku v Opočně (18. 4.), kdy si posluchači připomenou výročí 600 let od dobytí opočenského hradu sirotky. Již tradiční velikonoční výstava kraslic, která se každoročně rozrůstá o výrobky nejenom místních obyvatel, proběhne v prostoru bývalých zámeckých kuchyní od 17. do 21. dubna. Na náchodském zámku je na 19. dubna připravena přednáška Piccolominiové v Náchodě: Život italské šlechty v Čechách. V Ratibořicích bude jarní a velikonoční výzdoba zámku (18.-21. 4.) doplněna výstavou výtvorů od perníkářky Dany Holmanové, která je svými výrobky (specializuje se na skládané perníky) známá v Čechách i v zahraničí. Mezinárodní den památek zde připomenou již 12. dubna prodlouženou prohlídkou Příběh zámku a zámek příběhů. Prohlídka je zaměřena na málo známé, či již skoro zapomenuté příběhy ze života obyvatel zámku a jejich příbuzenstva.
Na 18. duben je nachystána stavebně-historická prohlídka zámku Slatiňany vedená kastelánem pod názvem Pokrok nezastavíš!, na 25. a 26. duben jsou zde připraveny přednášky ( i s drobnou ochutnávkou) na téma zámeckých kuchyní a gastronomie. 26. dubna bude mimořádně zpřístupněna zámecká kuchyň v Litomyšli s možností vystoupat 175 schodů na renesanční věž – další zpřístupnění těchto prostor je naplánováno na 1.-3. a 8.-10. května.
Mezinárodní den památek a sídel připadá každoročně na 18. dubna - byl vyhlášen v roce 1982 organizacemi UNESCO a odborem OSN pro vzdělání, vědu a kulturu. Od té doby jsou každoročně u této příležitosti pořádány speciální akce jako prohlídky běžně nepřístupných prostor, přednášky, odborná sympozia a konference, dny otevřených dveří atp.
 
      


 

  

   


videa ČESKOTŘEBOVSKÉHO DENÍKU