ČD 105/2025 pondělí 14. dubna 2025


Ing. Michal Kadlec odstoupil z funkce zastupitele za Koalici pro Českou Třebovou

 

Mandát po Michalu Kadlecovi bude jistě od příštího jednání zastupitelstva v červnu t.r. zaplněn, nastoupí další náhradník podle výsledků voleb.  K dalším informacím z jednání zatsupitelstva

POZOR - opět se chystá zajímavá soutěž

Úterý 22.4. až neděle 27. 4. 2025  -  Park Československých Legií
„DISTANČNÍ DEN ZEMĚ A DEN SKAUTINGU“ kvízová soutěž
Na stromech v Parku Československých Legií před městskou poliklinikou naleznete panely se soutěžními otázkami k tématům ochrany přírody, životního prostředí a skautingu. Soutěž je ve třech věkových kategoriích od nejmenších dětí až po dospělé. Odpovědi můžete vyplňovat v mobilu přes QR kód nebo na záznamové papírky. Úspěšní řešitelé si vyzvednou ceny v ekocentru Podorlicko v Podbranské ulici 13. 5. 2025 od 16,30 do 17,30  Pořadatel ZO ČSOP Podorlicko a skauti a skautky ze střediska Javor Česká Třebová

Oslavy 80 let ZUŠ pokračovaly koncertem bývalých žáků školy 

Video má tyto části   Úvod – čas 0:28  1.       Absolventky sboru Kajetánek – čas 1:51 2.       Marie Vomáčková, klavír – čas 10:35 3.       Martina Haring/Albžběta Rolečková / Lenka Jakeschová/Blanka Boukarová – čas 22:54 4.       Jan Bouška/Vladimír Novák/ Edita Hrdinová-Keprtová – čas 30:14 5.       Adam Janíček, housle/Marie Vomáčková, klavír – čas 33:45 6.       Magdaléna Špičáková, flétna, Marie Vomáčková, klavír – čas 39:48 7.       Saxofonový kvintet 45:48  8.       ORCHESTR BÝVALÝCH ŽÁKŮ – (Jitka Nováková) – čas  49:21  Části:  Vivaldi - koncert a-moll (sólo Karel Hampl – housle – čas 49:30 Morricone  Gabriel´s Oboe – Dana Zouharová hoboj- čas 53:27 Leyden Serenáda pro smyčce – čas 59:45  K. Svoboda ústřední melodie Cirkus Humberto  - čas 1:02:53 Schönberk: z muzikálu Bídníci – čas 1:06:17  Abreu: Tico Tico – čas 1:10:57 MC Cartney Ob - la – di, Ob -  la – da  - čas 1:14:11  Přídavky, závěr – čas 1:17:23  Fotoreportáž z koncertu ZDE  Video je  k dispozici ZDE

 Videa Českotřebovského deníku z víkendu



LEPŠÍ zpráva pro Skuhrov: 

V Ústí ZASTUPITELÉ ZÁMĚR NA VĚTRNOU ELEKTRÁRNU HOUŽOVEC NESCHVÁLILI

Je to každopádně dobrá zpráva pro občany Skuhrova.
Jinak by měli  těsně za hranicí katastru a tedy za humny  za chvíli možná dokonce větrníky dva, těsně za čárou označující katastrální hranici, byť stále velmi blízko (vlastně nejblíže) domům ve Skuhrově. Hlavně to je čára přes rozpočet některých členů Osadního výboru v Houžovci, kteří se snažili  aby to dopadlo. Připomeňme, že  předseda OV  Houžovec pan Bílý, když si na veřejné projednání pozval v Knapovci bez vědomí starosty Ústí Petra Hájka lobovat starostku obce Anenská Studánka známé nadlimitním počtem větrníků na 1 obyvatele...  Je pravda že ústecká samospráva je nezávislá, mohli rozhodnout podle svého. Jednalo se o tom v pondělí odpoledne. Z 25 přítomných ústeckých zastupitelů pro větrník hlasovalo 10%. 10 bylo proti a 5 se zdrželo hlasování. Zajímavé je i to, že podle výsledku hlasování byli proti starosta města Petr Hájek a místostarosta Pavel Svatoš. Rozpory v této otázce byli i v samotném vedení města. Dva zastupitelé byli omluveni.  Jednání plánované dle rozpisu na 10 minut se protáhlo ma 3/4 hodiny, v debatě vystoupili také hosté.  Záznam z tohoto úseku jednání jsem zaznamenal a připravil ke zveřejnění  také ZDE
Záznam části jednání (40 minut) ZM Ústí n O - Téma větrné elektrárny Houžovec: V každém případě je to poučné shlédnout z více důvodů. Jde nejen o vlastní téma diskuze, ale také o úroveň záznamu jeho srozumitelný popis pro veřejnost. Porovnejme se záznamem z jednání ZM v České Třebové (mm)
Videa z posledního týdne
 

 59 let po maturitě

Maturita v červnu 1966 a to je právě před 59 lety. Tehdy to byla III.A SVVŠ Česká Třebová, třídní Jaroslava Víšová a maturovalo 34 absolventů. 9 z nich, označených na maturitním tablu již předalo trvalé omluvenky, ostatní přijeli nebo se většinou aspoň ohlásili. Je škoda, když přijedou někteří třeba z velkých dálek a ti místní "nemají čas". Jsou ovšem také nemoci, na to omluvenku přijímáme. Tak už to v některých kolektivech chodí.  Teď je na nás abychom na příští rok, duben 2026, kdy budeme slavit "šedesátku" realizovali  tak dobrou kampaň, že budeme třeba zase jednou všichni a nebude nám muset vypomáhat Petr Vácha z paralelní třídy...  (mm)

 Boj s křídlatkou opět začíná. Ochránci přírody jsou ve střehu

Boj proti invazním rostlinám, které se nekontrolovaně šíří krajinou  nabývá v posledních letech na síle, stojí spoustu času a také peněz. O jaké rostliny se jedná a jaká nebezpečí jsou s jejich rychle rostoucím výskytem spojena se dozvěděli členové ČSOP a další zájemci na přednášce PaedDr. Hany Grundové v pondělí 14. dubna 2025.  Problematiku nevnímám jako odborník, ale jako člověk, kterému záleží na tom, aby naše příroda byla nadále rozmanitá a udržovaná, aby se v ní nešířili nepůvodní druhy rostlin a zvláště pak ty, které mají charakter invazních rostlin a šíří se nekontrolovaně a vytlačují z přírody i ze zahrádek rostliny kulturní a pěstované.
Dříve to bylo tak, že byl využit každý kousek půdy např. chovateli drobného zvířectva, Třeba park u krematoria nemuselo město nijak obhospodařovat. sekání si zajistili majitelé sousedních zahrádek. Dneska je takových stále méně a méně, stále více pozemků není obhospodařovaných a společnost si naopak s údržbou zelených ploch  někdy mnoho starostí nedělá. To všechno totiž stojí peníze, někdy hodně peněz. A na přednášce jsem se dozvěděl kolik úsilí a prostředků je třeba dávat na každoroční  boj proti šíření invazních rostlin.
Fundovanou přednášku na toto téma přednesla PedDr. Hana Grundová, předsedkyně ZO ČSOP Podorlicko. Ttao organizace se již dlouhodobě (od roku 2008) zabývá mapováním výskytu nepůvodních a invazních rostlin na katastru města. A lokalit  s touto patálií neubývá.  Potvrdil to i na přednášce přítomný Prof. RNDr. Pavel Kovář, který mapoval  výskyt rostlin v našem regionu od svých studentských let a zná tedy i dlouhodobý trend.  K probírané problematice jsem z přednášky nafotil několik obrázků popisujících druhy se kterými se můžeme v přírodně v našem region setkat nejčastěji. Nejdříve se hodně mluvilo o bolševníku velkolepém, na prezentaci byla i netýkavka velkokvětá a pak se mluvila prakticky pořád o křídlatce.  Celý článek s dokumentací ZDE

Hudební Skuteč zve do kostelů

Festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč se posunul do své druhé poloviny a hned po Velikonocích zve na tři koncerty do kostelů v Luži, v Chrasti a ve Skutči.  Poutní kostel v Luži na Chlumku je nazýván „svící východních Čech“, protože již z dálky poutá pozornost.   Krásný interiér poutního kostela a výborná akustika jsou tím, co sem láká i návštěvníky koncertů. Ve čtvrtek 24. dubna od 18 hodin se zde představí ženské smyčcové kvarteto Fashion String Quartet s programem Classic Meets Film.
Hned následující neděli – 27. dubna od 16 hodin se festival přesouvá do kostela Nejsvětější Trojice v Chrasti, kde svůj program nazvaný Slavné melodie uvedou pěvecké sbory Rubeš a Slavoj. Vzhledem k jubilejnímu 20. ročníku sbory doprovodí také orchestr Chrudimské komorní filharmonie. Zazní skladby z oper Rusalka, Carmen či Lohengrin, ukázka z Händelova Mesiáše, ale také nejznámější melodie skupiny Beatles. 
Do třetice zve festival do kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Skutči, kde se v úterý 29. dubna od 18 hodin představí varhaník Michal Novenko. V programu nazvaném Pocta Bachovi figurují i dvě skladby od Václava Jana Tomáška a jedna Novenkova vlastní skladba.  „Po uvedených třech koncertech náš již čeká závěrečné finále, v němž dojde na Baletní gala a dva velké koncertní projekty na zimním stadionu: Janek Ledecký Symphonic a Proměny Čechomoru s Komorní filharmonií Pardubice,“ doplnila za pořadatele ke zbývajícímu programu skutečského festivalu Lenka Frídlová.  Více informací na wwww.hudebniskutec.cz.

  •  Zimní údržba krajských silnic byla levnější než se čekalo

  • S koncem března skončilo období zimní údržby. Silničáři v něm v porovnání s předchozím rokem najezdili méně kilometrů a vysypali také méně materiálu. Nyní začalo období letní údržby a zaměstnance Správy a údržby silnic Pardubického kraje tak můžete potkat na silnicích při opravách výtluků, údržbě zeleně nebo úklidu.
    „Od listopadu loňského roku do konce letošního března jsme najezdili více než 281 tisíc kilometrů, což je o 58 tisíc kilometrů méně než v předchozí zimě. Nižší byla také spotřeba materiálů. V tuto chvíli předběžně odhadujeme, že jsme oproti plánu ušetřili přibližně 20 milionů korun. Tyto uspořené peníze plánujeme použít pro práce letní údržby, zejména na výspravy vozovek,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Zdeněk Vašák. Mezi nejnáročnější dny v zimní sezoně patřily lednové dny – hlavně 2. až 4. a 10. až 12. – kdy nejen, že hodně sněžilo, ale foukal také silný vítr, který na již ošetřené komunikace opět vracel sníh. „Silničáři ale vyjížděli i ve dny, kdy se teploty pohybovaly kolem nuly. V takovém počasí každá srážka může znamenat namrznutí silnice, a proto je třeba, aby byly patřičně ošetřené,“ vysvětlil Vašák. Silničáři v letních měsících na základě výsledků otevřených výběrových řízení doplní zásoby soli. Cílem je nakoupit za co nejlepší ceny a materiál naskladnit v době příznivých klimatických podmínek.
    Novinky pro příští zimu.  Pardubický kraj každoročně také souběžně zlepšuje podmínky pro jednotlivá cestmistrovství. Investice do majetku Správy a údržby silnic Pardubického kraje jsou v plánu i v letošním roce. „Pro další zimu už budeme mít k dispozici například novou skladovou halu na cestmistrovství v Luži. Větší skladovací kapacita eliminuje nutnost dokupování materiálu v zimním období, kdy je cena soli vyšší. Součástí bude i modernizace solankového hospodářství pro výrobu roztoku solanky, kterou je zkrápěn posypový materiál při jeho aplikaci na povrch komunikace,“ sdělil náměstek hejtmana pro dopravu Ladislav Valtr.
    Práce letní údržby už začaly. V těchto dnech můžete silničáře potkat při letní údržbě. „Začali s výspravami výtluků na našich silnicích, čistíme vozovky a uklízíme inertní posypový materiál, obnovujeme dopravní značení a udržujeme silniční příslušenství. V rámci letní údržby provádíme mimo nutných oprav a výsprav vozovek například také mytí a silniční emulzní nátěry vozovek, opravy svodidel, údržbu mostů a propustků, čištění příkopů a krajnic a dle potřeby i s kosením travních porostů. Prosíme řidiče o trpělivost a o snížení rychlosti v místě prací,“ dodal Vašák.