ČD 95/2025 SOBOTA 5. dubna 2025


Restaurace Javorka: demolice už začala

Jak vidíte na přiložených fotografiích, s restaurací Javorka je už ámen.  Bude žít jen ve vzpomínkách. Vzpomínkách na to, že tu byla, že moc hezká nebyla, ale zvykli jsme si na ni a svými rozměry v Javorce tolik nepřekážela. Díky terase umožňovala pobyt v parku a současně "v hospodě", park v sousedství umožnil vzít s sebou děti, pro které zde byla příležitost pro hry a rodina se tak dostala celá ven do přírody a ze města to nebylo vůbec daleko.Tato stavba byla postavena v roce 1972 z materiálová i stylová pestrost je na ni dodneška znát.  Už jen pamětníci na šedesátá léta vzpomínají na tu restauraci původní, která byla do parku jako stvořená a původně také provozovaná Okrašlovacím spolkem, který Javou založil. To právě před 140 lety. V rámci privatizace  byla v devadesátých letech Javorka prodána do soukromého vlastnictví a  to stále trvá ale s jiným majitelem, Ing. Michalem Janouškem.  Ten  Restauraci na adrese Úzká 820 koupil se záměrem restauraci přestavět a modernizovat.  Tento záměr je samozřejmě bohulibý, ale posléze se ukázalo, že záměrem je vybudování třípodlažního objektu Penzionu Javorka, kde všude v přízemí restaurace a salonek a potřební provozní prostory a nad tím dvě poschodí určená pro ubytování hostů . "Jinak by se stavba finančně nikdy nezaplatila", říká Michal Janoušek.   Jenže současně stále veřejně odmítá prezentovat výslednou stavbu, i když má vše připraveno, povoleno a vlastně se už začíná. A tak nám dovolil jen na webu města prohlédnout  odkryté počmárané zdi v hospodě při odstraňování jejího vybavení. Asi to stačí, je to přece zajímavé...  Dnes už se nezdraví "Čest práci" jak se v té době  bazírovalo skoro všude, dokonce snad i ve stavebním podniku, ale informovanost veřejnosti o stavbě je dnes podobná. Považuji to za chybu, je to v sousedství parku, rodinného stříbra našeho města, které nám jinde závidí. Třeba budou závidět i novou restauraci / pavilon, jenže  je to takové celé zvláštní. Investoři se obvykle svými záměry chlubí dlouho dopředu. Podívejme se např. na investora pro budoucí bytové domy Na Primoně. V tomto bodě odkazuje  Michal Janoušek na firemní marketingovou strategii.
Všechno je již odstartováno, smlouvy podepsány.
K dopravnímu omezení
V tomto týdnu byla vydána veřejná vyhláška týkající se dlouhodobých dopravních omezení pro veřejnost, která byla zveřejněna na webové stránce města, a kterou jsem převzal také do Českotřebovského deníku. Protože se už se stavbou vlastně začalo. A hned se v Úzké ulici objevily před a za budovou  demolované restaurace dopravní zákazové značky. 
Průjezd Javorkou je omezen. Dopravní značení  je dáno vyhláškou, jejíž doslovné znění uvádím zde   Obsahuje dvě mapky  a při prvním zveřejnění 4.4. večer jsem našel a použil jen první z nich, druhá se v počítači bohužel nezobrazila. Tuto chybu napravuji  a uvádím k tomu také druhou mapku, která ospravedlňuje použití dopravních značek tak jak je  na fotografiích výše. Obě mapky jsou bez popisu a nevím, proč omezení v jedné lokalitě nemůže být řešeno mapkou jedinou. Toto řešení je matoucí, jde o souběžné trasy a omezení je ve stejném termínu.  V každém případě bude  průjezd kolem Javorky vlastně zrušen a to dlouhodobě od 1. dubna 2025 do 30. června 2026. Lze to ale vyložit i tak, že platí první nebo druhá mapka podle okolností, nic bližšího není popsáno. Zvláštní je také dělat uzavírku komunikace bez veřejného provozu.
Podle odpovědi na dotaz Ing. Janouška bude omezení na úzké zámkovou dlažbou dlážděné komunikaci mezi živými  ploty potřebné, jen když budou prováděny výkopy pro inženýrské sítě. Průjezd tam nyní vlastně není možný ani dnes a omezení se týká jen  vozidel společnosti Eko Bi, které jezdí do bývalého zahradnictvív Javorce na základě schválené výjimky. Nyní umístěné dopravní omezení je tedy provedeno podle té druhé mapky možné a budeme se tedy s ním muset sžít. Nevím však proč však není ve vyhlášce o dopravním řešení vyznačena objížďková trasa a není vyznačeno, že se tím zásadně mění dopravní obsluha také v ulici u Rybníčka a v ulici Zahradní.  To jsou zřejmě detaily pod rozlišovací schopností vydané vyhlášky.  Také před vjezdem do ulice s omezením by měla být upozorňující značka nebo zákaz odbočení apod. Z vydané vyhlášky, které není  příliš srozumitelná ,tedy vyplývá, že objížkovou trasou je ulice u Javorky.
Rozumím tomu, že stavebník bude potřebovat od města nějakou plochu pro staveniště a že to bude na úkor lidí a parku. Jenže na druhou stranu by měl stavebník v rámci vstřícnosti lidem ukázat co vlastně staví a na co se mají těšit. Aby  omezení pro veřejnost nebyla zbytečně rozsáhlá.
Začalo jaro, přijde léto a v tu dobu je Javorka plná letních kulturních akcí.  Letos budou v sousedství staveniště jistě s čilým ruchem, třípodlažní objekt se nepostaví jen tak, připomeňme si stavbu nové knihovny. Pro letní akce byla velkou výhrou právě blízká restaurace, často zde byla fronta přes celou hospodu.  Letos ji nahradí alespoň dřevěný stánek postavený  tak, aby zbytečně nepřekážel a přitom byl současně po ruce. Město umístění stánku umožnilo, provozovatelů zaplatí městu mírné nájemné. Zatím ještě nebyla jeho stavba dokončena. Došlo k dohodě s organizátorem letních akcí - Kulturním centrem v tom smyslu, že existuje snaha, aby letní akce byly narušeny v co nejmenší míře. 

Pozvánka na nově otevřenou výstavu "Druhá světová válka a Česká Třebová"

Pozvánka na výstavu, která byla otevřena ve čtvrtek 3. dubna 2025 v Městském muzeu Česká Třebová . Zajímavá výstava vznikla díky spolupráci Městského muzea s Muzeem československé branné moci 1918 – 1945. Výstava je otevřena do 1. června 2025 a stojí za pohlédnutí. Z výstavy uvádíme aktuálně videopozvánku (2:40min) , připravujeme dokument o výstavě i její vernisáži, také samostatnou fotoreportáž. Odkaz na video  najdete ZDE  https://youtu.be/ojLazquCyfQ

  Aktuálně z České Třebové (i odjinud) 

 

Na Kubelkově ulici se činí. Boudičku od autobusové zastávky která dosud plně sloužilaodvezli.  a za jejíž ponechání jsem prosil v minulém týdnu na webové stránce Českotřebovského deníku. Nakonec, aby to bylo účinnější, jsme s iniciátorkou této akce a ve spojení s dalšími sousedy napsali 26. 3. radě města žádost, aby se unáhleně nejednalo a nejdříve se provedla anketa v lokalitě, a zjistilo se, jaké jsou konkrétné ohlasy na  zrušení zastávky. Mohla být totiž  s nulovými finančními nároky zachována. Dopis  nyní dodatečně zveřejňuji, podle fotografie je jasné, že je vše  již marné, fotografie je vlastně odpovědí na dopis.  Fotografii z dnešní demolice  jsem dostal s tímto dovětkem:  Posílám s dovětkem že to to šlo velmi rychle rychle. Naložino a hotovo.  Děkujeme tímto městu, že je tak přívětivé k seniorům. Kromě zastávky odvezli také lavičku, kde senioři odpočívali. No co, ať si nosí skládací stoličky....," Zastávka bude posunuta o značný kus dál a co na tom, že to je do kopečka. Při cestě do Agelu nejdřív půjdou na Parník a pak se svezou....
Nikdo se nikoho na nic neptal.. Až dodatečně jsem se dozvěděl i to, že se prý dělal průzkum (Kým? Kdy ? Kde je jeho výsledek, kde byl publikován?)  a nastupovaly zde tady tak 3 - 4 osoby (což je pro mne docela dobrý výsledek). Asi ti lidé, kteří se nyní ozvali. Bylo by zásadní tento průzkum zveřejnit, protože to je údaj neoficiální, tedy vlastně výmluva.  je správné, že bude zastávka nová u sídliště Jelenice, ale to samo o sobě nemá s rušením stávající zastávky nic společného. Problémem také je, že otázka veřejné dopravy není vůbec  nijak řešena ani v akčním plánu města ani v plánu strategické Ten  se zaměřuje vlastně pouze na SWOT analýzu, který není zpracována do východisek v daných oblastech. Tak odbytý strategický polán města jsme ještě neměli!    (mm)  
CYKLOGLACESIS 2025
 Region Orlicko – Třebovsko jako hlavní organizátor připravuje na pátek 16. května 2025 ve spolupráci s městy Choceň, Lanškroun, Vysoké Mýto, Náchod, obcí Bačetín, Sdružením obcí Orlicko, DSO Regionem Orlické hory a s okresem kladským 23. ročník propagační spanilé jízdy CYKLO GLACENSIS 2025. Akce zahajuje cykloturistickou sezónu v česko-polském příhraničí a koná se s finanční podporou zúčastněných měst a regionů, Pardubického a Královéhradeckého kraje. Akce se koná pod společnou záštitou náměstka hejtmana Ladislava Valtra a radního Romana Línka. Na české straně startuje 9 týmů z českých měst, na straně polské 8 týmů z polských startovních měst. Společným cílem je polský Karlów. Zveme cyklistickou veřejnost k účasti. Součástí je stravování a ubytování v chatkách v rekreačním areálu Szczeliniec https://szczeli niec.pl. Na část trasy je zajištěna doprava včetně kol. Předběžná cena je 1200 Kč včetně účastnických triček.  Přihlášky na stravování, ubytování a účastnická trička posílejte do 10. 4. 2025 na adresu jana.stanko@centrum.cz.

Situaci v Borku je třeba urychleně řešit . Na tom se shodl jak Pavel Šotola, tak vládní zmocněnkyně Lucie Fuková

Největší vyloučenou lokalitou v Pardubickém kraji je sídliště Borek v České Třebové. V několika starých panelácích po sovětské armádě tu žije více než sedm set lidí, především Romů. Ještě donedávna tu chyběla jakákoliv komunální infrastruktura či sociální služby. To se ale začíná měnit. Prvním impulzem byl průzkum potřeb jednoho ze sociálně-ekonomicky ohrožených území, v tomto případě Českotřebovska, který zorganizoval Pardubický kraj spolu s Regionální rozvojovou agenturou (RRA). Nyní se nad dalšími plány sešli zástupci města, kraje a agentury a přizvali si i vládní zmocněnkyni pro záležitosti romské menšiny Lucii Fukovou.
Z průzkumu, který pro Pardubický kraj udělala Univerzita Pardubice, vyplynulo, že situaci na Borku musí Česká Třebová začít urychleně řešit, než jí přeroste přes hlavu. Město mezitím po dlouhých letech začalo s komunitním plánováním sociálních služeb, vytvořilo pracovní skupiny a začalo spolupracovat s Agenturou pro sociální začleňování. Umožnilo mu to i čerpat první dotace na tyto účely. Pardubický kraj spolu s Regionální rozvojovou agenturou angažoval odborníky, kteří chodili na Borku dům od domu, dveře od dveří a doptávali se, co lidem vadí a co by jim pomohlo. Souhrn zjištění ukazoval na větší problémy, než si kdo předtím dokázal představit.
„Postupně jsme oslovili neziskovky z okolí a domluvili jsme se se spolkem Naděje, že tady rozšíří své služby. Nyní tedy provozuje nízkoprahové centrum pro děti a mladé lidí od 10 do 19 let na Borku, se kterým nám pomáhá evropský grant. Další pobočku otevřeme i u základní školy Habrmanova, kde sice není vyloučená lokalita, ale kde je oblíbené místo trávení volného času mnoha dětí z města,“ uvedla místostarostka České Třebové Petra Válková. Ta se na Pardubický kraj obrátila také s žádosti o zavedení oborů nižšího odborného vzdělání na místní střední odborné škole, které by umožnily získat vzdělání mnoha dětem ze sídliště.
Vzít v potaz specifika rómské menšiny To podpořila i vládní zmocněnkyně Lucie Fuková: „Musíte tady vzít v potaz specifika romské menšiny a také postavení žen a dívek v romské rodině. Určitě bude dobré mít učební obory jak pro chlapce, tak i pro dívky. Musí to být ale v místě, zvláště dívky nechtějí rodiny nechat nikam dojíždět. Měli bychom ale také podpořit ty žáky a žákyně, kteří si chtějí udělat maturitu či vysokou školu, a nemají na to dostatečné podmínky.“
Novinkou je na sídlišti Borek multifunkční dětské hřiště, které vzniklo díky společnému financování včetně příspěvku Pardubického kraje. V současné době jde díky evropskému projektu do rekonstrukce i budova nízkoprahového centra, které muselo zatím přesídlit do náhradních prostor. „Stejně jsme většinou s klienty venku a na zimu by už mělo být vše zase hotové,“ podotkla vedoucí nízkoprahu  Pavlína Břeňová.
Pardubický kraj zde má další plány a podobná setkání umožnují vše propojit. „Udělalo se tu za krátký čas už hodně práce, a proto budeme chtít podpořit vznik další sociální služby pro děti a mládež, která naváže na evropský projekt. Určitě budeme jednat také o zařazení nových oborů na naši střední školu podle potřeb v území,“ řekl náměstek hejtmana Pavel Šotola. Kromě nízkoprahu jsou na sídlišti nyní také dvě asistentky kriminality, romský koordinátor, funguje tu například dluhová poradna a chystají se i projekty na finanční gramotnost. Někteří z obyvatel začali pilotně pracovat pro městskou firmu na údržbě zeleně a úklidu města.
Kromě řešení problémů vyloučené lokality na Borku má ale kraj za cíl zastavit také odliv talentů z území. Pomoci mají nadační fondy, jejichž zakladatelem bude Regionální rozvojová agentura. „V nich chceme sloučit prostředky kraje, města, významných firem či bankovních domů a vypisovat granty pro studenty potřebných oborů.  Ti budou dostávat stipendium, přitom budou průběžně spolupracovat s městem a po dokončení studia budou mít povinnost v území minimálně tři roky pracovat. Záleží ale také na samosprávách, jak jim budou schopné nabídnout bydlení,“ nastínila budoucí fungování nadace ředitelka RRA Klára  Štefančová.

Město pro byznys: Pardubice obhájily loňský triumf, Česká Třebová na druhém místě

V krajském kole výzkumu Město pro byznys 1. dubna 2025 Statutární město Pardubice po zásluze obhájilo titul Město pro byznys Pardubického kraje. Stojí za tím vyrovnaná úroveň v obou hlavních kategoriích srovnávacího výzkumu, tedy v podnikatelském prostředí i v přístupu veřejné správy. Druhé místo obsadila Česká Třebová a třetí Hlinsko. Výsledky zpracovává analytická agentura Datank, která hodnotí všechny obce s rozšířenou působností v České republice.
Pardubice se blýskly v testu elektronické komunikace Krajské město se může pyšnit vůbec nejvyšším počtem podnikatelů v přepočtu na 1000 obyvatel, přičemž jejich meziroční nárůst je zároveň v rámci Pardubického kraje vysoce nadprůměrný. Nízký index stáří je příslibem pro rozvoj podnikání také do budoucích let. V Pardubicích se dostatečně staví, alespoň o tom svědčí vysoce nadprůměrný počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel. Radnice umí čerpat dotace, svědčí o tom velmi vysoký podíl dotací na příjmech. Finanční prostředky města směřují nadprůměrně zejména do oblasti sportu a také do oblasti veřejné dopravy. Jako velice kvalitní z pohledu podnikatele byly vyhodnoceny webové stránky města, na kterých je vše podstatné pro komunikaci s veřejnou správou a řada dalších užitečných informací. Skvělého výsledku dosáhly Pardubice v mystery testování, které prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje, jak rychle a jak kvalitně na ně odpovídají živnostenské úřady. „Velmi mě to těší. Mám radost z toho, že se nám tento výzkum daří vyhrávat opakovaně. Je to důkazem, že tu máme kontinuitu vedení města a že město dělá maximum pro to, aby se tu byznysu a podnikatelské sféře dařilo. Nejen pro podnikatele města se stane aktuálně novinkou, že na webových stránkách bude z hlediska dostupnosti informací nově zaveden AI chatbot, který pomůže s vyhledáváním potřebných informací,“ říká primátor Pardubic Jan Nadrchal.
V České Třebové je hodně velkých firem, v Hlinsku zase živnostníků Stříbrná Česká Třebová se může pochlubit vysoce nadprůměrným počtem firem s více než 250 zaměstnanci v přepočtu na celkový počet firem. Ve městě je rovněž nadprůměrný počet dobíjecích stanic pro elektromobily v přepočtu na 1000 firem. V rámci Pardubického kraje nižší průměrná mzda může být lákadlem pro firmy, které například rozmýšlejí, kam umístit svoji výrobu. Radnice vynakládá nadprůměrné finanční prostředky zejména do oblasti kultury a do oblasti vzdělávání. Výborného výsledku dosáhlo město také v testu elektronické komunikace.
Stupně vítězů doplnilo Hlinsko, které se může pochlubit v rámci kraje vůbec nejvyšším počtem živnostníků v přepočtu na 1000 obyvatel. Město hodně investuje, alespoň o tom svědčí vysoce nadprůměrný podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích města. Peníze směřují nadprůměrně především do oblasti veřejné dopravy a do oblasti sociální péče. Radnice se snaží o otevřený přístup, což dokládá v regionu vůbec nejvyšší počet úředních hodin, během nichž si mohou podnikatelé, ale nejen oni, vyřídit vše potřebné.
 ***
Srovnávací výzkum Město pro byznys již osmnáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom. Zpracovatelem ratingu je CRIF.
Můžeme posoudit jaké bylo hodnocení města Česká Třebová v minulosti -  v roce 2013 - 2022  ZDE. Nejstarší hodnocení mám z roku 2010 ZDE. Tehdy se ještě dávaly také číselné hodnoty...

 

Burza práce pro osoby se zdravotním postižením
Organizace zabývající se problematikou zaměstnání osob se zdravotním postižením představí v Ústí nad Orlicí opět své služby. Především zaměstnavatelé vám zde poskytnou podrobné informace o pracovních místech a pracovních podmínkách. Ostatní organizace nabídnou poradenství a pomoc všem, kterým jejich zdravotní omezení brání najít vhodné zaměstnání. Burza proběhne dne 25. 4. 2025 od 8.30 do 11.00 hodin v prostorách Úřadu práce ČR, kontaktní pracoviště Ústí nad Orlicí, 17. listopadu 1394. Kontaktní osoba: Jana Zachařová, poradce pro OZP, Úřad práce ČR - kontaktní pracoviště Ústí nad Orlicí, 17. listopadu 1394, T: 950 172 439. E: jana.zacharova@uradprace.cz
 
Nová truhlářská dílna na SŠTD Gustava Habrmana na Skalce otevřena
Na Skalce proběhlo v úterý 1. dubna otevření nové truhlářské dílny, která vznikla ve spolupráci SŠTD Gustava Habrmana a společnosti TPR z nedaleké Litomyšle. Dílnu představujeme na sousedním obrázku vpravo.
Rekonstruovaná dílna byla doplněna o nové truhlářské stoly a skříňky na nářadí. Proběhla zde také výmalba stěn a nátěr podlahy. Již dříve prošel podobnou renovací také přilehlý kabinet.Ředitel Jan Kovář při otevření přivítal zástupce vedení města, zřizovatele školy, kterým je Pardubický kraj, společnosti TPR i partnerské školy z francouzského Bourge
 
Přestavba Svitavské nemocnice by měla začít na počátku příštího roku, ujistil zdravotníky hejtman
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický se v rámci svého výjezdu do Svitav setkal se zaměstnanci Svitavské nemocnice, které především informoval o pokračování přípravy projektu modernizace lůžkového fondu. Cílem projektu je vytvořit jedno místo příjmové ambulance a expektační lůžka, ale také nová lůžková oddělení interních a operačních oborů a poskytnout pacientům i zdravotníkům vyšší komfort při poskytování zdravotní péče. Jedná se o investici za částku přesahující jednu miliardu korun, kterou bude kraj financovat z vlastních zdrojů.
„Poté co jsme i díky výraznému příspěvku z evropských fondů dokončit velké stavby pavilonů centrálních urgentních příjmu v Pardubické a Orlickoústecké nemocnici, tak jsou Svitavy naší jednoznačnou prioritou z hlediska investiční činnosti. Projekt v předpokládané hodnotě přesahující jednu miliardu korun bude řešit de facto kompletní přeměnu celé nemocnice. V tuto chvíli děláme maximum proto, abychom zvládli celou investici financovat z krajského rozpočtu, jelikož z hlediska externích financí je optimistické, že bychom mohli získat přibližně 100 milionů korun,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že v tuto chvíli probíhá řízení o povolení záměru, které by mohlo být dokončeno v průběhu května. „Pokud vše půjde bez jakýchkoliv komplikací, tak bychom v průběhu září rádi zahájili výběrové řízení na zhotovitele s tím, že v prvním čtvrtletí příštího roku bychom rádi zahájili nultou etapu, kterou je úprava prostor bývalé prádelny, do které by se přesunula patologie z budovy C, která bude následně odstraněna,“ řekl hejtman Netolický.
Právě odstraněním budovy C vznikne prostor pro nový pavilon. Paralelně dojde v průběhu první části této etapy k odstranění budovy zdravotnické záchranné služby, jejíž nové sídlo by mělo být hotové ještě v letošním roce. Na uvolněném prostoru započne výstavba, která zahrne vybudování zcela nového lůžkového pavilonu, trafostanice a energocentra. Rekonstrukcí části stávající budovy A pak vznikne pavilon s centrálním příjmem, novými vyšetřovnami, expektačními lůžky a oddělením zobrazovacích metod. Na něj naváže oddělení ARO a JIP chirurgických a interních oborů, které byly zrekonstruovány v roce 2023.
Polepší si však také ostatní oddělení. Například dětské lůžkové oddělení získá dostatečnou prostorovou kapacitu, aby byl pobyt doprovodu dětského pacienta pohodlný jak pro rodiče, tak i pro personál. Porodnické oddělení by kromě nových prostor mělo získat i vlastní operační sál, takže rodičky už nebude nutné převážet v případě akutních problémů při porodu k operaci do jiné budovy.  V neposlední řadě se může na nové zázemí těšit i personál nemocnice. V novém pavilonu totiž vzniknou moderní šatny a zázemí pro více než dvě stovky zaměstnanců. Technické a technologické vybavení nové budovy zároveň splní nejen vysoké nároky na energetickou úspornost, ale zohlední i podmínky měnícího se klimatu. Součástí pavilonu totiž bude například fotovoltaická elektrárna a kogenerační jednotka pro kombinovanou výrobu tepla a elektrické energie.
Připravovanou investici kraje oceňuje také starosta Svitav a senátor David Šimek. „Dlouhodobě připravovaný projekt kraje má od samého počátku naši plnou podporu a je jednoznačným důkazem toho, že Svitavská nemocnice má na krajské mapě své pevné místo. Investice si musíme vážit o to více, že kraj nemá možnost, na rozdíl od projektů v Pardubicích a Ústí nad Orlicí, čerpat na přeměnu naší nemocnice výraznější evropské prostředky. Z pozice města budeme chtít pomáhat například se zajištěním odpovídajícího bytového fondu nebo školek a škol pro děti zaměstnanců,“ řekl starosta David Šimek.

      


  

Pozvánka na přednášku České křesťanské akademie

Milí přátelé,
dovolujeme si Vás pozvat na zajímavou a aktuální přednášku, která se zaměřuje na vliv moderních informačních technologií na naše děti. V době chytrých telefonů, sociálních sítí a online her je důležité vědět, jak děti v digitálním světě chránit, provázet a podpořit. Téma, které je dnes aktuálnější než kdy dřív, otevře diskuzi o přínosech i rizicích digitálního světa, ve kterém naše děti vyrůstají.
Přednáškou, která se uskuteční ve středu 9. dubna od 18:00 hodin v učebně č. 110 Českotřebovského gymnázia nás provede Mgr. Jaroslav Lainz, specialista na poruchy v chování dětí a dětskou psychiku.
Dozvíme se například:
- Jak moderní informační technologie ovlivňují vývoj dítěte
- Kolik času před obrazovkou mobilního telefonu, tabletu či počítače je ještě v pořádku
- Jaké aplikace a hry jsou vhodné pro různé věkové skupiny
- Jak posílit digitální gramotnost a online bezpečí našich dětí
- Jak nastavit zdravé hranice v používání informačních technologií
Součástí večera bude také prostor pro Vaše dotazy a sdílení zkušeností. Přijďte načerpat inspiraci, poznat praktické nástroje a diskutovat o výzvách, které dnešní digitální doba přináší. Pokud máte ve svém okolí přátele a známé, které by mohla tato přednáška s besedou zajímat, pozvěte je, prosím, také.
Těšíme se na Vaši účast.     Výbor místní skupiny České křesťanské akademie, Jiří Prokop




videa ČESKOTŘEBOVSKÉHO DENÍKU