ČD 96/2025 neděle 6. dubna 2025


Nové video Českotřebovského deníku sleduje třebovskou stopu v cenách města Litomyšl za rok 2024

Stanislav Vosyka  
Cena se uděluje jako poděkování a uznání za badatelskou činnost v oblasti obecných dějin města a dějin výstavnictví a výtvarné kultury v regionálním kontextu, které se věnoval v rámci působení v litomyšlském archivu a později v Městské galerii Litomyšl. Je také spoluautorem několika stěžejních publikací o historii našeho regionu.

 

Liliana Dvořáková -  15 let, bydlí v Němčicích,
reprezentuje DSC GYM Česká Třebová

 

Navštěvuje 9. třídu ZŠ do ZŠ v Litomyšli, proto je  její velký úspěch - bronz na Mistrovství světa v Abú Dhabí, rada města posoudila jako úspěch města Litomyšle a udělila jí plaketu za počin roku.  Na slavnostní ocenění přijel spolu s rodiči  také její trenér Janda. Pravidelně trénuje u nás v České Třebové a reprezentuje také českotřebovský oddíl DSC GYM.
Českotřebovský deník k tomu uvádí 30ti minutový dokument o slavnostním večeru udílení cen města Litomyšl, ve kterém je také zařazen promítaný medailonek Stanislava Vosyky. protože město Litomyšl za počin roku medailonky nevytváří, dotočili jsme ve spolupráci s trenérem Lukášem Jandou a Lili Dvořákovou ukázku o tom, jak je třeba tvrdě trénovat v oddílu brazilského jiu - jitsu a jak se tak vydat na cestu k úspěchům i na mistrovství světa...
 Odkaz na video ZDE

Festivalový koncert v Přívratu: Bendl & Bonifantes Pardubice

 V Přívratu v sále u Coufalů byl opět velký úspěch. Přívratský festivalový koncert byl stejně jako v minulých letech vynikající. Zásluhu na to mají letos sbory Bendl, v Přívratu vlastně domácí, a hostující mužský sbor Bonifantes z Pardubic.  V roli skutečně domácího účastníka  koncertu vystoupila uprostřed všeho dění znamenitá SEDMILETÁ houslistka Adéla Kučerová z Přívratu, a sklidila opravdu veliké ovace za své zpaměti přednesené skladby. A to vystoupila vlastně z tréninkových důvodů - chystá se na houslovou soutěž a potřebuje se "otrkat" na koncertu před veřejností. Tak nějak to nakonec dělají všichni, kteří před soutěžemi nebo talentovými zkouškami  vystupují na hudebních besídkách v naší Malé scéně, Opět je třeba hluboce smeknout před pořadateli z Přívratu, kteří dokážou vytvořit pro koncert  opravdu  přátelskou atmosféru. Všichni, kteří kdy v Přívratu vystupovali si to "U Coufalů" pochvalují a na pochvalu to bylo i nyní v sobotu 5. dubna.  V podvečerního koncertu  uvádím nějaké fotografie, zítra bude video, které dokáže popsat dění v sále daleko bezprostředněji.
 

  Aktuálně z České Třebové (i odjinud)    

CYKLOGLACESIS 2025
 Region Orlicko – Třebovsko jako hlavní organizátor připravuje na pátek 16. května 2025 ve spolupráci s městy Choceň, Lanškroun, Vysoké Mýto, Náchod, obcí Bačetín, Sdružením obcí Orlicko, DSO Regionem Orlické hory a s okresem kladským 23. ročník propagační spanilé jízdy CYKLO GLACENSIS 2025. Akce zahajuje cykloturistickou sezónu v česko-polském příhraničí a koná se s finanční podporou zúčastněných měst a regionů, Pardubického a Královéhradeckého kraje. Akce se koná pod společnou záštitou náměstka hejtmana Ladislava Valtra a radního Romana Línka. Na české straně startuje 9 týmů z českých měst, na straně polské 8 týmů z polských startovních měst. Společným cílem je polský Karlów. Zveme cyklistickou veřejnost k účasti. Součástí je stravování a ubytování v chatkách v rekreačním areálu Szczeliniec https://szczeli niec.pl. Na část trasy je zajištěna doprava včetně kol. Předběžná cena je 1200 Kč včetně účastnických triček.  Přihlášky na stravování, ubytování a účastnická trička posílejte do 10. 4. 2025 na adresu jana.stanko@centrum.cz.

Situaci v Borku je třeba urychleně řešit . Na tom se shodl jak Pavel Šotola, tak vládní zmocněnkyně Lucie Fuková

Největší vyloučenou lokalitou v Pardubickém kraji je sídliště Borek v České Třebové. V několika starých panelácích po sovětské armádě tu žije více než sedm set lidí, především Romů. Ještě donedávna tu chyběla jakákoliv komunální infrastruktura či sociální služby. To se ale začíná měnit. Prvním impulzem byl průzkum potřeb jednoho ze sociálně-ekonomicky ohrožených území, v tomto případě Českotřebovska, který zorganizoval Pardubický kraj spolu s Regionální rozvojovou agenturou (RRA). Nyní se nad dalšími plány sešli zástupci města, kraje a agentury a přizvali si i vládní zmocněnkyni pro záležitosti romské menšiny Lucii Fukovou.
Z průzkumu, který pro Pardubický kraj udělala Univerzita Pardubice, vyplynulo, že situaci na Borku musí Česká Třebová začít urychleně řešit, než jí přeroste přes hlavu. Město mezitím po dlouhých letech začalo s komunitním plánováním sociálních služeb, vytvořilo pracovní skupiny a začalo spolupracovat s Agenturou pro sociální začleňování. Umožnilo mu to i čerpat první dotace na tyto účely. Pardubický kraj spolu s Regionální rozvojovou agenturou angažoval odborníky, kteří chodili na Borku dům od domu, dveře od dveří a doptávali se, co lidem vadí a co by jim pomohlo. Souhrn zjištění ukazoval na větší problémy, než si kdo předtím dokázal představit.
„Postupně jsme oslovili neziskovky z okolí a domluvili jsme se se spolkem Naděje, že tady rozšíří své služby. Nyní tedy provozuje nízkoprahové centrum pro děti a mladé lidí od 10 do 19 let na Borku, se kterým nám pomáhá evropský grant. Další pobočku otevřeme i u základní školy Habrmanova, kde sice není vyloučená lokalita, ale kde je oblíbené místo trávení volného času mnoha dětí z města,“ uvedla místostarostka České Třebové Petra Válková. Ta se na Pardubický kraj obrátila také s žádosti o zavedení oborů nižšího odborného vzdělání na místní střední odborné škole, které by umožnily získat vzdělání mnoha dětem ze sídliště.
Vzít v potaz specifika rómské menšiny To podpořila i vládní zmocněnkyně Lucie Fuková: „Musíte tady vzít v potaz specifika romské menšiny a také postavení žen a dívek v romské rodině. Určitě bude dobré mít učební obory jak pro chlapce, tak i pro dívky. Musí to být ale v místě, zvláště dívky nechtějí rodiny nechat nikam dojíždět. Měli bychom ale také podpořit ty žáky a žákyně, kteří si chtějí udělat maturitu či vysokou školu, a nemají na to dostatečné podmínky.“
Novinkou je na sídlišti Borek multifunkční dětské hřiště, které vzniklo díky společnému financování včetně příspěvku Pardubického kraje. V současné době jde díky evropskému projektu do rekonstrukce i budova nízkoprahového centra, které muselo zatím přesídlit do náhradních prostor. „Stejně jsme většinou s klienty venku a na zimu by už mělo být vše zase hotové,“ podotkla vedoucí nízkoprahu  Pavlína Břeňová.
Pardubický kraj zde má další plány a podobná setkání umožnují vše propojit. „Udělalo se tu za krátký čas už hodně práce, a proto budeme chtít podpořit vznik další sociální služby pro děti a mládež, která naváže na evropský projekt. Určitě budeme jednat také o zařazení nových oborů na naši střední školu podle potřeb v území,“ řekl náměstek hejtmana Pavel Šotola. Kromě nízkoprahu jsou na sídlišti nyní také dvě asistentky kriminality, romský koordinátor, funguje tu například dluhová poradna a chystají se i projekty na finanční gramotnost. Někteří z obyvatel začali pilotně pracovat pro městskou firmu na údržbě zeleně a úklidu města.
Kromě řešení problémů vyloučené lokality na Borku má ale kraj za cíl zastavit také odliv talentů z území. Pomoci mají nadační fondy, jejichž zakladatelem bude Regionální rozvojová agentura. „V nich chceme sloučit prostředky kraje, města, významných firem či bankovních domů a vypisovat granty pro studenty potřebných oborů.  Ti budou dostávat stipendium, přitom budou průběžně spolupracovat s městem a po dokončení studia budou mít povinnost v území minimálně tři roky pracovat. Záleží ale také na samosprávách, jak jim budou schopné nabídnout bydlení,“ nastínila budoucí fungování nadace ředitelka RRA Klára  Štefančová.

Město pro byznys: Pardubice obhájily loňský triumf, Česká Třebová na druhém místě

V krajském kole výzkumu Město pro byznys 1. dubna 2025 Statutární město Pardubice po zásluze obhájilo titul Město pro byznys Pardubického kraje. Stojí za tím vyrovnaná úroveň v obou hlavních kategoriích srovnávacího výzkumu, tedy v podnikatelském prostředí i v přístupu veřejné správy. Druhé místo obsadila Česká Třebová a třetí Hlinsko. Výsledky zpracovává analytická agentura Datank, která hodnotí všechny obce s rozšířenou působností v České republice.
Pardubice se blýskly v testu elektronické komunikace Krajské město se může pyšnit vůbec nejvyšším počtem podnikatelů v přepočtu na 1000 obyvatel, přičemž jejich meziroční nárůst je zároveň v rámci Pardubického kraje vysoce nadprůměrný. Nízký index stáří je příslibem pro rozvoj podnikání také do budoucích let. V Pardubicích se dostatečně staví, alespoň o tom svědčí vysoce nadprůměrný počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel. Radnice umí čerpat dotace, svědčí o tom velmi vysoký podíl dotací na příjmech. Finanční prostředky města směřují nadprůměrně zejména do oblasti sportu a také do oblasti veřejné dopravy. Jako velice kvalitní z pohledu podnikatele byly vyhodnoceny webové stránky města, na kterých je vše podstatné pro komunikaci s veřejnou správou a řada dalších užitečných informací. Skvělého výsledku dosáhly Pardubice v mystery testování, které prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje, jak rychle a jak kvalitně na ně odpovídají živnostenské úřady. „Velmi mě to těší. Mám radost z toho, že se nám tento výzkum daří vyhrávat opakovaně. Je to důkazem, že tu máme kontinuitu vedení města a že město dělá maximum pro to, aby se tu byznysu a podnikatelské sféře dařilo. Nejen pro podnikatele města se stane aktuálně novinkou, že na webových stránkách bude z hlediska dostupnosti informací nově zaveden AI chatbot, který pomůže s vyhledáváním potřebných informací,“ říká primátor Pardubic Jan Nadrchal.
V České Třebové je hodně velkých firem, v Hlinsku zase živnostníků Stříbrná Česká Třebová se může pochlubit vysoce nadprůměrným počtem firem s více než 250 zaměstnanci v přepočtu na celkový počet firem. Ve městě je rovněž nadprůměrný počet dobíjecích stanic pro elektromobily v přepočtu na 1000 firem. V rámci Pardubického kraje nižší průměrná mzda může být lákadlem pro firmy, které například rozmýšlejí, kam umístit svoji výrobu. Radnice vynakládá nadprůměrné finanční prostředky zejména do oblasti kultury a do oblasti vzdělávání. Výborného výsledku dosáhlo město také v testu elektronické komunikace.
Stupně vítězů doplnilo Hlinsko, které se může pochlubit v rámci kraje vůbec nejvyšším počtem živnostníků v přepočtu na 1000 obyvatel. Město hodně investuje, alespoň o tom svědčí vysoce nadprůměrný podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích města. Peníze směřují nadprůměrně především do oblasti veřejné dopravy a do oblasti sociální péče. Radnice se snaží o otevřený přístup, což dokládá v regionu vůbec nejvyšší počet úředních hodin, během nichž si mohou podnikatelé, ale nejen oni, vyřídit vše potřebné.
 ***
Srovnávací výzkum Město pro byznys již osmnáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom. Zpracovatelem ratingu je CRIF.
Můžeme posoudit jaké bylo hodnocení města Česká Třebová v minulosti -  v roce 2013 - 2022  ZDE. Nejstarší hodnocení mám z roku 2010 ZDE. Tehdy se ještě dávaly také číselné hodnoty...

 

Burza práce pro osoby se zdravotním postižením
Organizace zabývající se problematikou zaměstnání osob se zdravotním postižením představí v Ústí nad Orlicí opět své služby. Především zaměstnavatelé vám zde poskytnou podrobné informace o pracovních místech a pracovních podmínkách. Ostatní organizace nabídnou poradenství a pomoc všem, kterým jejich zdravotní omezení brání najít vhodné zaměstnání. Burza proběhne dne 25. 4. 2025 od 8.30 do 11.00 hodin v prostorách Úřadu práce ČR, kontaktní pracoviště Ústí nad Orlicí, 17. listopadu 1394. Kontaktní osoba: Jana Zachařová, poradce pro OZP, Úřad práce ČR - kontaktní pracoviště Ústí nad Orlicí, 17. listopadu 1394, T: 950 172 439. E: jana.zacharova@uradprace.cz
 
Nová truhlářská dílna na SŠTD Gustava Habrmana na Skalce otevřena
Na Skalce proběhlo v úterý 1. dubna otevření nové truhlářské dílny, která vznikla ve spolupráci SŠTD Gustava Habrmana a společnosti TPR z nedaleké Litomyšle. Dílnu představujeme na sousedním obrázku vpravo.
Rekonstruovaná dílna byla doplněna o nové truhlářské stoly a skříňky na nářadí. Proběhla zde také výmalba stěn a nátěr podlahy. Již dříve prošel podobnou renovací také přilehlý kabinet.Ředitel Jan Kovář při otevření přivítal zástupce vedení města, zřizovatele školy, kterým je Pardubický kraj, společnosti TPR i partnerské školy z francouzského Bourge
Debaty ministra školství se starosty o změně financování ve školství, měly přijít před rokem, říká radní Kozel

Ministr školství Mikuláš Bek navštívil Pardubický kraj, kde se setkal s řediteli škol a starosty obcí. Hlavním tématem bylo přesunutí financování nepedagogických pracovníků zajišťovaného dosud státem na zřizovatele škol. Krajský radní Josef Kozel, který se ministerského programu zúčastnil, dlouhodobě tyto nesystematické změny ve školství odmítá.
Jedním z aktuálních témat, které ministr během své návštěvy otevřel, byl převod odpovědnosti za financování nepedagogických pracovníků, jako jsou kuchařky, uklízečky, školníci na zřizovatele škol – obce a kraje. Podle Beka je převod financování na zřizovatele nezbytným krokem, ale musí být proveden tak, aby nedošlo k destabilizaci školního systému. „Velmi mne mrzí, že debata s řediteli škol a starosty obcí probíhá až nyní, kdy už jsme všichni pod tlakem rozhodnutí Poslanecké sněmovny a nařízení vlády o změně způsobu financování. Diskuze, která mohla mít kdysi reálný základ a smysl, měla probíhat minimálně rok zpátky. Jsem přesvědčen, že školství v Pardubickém kraji bude i přes všechny připravované změny ze strany státu nadále silné, kvalitní a přístupné pro každého a zaměstnanci škol se nemusí bát změn ve financování, kraj je v tom nenechá," uvedl krajský radní pro oblast školství Josef Kozel, který ujistil, že Pardubický kraj dělá vše pro to, aby i malé obce nebyly vrženy do této situace bez metodické podpory. Kraj je připraven pomoci nejen vlastním školám, které zřizuje, ale také obcím, jakožto zřizovatelům základních a mateřských škol.
Změny ve financování neovlivní každodenní provoz škol
Radní Kozel také zdůraznil, že změny v chodu školství nebudou mít negativní dopad na každodenní provoz škol. „Školy se ze dne na den nezmění, pouze dojde změně ve způsobu financování. Slabým místem je jednoznačně krátký čas na přípravu. Obce musí aktivně mobilizovat všechny své síly, aby zajistily hladký přechod financování a aby se školám podařilo co nejsnáze přejít na nový systém. Je důležité, aby obce naslouchaly svým ředitelům a aby se převod finančních prostředků od 1. ledna provedl co nejsnáze, bez problémů v běžných administrativních procesech,“ vysvětlil radní Kozel. „Rád bych také uklidnil všechny nepedagogické pracovníky ve školách, že se nestanou zaměstnanci obcí. Nadále budou zaměstnanci škol, pouze financování jejich platů přejde na zřizovatele, tedy na obce nebo města,“ doplnil Kozel, podle kterého jsou různé debaty způsobené špatnou komunikací ministerstva ke všem klíčovým hráčům.
Venkovní učebna v Křenově jako inspirace pro obce
Ministr školství Mikuláš Bek spolu s radním Kozlem také navštívil Křenov, kde obec v rámci základní školy realizovala projekt venkovní učebny. „Je to opravdu inspirativní a zaslouží si uznání. Obec to může využívat nejen pro svou základní školu, ale jak nám bylo sděleno, už je to využíváno i pro vzdělávání seniorů a další komunitní aktivity. Křenov tím získal opravdu velký bonus a tento projekt může sloužit jako inspirace pro další obce v našem kraji,“ řekl Kozel.

Kuželkáři po dobrém výkonu vyhráli v Hořicích  a  dvě kola před koncem vedou tabulku III. ligy


Vzpomínka
 
 
 
A lesy stále šumí,
které jsi měl rád
 
Tvůj hlas ztratil,
úsměv vitr vzal
 
Stromy rostou
a kytky stále voní,
jen ten kdo zažil,
porozumí....

 

 
 
Dne 12. června uplyne 10 let nás navždy opustil milý manžel,
milující táta a dědeček, dobrý kamarád, pan Zdeněk Rousek.
Nic z toho hezkého, co pro nás vykonal, se neztratilo.
Vše zůstává v našich srdcích a vzpomínkách.
Marie, manželka, Hana a Zdena - dcery s rodinami.

      

Kraj a Ministerstvo obrany bude dále spolupracovat, aby nedocházelo ke znehodnocování unikátní linie opevnění

hejtman Pardubického kraje Martin Netolický jednal na Ministerstvu obrany České republiky o majetkových převodech objektů lehkého a těžkého opevnění v rámci Pardubického kraje. Hlavním cílem kraje dlouhodobě je, aby nedocházelo ke znehodnocování unikátní linie opevnění. Na základě jednání s Ministerstvem obrany by mělo vzniknout memorandum o vzájemné spolupráci tak, aby byly v rámci majetkového převodu upřednostněny žádosti místních samospráv či kraje.
„V rámci ochrany objektů lehkého a těžkého opevnění v celé příhraniční oblasti nejen na Králicku řešíme paralelně několik navzájem provázaných aktivit, jejichž hlavním cílem je uchování unikátního opevnění ve stavu bez neodborných zásahů. Tou první je snaha o prohlášení krajinné památkové zóny, do které by mělo spadat přibližně 250 objektů lehkého a těžkého opevnění na katastrech devíti obcí v širším regionu Králicka. Dalším krokem je záměr nechat prohlásit tvrz Bouda za národní kulturní památku, protože podle našeho názoru zcela jednoznačně objekt splňuje parametry, které má Ministerstvo kultury v rámci letošního legislativního plánu nastavené. Jedná se především o zásadní vztah k české státnosti a významným dějinným událostem. To vše Bouda, která je od roku 1995 kulturní památkou, jednoznačně splňuje,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který na toto téma bude na konci dubna jednat s ředitelkou Národního památkového ústavu Naděždou Goryczkovou.
Na základě spolupráce s Ministerstvem obrany byly pozastaveny převody do soukromého vlastnictví. Resort tak jedná s obcemi, na jejichž katastru se objekty nachází. „Po dohodě s Ministerstvem obrany připravíme memorandum, které by mělo definovat další spolupráci a postup v rámci převodu jednotlivých objektů. Ideálním stavem samozřejmě je, aby byly tyto objekty ve vlastnictví místních samospráv či kraje, což je případ tvrze Bouda. Není určitě záměrem, aby ve všech objektech vznikala muzea, ale chceme jednoznačně uchování linie ve stavu, který není využíván neodborně. I konzervaci objektů považujeme za vhodný způsob uchování například s vytvořením naučné stezky,“ řekl hejtman.

 

  

Pozvánka na přednášku České křesťanské akademie

Milí přátelé,
dovolujeme si Vás pozvat na zajímavou a aktuální přednášku, která se zaměřuje na vliv moderních informačních technologií na naše děti. V době chytrých telefonů, sociálních sítí a online her je důležité vědět, jak děti v digitálním světě chránit, provázet a podpořit. Téma, které je dnes aktuálnější než kdy dřív, otevře diskuzi o přínosech i rizicích digitálního světa, ve kterém naše děti vyrůstají.
Přednáškou, která se uskuteční ve středu 9. dubna od 18:00 hodin v učebně č. 110 Českotřebovského gymnázia nás provede Mgr. Jaroslav Lainz, specialista na poruchy v chování dětí a dětskou psychiku.
Dozvíme se například:
- Jak moderní informační technologie ovlivňují vývoj dítěte
- Kolik času před obrazovkou mobilního telefonu, tabletu či počítače je ještě v pořádku
- Jaké aplikace a hry jsou vhodné pro různé věkové skupiny
- Jak posílit digitální gramotnost a online bezpečí našich dětí
- Jak nastavit zdravé hranice v používání informačních technologií
Součástí večera bude také prostor pro Vaše dotazy a sdílení zkušeností. Přijďte načerpat inspiraci, poznat praktické nástroje a diskutovat o výzvách, které dnešní digitální doba přináší. Pokud máte ve svém okolí přátele a známé, které by mohla tato přednáška s besedou zajímat, pozvěte je, prosím, také.
Těšíme se na Vaši účast.     Výbor místní skupiny České křesťanské akademie, Jiří Prokop


videa ČESKOTŘEBOVSKÉHO DENÍKU