ČD 98/2025 úterý 8. dubna 2025


Patří Česká Třebová mezi ohrožené regiony?

V řadě hodnocení ji patří naopak přední místa!

Patříme sem nebo nepatříme?  Využijme, než na to přijdou !

Česká Třebová byla zařazena mezi hospodářsky a sociálně ohrožené regiony, spolu s územím bývalých Sudet, tedy  Svitavska, Moravskotřebovska a také Králicka. Byla k tomu ve Svitavách dokonce celostátní konference, kde bylo konstatováno, že Česká Třebová se ostatním takovým územím nepodobá - nebyla po válce dosídlena a její obyvatelé mají ke svému městu a jeho historii hluboký vztah. Byl charakterizován sloganem "Česká Třebová malá, ale naše", tak podobným k tomu, který popisuje situaci ve státě v roce 1938 po odstoupení Sudet. Tehdy  se zase uvádělo "Republika malá, ale naše" (a byly tak vydané i mapy této "druhé" tedy Česko-slovenské republiky).  Jenže i to má mouchy, např. Lanškrounsko jako dosídlený region přece do ohrožených území nepatří. O začlenění svědčí ovšem objektivní statistiky: roste průměrné stáří obyvatel, rodí se málo dětí, klesá počet obyvatel, mladí odchází z města za lepším, jsou zde nižší mzdy, menší podíl vysokoškolsky vzdělaných atd...  VÍCE ZDE
 
Koncerty v Přívratu v letech 2024 a 2023 a 2022   (koncert 2025 byl po opravě technických problémů obnoven)
     

S restaurací Javorka je už ámen....

CYKLOGLACESIS 2025
 Region Orlicko – Třebovsko jako hlavní organizátor připravuje na pátek 16. května 2025 ve spolupráci s městy Choceň, Lanškroun, Vysoké Mýto, Náchod, obcí Bačetín, Sdružením obcí Orlicko, DSO Regionem Orlické hory a s okresem kladským 23. ročník propagační spanilé jízdy CYKLO GLACENSIS 2025. Akce zahajuje cykloturistickou sezónu v česko-polském příhraničí a koná se s finanční podporou zúčastněných měst a regionů, Pardubického a Královéhradeckého kraje. Akce se koná pod společnou záštitou náměstka hejtmana Ladislava Valtra a radního Romana Línka. Na české straně startuje 9 týmů z českých měst, na straně polské 8 týmů z polských startovních měst. Společným cílem je polský Karlów. Zveme cyklistickou veřejnost k účasti. Součástí je stravování a ubytování v chatkách v rekreačním areálu Szczeliniec https://szczeli niec.pl. Na část trasy je zajištěna doprava včetně kol. Předběžná cena je 1200 Kč včetně účastnických triček.  Přihlášky na stravování, ubytování a účastnická trička posílejte do 10. 4. 2025 na adresu jana.stanko@centrum.cz.

Program na podporu venkovských prodejen pokračuje

Rada Pardubického kraje na svém pondělním jednání schválila poskytnutí finančních prostředků z Programu na podporu provozu venkovských prodejen za rok 2024 Ministerstva průmyslu a obchodu ČR s názvem Obchůdek 2021+. Celkově bylo pro kraj alokováno 3,8 milionu korun. Vedle tohoto státem zajišťovaného dotačního programu kraj již od roku 2009 podporuje udržení venkovských prodejen v rámci vlastního Programu obnovy venkova.
„Státem vyhlašovaný dotační program Obchůdek 2021+ je určen subjektům, které provozují maloobchodní prodejnu v obci do 1 000 obyvatel, nebo v obci do 3 000 obyvatel, jejíž místní části mají do 1.000 obyvatel. Maximální podpora činí až 130 tisíc korun s tím, že na náš kraj byla alokována částka 3,8 milionu korun. Parametry dotace jsou odlišné od naší dotace v rámci Programu obnovy venkova a není možné žádat do obou zároveň. O tom, že v regionu je velký zájem o zachování prodejen, svědčí fakt, že nám dorazilo 56 žádostí v celkovém požadovaném objemu podpory 7,1 milionu korun. Proto jsme byli nuceni výši dotace na jednoho žadatele upravit na 69 033 korun,“ uvedl krajský radní pro venkov, zemědělství a životní prostředí Miroslav Krčil.
Podle radního Krčila roste zájem také o krajský dotační program, který byl poprvé vyhlášen již v roce 2009 a Pardubický kraj tak byl prvním regionem, který zavedl systematickou podporu pro udržení venkovských prodejen. „Celkový počet žádostí, ale také požadavek na finanční krytí z krajského rozpočtu narůstá. Pro rok 2025 bylo podáno v rámci krajského programu celkem 102 žádostí s celkovým požadavkem na dotaci přesahujícím devět milionů korun. Například v roce 2020 to bylo 98 žádostí s dotací 5,3 milionů korun. Téměř dvojnásobný nárůst požadované částky je mimo jiné způsobený zavedením motivační složky při rozšíření nabídky regionálních produktů v rámci jednotlivých segmentů. Maximální výše dotace v hodnotě 120 tisíc korun tak může být navýšena o 10 až 40 tisíc korun. Tímto benefitem se snažíme ve větší míře dostávat regionální produkty do našich prodejen a tím i ke spotřebitelům,“ uvedl radní Krčil.

V Pardubickém kraji pokračuje výstavba moderních výjezdových základen ZZS

Záchranářům přinesou lepší podmínky pro jejich náročnou práci. Nové objekty nejenže zlepší zázemí, ale také umožní efektivnější výjezdy díky snadnější dostupnosti hlavních silničních tahů a lepšímu napojení na obchvaty měst.
Ve Svitavách roste dvoupodlažní novostavba, pro dvě posádky RZP a jednu posádku RV Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje (ZZS PK). Budova zahrnuje garáže se šesti garážovými místy pro sanitní vozidla a vozidla RV a jedno garážové mycí místo pro běžnou údržbu. Základna bude v provozu 24 hodin denně. Součástí objektu bude zároveň školicí středisko. V Litomyšli vzniká jednopodlažní novostavba se dvěma garážovými místy, určená pro jednu výjezdovou posádku v nepřetržitém provozu.
Součástí obou budov jsou také společné provozní místnosti s kuchyňským koutem, šatny, odpočinkové místnosti pro řidiče, záchranáře a lékaře, dezinfekční místnosti, sklad zdravotnického materiálu a léků, sociální zařízení a technické místnosti. V obou lokalitách už jsou hotové hrubé stavby, včetně střech. Instalují se rozvody elektřiny, vody a vzduchu. Stavbaři montují otvorové výplně a garážová vrata. V přípravě je i pokládka podlah.
Na financování staveb se podílí evropské dotace, které pokrývají většinu nákladů. „V rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) jsme získali 85 procent způsobilých výdajů na obě stavby. U Svitav to představuje téměř 61 milionů korun, u Litomyšle pak 32 milionů korun. Plánované celkové výdaje na výstavbu a pořízení vnitřního vybavení činí 83 milionů korun v případě Svitav a 46 milionů korun v Litomyšli,“ uvedl 1. náměstek hejtmana pro oblast investic Dušan Salfický.
„Obě stavby jsou pro naši zdravotnickou záchrannou službu klíčové. Ve Svitavách umožní další rozvoj nemocnice, v Litomyšli zase zajistí lepší napojení na silniční síť a rychlejší dostupnost péče. Záchranáři zde navíc získají moderní zázemí odpovídající současným standardům, jako jsou vhodné prostory pro manipulaci se zdravotnickým materiálem, stejně tak odpovídající šatny, hygienické zázemí, prostor pro odpočinek, školení a trénink,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Pavel Štefka. Na fotografii vizualizace základny Litomyšl. Tak podobně může vypadat také ta buducí českotřebovská základna ZZS....
Jedním z hlavních důvodů přestěhování základen je zlepšení výjezdových časů. Současné stanoviště v centrech měst komplikuje doprava a frekventované křižovatky. „Nová základna ve Svitavách se staví přímo u okružní křižovatky na obchvatu města, v Litomyšli se přesouváme z rušného prostoru u nemocnice, kde sídlí i hasiči. Tento krok přispěje k rychlejším výjezdům a zajištění dojezdových časů, například při nehodách na budované dálnici D35,“ doplnil 1. náměstek hejtmana pro oblast investic Dušan Salfický.
Stavba základny v Litomyšli by měla být dokončena 2. 8. 2025, ve Svitavách do 31. 3. 2026. Zprovoznění obou základen se předpokládá zhruba 3 měsíce po dokončení stavby.
Pardubický kraj v posledních letech vybudoval několik moderních výjezdových základen, například v Chrudimi, Holicích, Vysokém Mýtě, Seči či Moravské Třebové. Všechny mají jednotný design, který je rozpoznatelný a přizpůsobený specifickým podmínkám dané lokality. Do této chvíle je po celém území našeho kraje rozmístěno celkem 18 výjezdových základen ZZS.

Burza práce pro osoby se zdravotním postižením

Organizace zabývající se problematikou zaměstnání osob se zdravotním postižením představí v Ústí nad Orlicí opět své služby. Především zaměstnavatelé vám zde poskytnou podrobné informace o pracovních místech a pracovních podmínkách. Ostatní organizace nabídnou poradenství a pomoc všem, kterým jejich zdravotní omezení brání najít vhodné zaměstnání. Burza proběhne dne 25. 4. 2025 od 8.30 do 11.00 hodin v prostorách Úřadu práce ČR, kontaktní pracoviště Ústí nad Orlicí, 17. listopadu 1394. Kontaktní osoba: Jana Zachařová, poradce pro OZP, Úřad práce ČR - kontaktní pracoviště Ústí nad Orlicí, 17. listopadu 1394, T: 950 172 439. E: jana.zacharova@uradprace.cz
 
Debaty ministra školství se starosty o změně financování ve školství, měly přijít před rokem, říká radní Kozel

Ministr školství Mikuláš Bek navštívil Pardubický kraj, kde se setkal s řediteli škol a starosty obcí. Hlavním tématem bylo přesunutí financování nepedagogických pracovníků zajišťovaného dosud státem na zřizovatele škol. Krajský radní Josef Kozel, který se ministerského programu zúčastnil, dlouhodobě tyto nesystematické změny ve školství odmítá.
Jedním z aktuálních témat, které ministr během své návštěvy otevřel, byl převod odpovědnosti za financování nepedagogických pracovníků, jako jsou kuchařky, uklízečky, školníci na zřizovatele škol – obce a kraje. Podle Beka je převod financování na zřizovatele nezbytným krokem, ale musí být proveden tak, aby nedošlo k destabilizaci školního systému. „Velmi mne mrzí, že debata s řediteli škol a starosty obcí probíhá až nyní, kdy už jsme všichni pod tlakem rozhodnutí Poslanecké sněmovny a nařízení vlády o změně způsobu financování. Diskuze, která mohla mít kdysi reálný základ a smysl, měla probíhat minimálně rok zpátky. Jsem přesvědčen, že školství v Pardubickém kraji bude i přes všechny připravované změny ze strany státu nadále silné, kvalitní a přístupné pro každého a zaměstnanci škol se nemusí bát změn ve financování, kraj je v tom nenechá," uvedl krajský radní pro oblast školství Josef Kozel, který ujistil, že Pardubický kraj dělá vše pro to, aby i malé obce nebyly vrženy do této situace bez metodické podpory. Kraj je připraven pomoci nejen vlastním školám, které zřizuje, ale také obcím, jakožto zřizovatelům základních a mateřských škol.
Změny ve financování neovlivní každodenní provoz škol
Radní Kozel také zdůraznil, že změny v chodu školství nebudou mít negativní dopad na každodenní provoz škol. „Školy se ze dne na den nezmění, pouze dojde změně ve způsobu financování. Slabým místem je jednoznačně krátký čas na přípravu. Obce musí aktivně mobilizovat všechny své síly, aby zajistily hladký přechod financování a aby se školám podařilo co nejsnáze přejít na nový systém. Je důležité, aby obce naslouchaly svým ředitelům a aby se převod finančních prostředků od 1. ledna provedl co nejsnáze, bez problémů v běžných administrativních procesech,“ vysvětlil radní Kozel. „Rád bych také uklidnil všechny nepedagogické pracovníky ve školách, že se nestanou zaměstnanci obcí. Nadále budou zaměstnanci škol, pouze financování jejich platů přejde na zřizovatele, tedy na obce nebo města,“ doplnil Kozel, podle kterého jsou různé debaty způsobené špatnou komunikací ministerstva ke všem klíčovým hráčům.
Venkovní učebna v Křenově jako inspirace pro obce
Ministr školství Mikuláš Bek spolu s radním Kozlem také navštívil Křenov, kde obec v rámci základní školy realizovala projekt venkovní učebny. „Je to opravdu inspirativní a zaslouží si uznání. Obec to může využívat nejen pro svou základní školu, ale jak nám bylo sděleno, už je to využíváno i pro vzdělávání seniorů a další komunitní aktivity. Křenov tím získal opravdu velký bonus a tento projekt může sloužit jako inspirace pro další obce v našem kraji,“ řekl Kozel.

Vzpomínka
 
A lesy stále šumí,
které jsi měl rád
 
Tvůj hlas ztratil,
úsměv vitr vzal
 
Stromy rostou
a kytky stále voní,
jen ten kdo zažil,
porozumí....

 

Dne 12. června uplyne 10 let nás navždy opustil milý manžel,
milující táta a dědeček, dobrý kamarád,
pan Zdeněk Rousek.
Nic z toho hezkého, co pro nás vykonal, se neztratilo.
Vše zůstává v našich srdcích a vzpomínkách.
Marie, manželka, Hana a Zdena - dcery s rodinami.

      

Kraj a Ministerstvo obrany bude dále spolupracovat, aby nedocházelo ke znehodnocování unikátní linie opevnění

hejtman Pardubického kraje Martin Netolický jednal na Ministerstvu obrany České republiky o majetkových převodech objektů lehkého a těžkého opevnění v rámci Pardubického kraje. Hlavním cílem kraje dlouhodobě je, aby nedocházelo ke znehodnocování unikátní linie opevnění. Na základě jednání s Ministerstvem obrany by mělo vzniknout memorandum o vzájemné spolupráci tak, aby byly v rámci majetkového převodu upřednostněny žádosti místních samospráv či kraje.
„V rámci ochrany objektů lehkého a těžkého opevnění v celé příhraniční oblasti nejen na Králicku řešíme paralelně několik navzájem provázaných aktivit, jejichž hlavním cílem je uchování unikátního opevnění ve stavu bez neodborných zásahů. Tou první je snaha o prohlášení krajinné památkové zóny, do které by mělo spadat přibližně 250 objektů lehkého a těžkého opevnění na katastrech devíti obcí v širším regionu Králicka. Dalším krokem je záměr nechat prohlásit tvrz Bouda za národní kulturní památku, protože podle našeho názoru zcela jednoznačně objekt splňuje parametry, které má Ministerstvo kultury v rámci letošního legislativního plánu nastavené. Jedná se především o zásadní vztah k české státnosti a významným dějinným událostem. To vše Bouda, která je od roku 1995 kulturní památkou, jednoznačně splňuje,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který na toto téma bude na konci dubna jednat s ředitelkou Národního památkového ústavu Naděždou Goryczkovou.
Na základě spolupráce s Ministerstvem obrany byly pozastaveny převody do soukromého vlastnictví. Resort tak jedná s obcemi, na jejichž katastru se objekty nachází. „Po dohodě s Ministerstvem obrany připravíme memorandum, které by mělo definovat další spolupráci a postup v rámci převodu jednotlivých objektů. Ideálním stavem samozřejmě je, aby byly tyto objekty ve vlastnictví místních samospráv či kraje, což je případ tvrze Bouda. Není určitě záměrem, aby ve všech objektech vznikala muzea, ale chceme jednoznačně uchování linie ve stavu, který není využíván neodborně. I konzervaci objektů považujeme za vhodný způsob uchování například s vytvořením naučné stezky,“ řekl hejtman.

 

  

Pozvánka na přednášku České křesťanské akademie 9. dubna v 18:00

Milí přátelé,
dovolujeme si Vás pozvat na zajímavou a aktuální přednášku, která se zaměřuje na vliv moderních informačních technologií na naše děti. V době chytrých telefonů, sociálních sítí a online her je důležité vědět, jak děti v digitálním světě chránit, provázet a podpořit. Téma, které je dnes aktuálnější než kdy dřív, otevře diskuzi o přínosech i rizicích digitálního světa, ve kterém naše děti vyrůstají.
Přednáškou, která se uskuteční ve středu 9. dubna od 18:00 hodin v učebně č. 110 Českotřebovského gymnázia nás provede
Mgr. Jaroslav Lainz, specialista na poruchy v chování dětí a dětskou psychiku.
Dozvíme se například:
- Jak moderní informační technologie ovlivňují vývoj dítěte
- Kolik času před obrazovkou mobilního telefonu, tabletu či počítače je ještě v pořádku
- Jaké aplikace a hry jsou vhodné pro různé věkové skupiny
- Jak posílit digitální gramotnost a online bezpečí našich dětí
- Jak nastavit zdravé hranice v používání informačních technologií
Součástí večera bude také prostor pro Vaše dotazy a sdílení zkušeností. Přijďte načerpat inspiraci, poznat praktické nástroje a diskutovat o výzvách, které dnešní digitální doba přináší. Pokud máte ve svém okolí přátele a známé, které by mohla tato přednáška s besedou zajímat, pozvěte je, prosím, také.
Těšíme se na Vaši účast.     Výbor místní skupiny České křesťanské akademie, Jiří Prokop


videa ČESKOTŘEBOVSKÉHO DENÍKU