Dokument o stoleté historii Gymnázia Česká Třebová byl natočen v roce 2009. Ve vzpomínkách mnoha (přes třicet) pamětníků a současně absolventů nebo profesorů gymnázia a historiků film provází jeho historií od prvního nápadu založení školy v roce 1906, otevření gymnázia v roce 1909 a celou jeho historií až do roku 2009, kdy proběhly oslavy 100 let.
Ve filmu hovořili historici: Jana Voleská, Ludmila Marešová - Kesselgruberová, prof. František Musil a Štěpán Gilar.
Vzpomínali: B. Bezdíčková, J. Černoch, M. Lána, A. Zapletalová, O. Salfická, prof. P. Sgall, J. Růžička, J. Ploc, J. Bittl, prof. L. Rob, S. Robová, L. Hýbl, O. Dobrovský, J. Víšová, J. Demel, L. Michalski, L. Jasanský, prof. J. Šípek, prof. P. Kovář, P. Rufer, V. Moravec, P. Keprtová, F. Nuckolls, F. Doležal, P. Poldauf, T. Kupka, M. Soukupová, J. Menšík.
Filmem provázeli tehdejší studenti školy Jan Friš (dnes reprezentant v atletice, student UK Praha) a Dominika Kubištová (dnes redaktorka iRozhlas.cz, studentka UK Praha). Scénář: K. Kubišta; Kamera: J. Prossa; Střih: J. Prossa a K. Kubišta; Režie: K. Kubišta a J. Prossa
Film natočen jako součást a příloha almanachu Gymnázia Česká Třebová k jeho stému výročí.
Dokument životního příběhu dvou starých lidí, německého Čecha Rudolfa Jehličky z Podlesí nedaleko Neratova v Orlických horách, který za druhé světové války bojoval na německé straně, kde přišel o nohu a je posledním člověkem, který umí německý kladský dialekt, a ukrajinské Polky Stefanie Baranové z maličké polské vesničky Gniewoszow u obce Rózanka, která přišla po válce z Ukrajiny na česko-polské pomezí do Kladska.  Jejich životní osudy, tak odlišné, jsou si zároveň v mnoha místech nápadně podobné. Film získal na různých národních i mezinárodních soutěžích více než deset ocenění... Dokument je z cyklu Kraj, kde se zastavil čas natočený pro město Ústí nad Orlicí...
Režie a scénář: Karel Kubišta;
Kamera: J. Jasanský; střih: K. Kubišta, J. Prossa
Nejnovější videofilm:   Lokálkou téměř z pekla do hor a zase zpátky
Dokument o historii i současnosti
lokální železniční trati Doudleby nad Orlicí - Rokytnice
v Orlických horách.
Film vypráví o její stavbě s dobovými materiály a je
jakousi cestou do hor a zase zpátky do Doudleb
kolem řeky Zdobnice.
Vyrobilo: Do-Ba Studio Karel Kubišta Česká Třebová;

www.karelkubista.cz


První pohodový pátek na Horách  - další videO Z  AKCE  15. října 2017
První pohodový pátek se konal v sále restaurace Na Horách v říjnu 2017. Jan Čenský, část textu ze Saint-Exupéryho Malý princ. Záznam natočil a zpracoval Luděk Petraš.
První pohodový pátek se konal v sále restaurace Na Horách v říjnu 2017. Koncert Malina Brothers, tedy tří bratrů Luboše, Pepy a Pavla a Chrise Schuta. Písnička Blue Train.
První pohodový pátek se konal v sále restaurace Na Horách v říjnu 2017 Koncert Janíčkova kvarteta, tedy tří bratrů Honzy, Jakuba a Adama a jejich otce. 

Propagační promovideo Města Česká Třebová

Zajímavé....

 

 
Časosběrný dokumentární film o stavbě středověkého domu ze 14. století.  Experimentální archeologie v praxi, výstavba domu  podle středověkých technologií.  Film natočen v letech 2009 - 2013 v Centru experimentální archeologie Villa Nova v Uhřínově pod Deštnou v Orlických horách. Studio Do - Ba Karel Kubišta Česká Třebová Snímek studentů gymnázia Česká Třebová: Adam Ostruszka, Jiří Štembírek, Adam Pávek, Michal Koubek, kamera Luděk Petraš a Jan Jasanský, hudbba Karel Hampl a Anna Hamplová, komentář a průvodní slovo ing. Otokar Dobrovský, Film byl vytvořen v r. 2012.  Upozorňnujeme na film při příležitosti 95. narozenin válečného veterána Vasila Timkoviče (nar. 21. března 1923, Mukačevo, Podkarpatská Rus.

VIDEODÁREK:
Orlické hory - království jelena lesního

Přečtěte si:  Na iČTZ začínáme vysílat filmy a klipy   

(Karel Kubišta 27.9.)

Z podnětu  Karla Kubišty se od října 2017 pouštíme do postupného budováni "Českotřebovského videoarchivu", ve kterém budeme veřejně představovat videoprojekty všech, kteří o to projeví zájem . Kameru má dnes doma vlastně každý ve svém mobilním telefonu, mnozí mají kamery, které dokážou mnoho věcí. Díky tomu je tak zdokumentována spousta událostí, které stojí za to předložit veřejnosti. Neuzavíráme se jen na Českou Třebovou, rádi zveřejníme videa z výletů, lyžařských kurzů, letních táborů, nebo třeba i zlaté svatby apod....  Máme  dostatečně velkou zásobu videofilmů k prezentaci. Chceme to zařídit tak, že  nahoře  na stránce vpravo bude startovní obrázek nejnovějšího  zařazeného videa, další tituly z našeho výběru najdete po kliknutí na banner videoarchivu

První pohodový pátek na Horách  15. října 2017

Na prvním pohodovém pátku připravil Luděk Petraš celovečerní videozáznam, ze kterého byla po dohodě zatím uvolněna tři krátká videa, na kterých představujeme  vystoupení Jana Čenského, vystoupení skupiny Malina Brothers s jednou písní "Éra parních lokomotiv" a potom ještě společné vystoupení rodinné kapely Janíčkovců a Malina Brothers ve skladbě "Ten báječnej mužskej svět".

Klipy Karla Kubišty na kterých představujeme českotřebovskou skupinu Medvědi  a Poutníci
 
 

 Další videofilmy uvedené do rOKU 2016 najdete zatím na těchto odkazech  

Maturitní ples 8A - 2015 - předtančení
Gymnázium Česká Třebová, ples na internátě
Jabkancová pouť 2016 - Videozáznam hlavního programu  Jan Doleček (z 19. 11.  2016)
Nové propagační video městského muzea  najdete na tomto odkazu (2016)
Park Javorka v zimním hábitu  (Libor Vašina) vloženo 13.2. 2016
Silvestrovský ohňostroj 2015  ( Jan Doleček)  "Hudba k ohňostroji"  G. F. Händel
Videozáznam hlavního programu Jabkancové pouti 2015 (Jan Doleček)
Stavění vánočního stromu na náměstí (video Jan Doleček 8/5/1282015)

Jabkancová pouť 2013 - http://youtu.be/04JD2auGNQI  (Jan Doleček)

Jabkancová pouť 2011 -  http://youtu.be/yM2mZ8HRBPQ  (Jan Doleček)

Jabkance z roku 2004  http://youtu.be/exWsePCUV7g  
(Jan Doleček)
 
Reportáž České televize o přestavbě čp. 254 u rotundy sv. Kateřiny vysíláno 17/8 2016
Nové promo video českotřebovského gymnázia
vloženo 16.2. 2016
Dokument Libora Vašiny o České Třebové  (vloženo 6. února  2016)
Silvestrovský ohňostroj  2014  (Jan Doleček)
Jabkancová pouť 2014 - http://youtube/JjexfEhdFdY 
(Jan Doleček)

Odstřel komína bývalé teplárny 2005 ( Jiří Tomeš)

Jabkancová pouť 2012 - http://youtu.be/Vr8JpYkzhf4  (Jan Doleček)

Jabkancová pouť 2010 -  http://youtu.be/erw3LLgWsjY  (Jan Doleček) Naposledy s Jirkou Musílkem

Časosběrné video ze stavby tělocvičny na Skalce

Město s téměř šestnácti tisíci obyvateli dnes patří k největším v regionu. Jeho historie sahá až do roku 1278 a je opravdu pestrá. Ještě docela nedávno jméno České Třebové evokovalo především železnici, důležitou dopravní křižovatkou regionu stále je, ale bylo by chybou pohlížet na ni jen jako na město železničářů. Česká Třebová se stává městem, v němž je stále větší prostor poskytován sportu a kultuře, městem, které vyniká zelení a mnoha parky, městem, které se stále rozvíjí.