Českotřebovský deník 312/2018 (31/10)
Pronajmu byt 1+1 v centru města sídliště Trávník za měsíční nájemné 7.000 Kč (včetně vody, energií, kabelové televize, optického internetu) a preferujeme nekuřáka. Byt bude volný od poloviny měsíce listopadu. Informace na  tel. č. 776 394 460.
První starostkou města v historii je Mgr. Magdaléna Peterková (Koalice pro Českou Třebovou).

V tajné volbě získala všech 27 hlasů od nově zvolených zastupitelů města.
I. místostarostou města byl zvolen Ing. Dalibor Zelený (ČSSD), II. místostarostou Mgr. Josef Kopecký (ODS).
Devítičlennou radu města doplňují nově zvolení radní Mgr. Josef Menšík, Ing. Petr Skopal, Bc Martin Voleský (všichni Koalice pro Českou Třebovou), Mgr. Jan Kovář (ČSSD), Ladislav Vraspír (ODS) a Martin Fišer (27 statečných).
Volby nových orgánů města proběhly důstojně bez rušivých jevů. Po volbě nová starostka Magdaléna Peterková poděkovala Jaroslavu Zedníkovi za práci odvedenou v čele našeho města v posledních čtyřech volebních obdobích a předala mu upomínkový osobní dar - keramickou vázu z dílny Ladislava Šicha, práci, která ještě pochází z jeho rukou. Gesto našlo u přítomných zastupitelů i početného publika velkou odezvu. Více ZDE

V sobotu 3. listopadu znovu otevíráme prodejnu Lidl v České Třebové. Po devítitýdenní modernizaci se zákazníci mohou těšit na nový interiér a pekárnu. Vítanou novinkou je také rozšíření prodejny, vylepšeno bylo i venkovní parkoviště.  Více ZDE

Větrné počasí způsobilo škody i na Českotřebovsku 
Bezprodí  na Parníku, Lhotce, také v Dlouhé Třebové a v Hylvátech, také v Přívratu. Tma byla jako v pytli.  Jediný sloup mimo provoz a potíže tak velkého rozsahu.
Padlé jehličnany u plotu  společnosti JAF HOLZ v Borku. Padly dobrým směrem, velká škoda nevznikla.
Spadlé stromy zahradily cestu z Člupku na Vlčkov a Pudilku.
Březová alej na serpentině do Kozlova přečkala poměrně bez úhony, padaly jen  menší větve.

 
Turistická informační centra se připravují na zimní sezónu a příští rok

Setkání turistických a informačních center z Pardubického a Královehradeckého kraje hostil letos Pardubický kraj v  pivovaru Pernštejn. Před vypuknutím zimní sezóny pracovníci marketinku cestovního ruchu ve východních Čechách ladili noty na zimu i příští rok.
„Vážíme si práce zaměstnanců turistických a informačních center. To jsou ti styční důstojníci, na které se turisté v jednotlivých místech obracejí a mohou svým přístupem velmi ovlivnit jejich spokojenost a dobrý dojem z návštěvy kraje. Proto také Pardubický kraj podporuje turistická a informační centra dotačním programem, kde rozdělujeme přibližně 1,5 milionu korun. S podobnou částkou počítáme i příští rok,“ řekl v úvodu radní pro cestovních ruch, sport a volnočasové aktivity René Živný.
Vycházejí 20. Turistické noviny
Destinační společnost Východní Čechy vydává v tomto období už 20. Turistické noviny. Zimní číslo opět pokračuje v nabídce Pardubického i Královéhradeckého kraje, jak se to osvědčilo i v uplynulých letech. „Společně pracujeme také na kongresové turistice, na službách pro vyhledávání filmových lokací a na česko-polském projektu Společné dědictví,“ uvedla ředitelka Destinační společnosti Východní Čechy Alena Horáková. Oba kraje se také chystají na společnou prezentaci na veletrzích. „Tématem příštího roku je cykloturistika a aktivní dovolená a tomu bude odpovídat i náš připravovaný stánek,“ dodala Horáková.
Hřebenovka zprovoznila první rozhlednu z jedenácti
Zubaté logo česko-polské a česko-saské hřebenovky se postupně objeví na všech turistických rozcestnících na trase Ještěd – Sněžka – Praděd. Kromě proznačení trasy po hraničních vrcholcích se počítá i s odbočujícími okruhy v Čechách a v Polsku a další turistickou infrastrukturou. „Celkem na trasách vyroste 11 rozhleden, většinou na místech, kde už dříve stávaly. První už byla na polské straně zprovozněna před pár dny. Na české straně to bude na Velké Deštné, v Olešnici a ve Vysoké Srbské. Na Novém Hrádku vznikne rozhledna na tubusu pro větrnou elektrárnu a v bývalé strojovně bude umístěno turistické a informační středisko. V Neratově bude postaven pěší most, který obec propojí na polskou část Hřebenovky,“ informoval Jaroslav Štefek, koordinátor projektu a sekretář Euroregionu Glacensis.
Cyklopecky se rozšíří na oba kraje
Jednou z novinek pro příští rok je rozšíření turistické soutěže Cyklopecky na oba kraje ve východních Čechách. „Za uplynulé roky jsme v létě vystřídali různá témata zajímavá pro turisty. Od té doby ale vzniklo mnoho dalších soutěží, které se orientují zejména na památky. My jsme se ujistili o tom, že o cyklistiku je v našem regionu velký zájem a jsou tu pro ni i dobré podmínky. V roce 2019 bude naše Vandrovní knížka obohacena o nabídku obou krajů a věřím, že to turisté uvítají,“ prohlásil radní Pardubického kraje René Živný.
 


Přípravy na vybudování centrálních urgentních příjmů v Ústí nad Orlicí a Pardubicích pokračují

S dalším průběhem příprav pardubického projektu seznámili v pondělí hejtmana Martina Netolického generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje a.s. Tomáš Gottvald a ředitelka Pardubické a Chrudimské nemocnice Štěpánka Fraňková. V úterý pak proběhlo jednání všech zainteresovaných k oběma projektům s důrazem právě na projekt v Pardubické nemocnici.
„Ačkoliv je příprava na vybudování centrálního příjmu mnohem dále v Orlickoústecké nemocnici, kde již řešíme demolici stávajících objektů, na jejichž místě bude centrální příjem stát, tak paralelně s tím probíhají přípravy pardubického projektu, který je svým rozsahem větší, a tím pádem také náročnější nejen finančně, ale také co do plánování. Se zástupci nemocnice jsme debatovali o změnách, které nastaly od našeho srpnového setkání v rámci rozvržení druhého patra budovy, kde budou kromě stravovacího provozu, vzduchotechniky či kaple umístěny dva angiosály,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který se zajímal také o způsob projednávání změn uvnitř nemocnice. „Paní ředitelka Fraňková se zavázala, že diskuse o vnitřním uspořádání a funkcionalitách jednotlivých nadzemních podlaží jsou vedeny společně s lékaři, sestrami a dalším personálem tak, abychom zajistili nejen maximální komfort pro pacienty, ale také pro samotné zaměstnance, kteří zde budou pracovat. Jejich postoje jsou pro nás velmi důležité,“ řekl hejtman Netolický.
Ten zároveň připomněl současné finanční krytí příprav celé stavby. „Momentálně máme finančně kryté vypracování projektové dokumentace za částku přesahující 54 milionů korun, a to v hodnotě necelých osmi milionů korun v rámci letošního rozpočtu a zbývající částka je plně kryta návrhem rozpočtu na rok 2019. Předpokládaná hodnota celé stavby činí 1,2 miliardy korun, kterou chceme kromě vlastního rozpočtu krýt také z úvěru Evropské investiční banky,“ doplnil hejtman Netolický, pro kterého je velmi důležité, aby obě stavby nenabíraly zbytečná prodlení. Proto jsou také organizovány pravidelné kontrolní dny.
Zástupci kraje a nemocnice se detailně seznámili také s vnitřním uspořádáním dalších podlaží, a také celkovým rozvržením v rámci celé sedmipodlažní budovy. „Z medicínského, ale i uživatelského hlediska je centrální příjem rozvržen velmi logicky a je patrné, že těmto detailům byla věnována maximální pozornost. Nestavíme budovu na příštích deset let, a proto je nutné brát v úvahu předpokládaný vývoj zdravotní péče v dalších desetiletích. Projekt však rozhodně není nijak uměle nafukovaný, ale je připraven tak, aby po vybudování sloužil další desítky let,“ uvedl radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.
V průběhu úterního jednání zazněly také informace týkající se územního rozhodnutí. „Žádost o územní rozhodnutí byla ve stanoveném termínu podána a do konce tohoto týdne by mělo být územní rozhodnutí vydáno. I přesto, že v rámci harmonogramu došlo k dílčím změnám, tak se jedná pouze o vnitřní posuny bez vlivu na celkový harmonogram,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Roman Línek, který také připomněl umístění nové budovy. „Centrální příjem v Pardubicích vznikne v prostoru, který je dnes vymezen budovou bývalé dětské chirurgie a urologie a budovou jídelny. Právě budova dětské chirurgie je jednou z nejstarších objektů v nemocničním areálu a již roky neslouží svému účelu,“ dodal Línek.